Jump to content

Kısaltım (Rakursi)...


Renan

Önerilen Mesajlar

kisaltim-rakursi-rakursi-resimleri-2012_00001.jpg

Kısaltım (Rakursi) : Resim sanatında ya da doğada kaçış çizgilerinin başlangıçları ile kaçış noktası arasının kısa olduğu görünüş. Tek bir figürün ya da nesneninsmiliv.gif derinlik duygusu verecek şekilde betimlenmesi anlamına gelen terimsmiliv.gif derinlik dugusunu yanılsama yoluyla yaratması açısından bir perspektif türü olarak kabul edilir. Kısaltımdasmiliv.gif betimlenen nesneye ya da figüre belli bir uzaklıktan ya da alışılmadık bir açıdan bakıldığında ortaya çıkan biçim bozmalar yumuşatılarak tuvale aktarılır. Örneğin; yatan bir kadının ayak ucundan bakıldığındasmiliv.gif ayak parmakları ucunda dizlerismiliv.gif dizlerinin hemen üstünde de göğüs ve çenesi görülür.

 

Kısaltımı kullanan sanatçısmiliv.gif ayakları göründüğünden küçüksmiliv.gif başı da o oranda büyük vererek biçim bozmaları yumuşatır. Sanat tarihinde kısaltımın en iyi bilinen örneği Mantegna' nın Ölü İsa adlı kompozisyonudur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...