Jump to content

Resim Çizme Teknikleri Nelerdir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

portre5.jpg

 

Portre resim; belli bir kimsenin yüz ve baş karakterini gösteren resimlere denir. Başsmiliv.gif göğüs ve hatta dize kadar yapılabilir. Portre resim yaparken modelin duruşu ve ışık çok önemlidir. Tam cepheden yapılan portreler o kimseyi iyi tanıtır. Ne var ki simetrik ve hareketsiz olduğu için göze hoş görünmez. Profilden yapılanlar da hem hareketsiz olur hem de iyi bir tanıtım yapamaz.

 

En iyi portrelersmiliv.gif başı biraz sağa veya sola döndürerek hareket sağlananlardır. Modelsmiliv.gif gözlerini ışığa çevirmemelidir; çünkü gözler çabuk yorulur ve kamaşır. Modelin hareket etmesi ise işimizi güçleştirir.

 

En iyisi ışığın yandan gelmesi ve modelin de karşıya doğru bakmasıdır.

 

Her resim yapansmiliv.gif ayna karşısında kendi portresini rahatlıkla çizebilir. Bu şekilde çalışmalar bir çok ressam tarafından uygulanmıştır. Fotoğrafa bakarak yapılan portre çalışması resim yapana iyi bir beceri kazandırmadığındansmiliv.gif uygun görülmez. Heykel sanatında yapılan üç boyutıu portre çalışmalarına büst de

* Natürmort Resim:

 

Naturmort-Resimleri3.jpg

 

Natürmortsmiliv.gif hareketsiz durgun doğa anlamına gelmektedir. Hareketsizsmiliv.gif yani dalından koparıimış meyve ve sebzelerinsmiliv.gif bazı günlük eşyalarınsmiliv.gif vurulmuş kuşlarınsmiliv.gif balıkların resimlerine de natürmort resim denir. Doğadan yapacağımız bu tür çalışmalarasmiliv.gif hareketsiz konulardan başlamak yerinde olur. Önce kitapsmiliv.gif kutusmiliv.gif çantasmiliv.gif masa gibi düz çizgili ve gölgeleri belirli olan eşyalardan başlamalısmiliv.gif sonra da testismiliv.gif sürahismiliv.gif vazo gibi yuvarlak biçimli eşyaların resimlerinin yapılmasına geçilmelidir. Daha sonra da sebzelersmiliv.gif meyvelersmiliv.gif çiçekler modelolarak alınmalıdır. Natürmort çalışmalarında modeli hazırlamaksmiliv.gif resim yapmak kadar önemlidir.

 

* Model hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktalar:

1. Model göz seviyesine uygun olarak düzenlenmeli; ne çok yukarıda ne de çok aşağıda olmalıdır.

2. Modele olan uzaklığımız 3-4 metreyi geçmemelidir. Sınıf ya da atölyede çalışanların sayısı fazlaysasmiliv.gif çalışanlar bu uzaklığı koruyacak şekilde yerleşmelidir.

3. Modelin konulduğu yer ve bu yerin etrafı göze hoş görünmüyorsasmiliv.gif uygun renklerdeki kumaş parçaları ile fon yapılmalıdır. Modelde sıcak renkler çoksasmiliv.gif fon için kumaşın rengi soğuk renklerden seçilmelidir.

4. Modelde yuvarlak biçimler varsasmiliv.gif fonda dik çızgiler olmalısmiliv.gif model de hareketli çizgiler çoksa fon sade olmalıdır.

5. Modele ışık belli bir yerden gelmelidir. Her yönden gelen ışıksmiliv.gif modelin biçim ve renk değerlerini iyi göstermez.

6. Modelolarak seçilen eşyalar birkaç tane isesmiliv.gif bunların biçimleri değişik olmalıdır. Aynı cinsten eşyalar varsasmiliv.gif değişik durumlarda düzene sokulmalıdır.

 

* Figür Resim:

Figur.jpg

 

Figür resimsmiliv.gif nsan ve hayvanları konu alan resimlere denir. Figür deyimi genellikle bütün vücudu gösteren resimlerde kullanılır. Bu tür çalışmalarasmiliv.gif hareket etmeyen modellerden başlamak yerinde olur. Hareket halindeki figürleri çizmek güç olduğu için önce kroki şeklinde çizilipsmiliv.gif sonra resim üzerinde çalışmalar yapılmalıdır. Bir kompozisyondasmiliv.gif konuya anlam verebilecek figürlere birinci plandasmiliv.gif yardımcı figürlere de ikinci planda yer verilmelidir. Heykel sanatında dasmiliv.gif insan ve hayvan şekillerinin tüm görünümü için figür deyimi kullanılır.

 

* Enteriyör Resim (Bina içi resmi):

"Bir manzara ressamı kırlarda alçak gönüllü bir şekilde dolaşmaya zorunludur. Gurur duyan insansmiliv.gif doğanın güzelliğini kesinlikle gerektiği kadar canlı ve içten bir şekilde duyamaz." John CONSTABLE

Bina içini gösteren resimlere enteriyör resim denir. Konular oda içismiliv.gif koridor ya da tarihi eserlerin iç kısımlarından olabilir. Enteriyör resim çalışmalarındansmiliv.gif bina içi perspektifi öğrenmedesmiliv.gif tarihı eserleri tanıtmadasmiliv.gif sahne ve ev dekorasyonu hazırlamada çok yararlanılır. Yağışlı ve çok rüzgarlı havalardasmiliv.gif dışarıda resim çalışmak mümkün değildir. Bu gibi durumlarda natürmort ya da enteriyör konuları

üzerinde resim yapabiliriz.

 

Özellikle köy evlerinin içismiliv.gif mutfaklarısmiliv.gif birer renk ve biçim demeti olan kilimlerin görünüşleri ve değişik eşyalarsmiliv.gif çok güzel resim konuları olabilir. Bütün resimlerde olduğu gibismiliv.gif bina içi resimlerinde de ışığın durumu çok önemlidir. Bu nedenle bina içindeki eşyaların ve resmini yapacağımız şeylerin öğleden önce mi yoksa öğleden sonra mı daha güzel göründüklerine dikkat etmeliyiz. Gerektiğinde pencereye konan perde ile ışığın durumunu ayarlayabiliriz.

 

* Soyut Resim:

 

soyut5.jpg

 

Varlıkların görünüşlerine bağlı kalmadan yapılan resimlerdir. Soyut resimde bir şeye benzeme ya da benzetme aranmaz. Bütün işsmiliv.gif çizgilerin ve renklerin göze hoş gelecek şekilde düzenlenmesidir. Bunun için de sanatçının çizgi ve renk bilgisi iyi olmalıdır. Modern resim sanatında bir akım olan bu çalışmalar; süsleme (bezeme) dekorsmiliv.gif kostümsmiliv.gif mimarı ve heykeıtraşlık sanatlam" da etkisi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...