Jump to content

Aksırığın Anatomisi


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aksırmakla saniyenin onda biri ka­dar bir zamanda, gözleriniz ve ha­va geçitleriniz kapanarak saatte 300- 350 mil hızla 85 milyon bakteriyi bomba gibi havaya fırlatırsı­nız. Aynı zamanda aksırmanın şiddeti­ne bağlı olarak saniyede 152 ayak hız­la havaya 4.600 zerrecik fırlatılır. Bazı zerreciklerin hızı saniyede 90 metreye ulaşır.

 

Araştırmacılar, aksırmanın nasıl meydana geldiğini anlayabilmek için çok hızlı fotoğraf çeken makinelerde özel bir teknik kullanmış ve ancak sani­yenin 1/100.000’inde bir kareyi don­durarak istedikleri resimleri elde edebil­mişlerdir.

 

Resimde görülen zerreciklerin çevresindeki sıvı tabaka buhar olup uçar ve zerreler havada uçuşurlar. AraşÂ­tırmacılar, biri aksırdıktan yarım saat sonra havada hâlâ 4.000 zerreciğin uçuştuğunu meydana çıkarmıştır. Bu zerrecikler, sadece zararsız su tanecik­leri veya cansız maddeler değildir.

 

Araştırmacılar aksıran bir kimse­nin karşısına, bakterilerin çoğalmasına yardımcı olacak besi ortamı bulu­nan bir tabaka yerleştir­mişler. Neticede, tabaka­nın üzerindeki bakteriler sayıldığında, tek bir dam­lanın 19.000 bakteri ko­lonisi meydana getirdiği müşahede edilmiştir. İşte böyle masumane tek bir aksırık, 85.000.000 bak­teriyi çevreye saçabilmektedir.

 

İslâm’ın verdiği terbiye gereği bu mikropları etrafa saçmamak ve grip gibi hastalıkları yaymamak için sol elle ağzı kapamak ve sonra eli yıkamak, bir mendil çıkarabilecek kadar vaktiniz olursa, mendille ağzınızı kapamak uy­gun olacaktır. En iyi yapılacak hareket, yüzünüzü yere doğru çevirip aksır­maktır. Böylece zerrecikler havada uçuşmayacaklarından, aksırığın meyda­na getireceği birçok zarar önlenmiş olacaktır.

 

Fizyologlara göre mutlaka yapıl­ması gereken bir hareket, yani aksır­ma; insandan şuurlu bir yardım olmak­sızın şaşırtıcı bir mekanizma ile ger­çekleştirilmektedir. Çünkü aksırma ih­tiyacı hissettiğiniz zaman aksırırsınız. Bu rahmet-i İlâhi tarafından vücudu­muza rahatsızlık veren zararlı madde­lerden ve tozlardan kurtulmamız için yerleştirilmiş bir mekanizmadır.

 

Milyonlarca mikrop ve zararlı maddelerden kurtulduğumuz için so­nunda şükür olarak deriz:

 

-Elhamdülillah...

 

 

 

 

Ayperi Durmuş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...