Jump to content

Resimde Tasarlama...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Güzel bir resim yapabilmek için konuyu iyi tanımak ve iyi bir gözlemci olmak gerektir. Resim yapmayı sevdiğiniz halde çalışmalarınız bir türlü istediğiniz gibi olmuyorsa büyük bir ihtimalle varlıkları tanımıyor ve onları gerçek anlamda göremiyorsunuz demektir. Bu durumda yapılacak en önemli şey her gördüğünüze dikkatle bakmak olmalıdır. Örneğin bir bisikletin yapısı bir binanın yüksekliğine göre pencerelerinin büyüklüğü kapısının genişliği ile yüksekliği arasındaki oran gibi bir varlığın görünüş biçimine dikkat etmek resim için önemlidir.

 

Bakmakla görmek farklı şeylerdir. Çevremizde bulunan pek çok varlığa hergün defalarca bakarız; fakat onun özeliklerine parçaları arasındaki biçim ve renk ayrılıklarına tam olarak dikkat etmeyiz. Bir lokomatifin ya da vagonlarının şekli hakkında genel bir bilgimiz olduğu halde lokomatifin kaç tekerlekli vagonların kaç pencereleri olduğunu kesinlikle hatırlayamayız.

 

Resim çalışmalarına önce hareket etmeyen modellerden başlamak doğrudur. Model resim yapan için iyi bir inceleme olanağı sağlar. Dersiniz olsun ya da olmasın boş zamanlarınızda gördüğünüzü dikkatlice çizme alışkanlığı kazanınız. Bu çalışmalarınızda modelin biçimini ve ölçülerini etrafı ile olan büyüklük farklarını iyi tesbit ediniz. Başlangıçta yaptıklarınız sizi memnun etmiyorsa sakın üzülüp çalışmarınızı bırakmayınız.

 

Son çalışmalarınızın ilk çalışmalarınıza göre ne kadar farklı olduğunu siz de anlayacaksınız. Çalışırken çizdiğiniz şeyin yalnız önemli yerlerine bakın. Örneğin oturan bir insanın resmini yapıyorsanız elbisenin kıvrıntılarını değil hareketi belirten büyük kıvrımlara dikkat ediniz. Saçları tel tel değil tüm olarak biçimini çiziniz. Modelin temel yapısını meydana getiren hareketleri görebildiğiniz zaman ayrıntıları görmek kolayolacaktır. Çalışmalarınızı bu yönlerden alıp çok resim yaparsanız zamanla resim yapma güvenini kazanırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...