Jump to content

Dans Nasıl Doğdu


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünya bir ritimle ortaya çıktı ve evrenin bu ritmi hala devam ediyor. Yeryüzünde hareketin ilk başladığı andan itibaren insanın içinde bu ritim vardı. İnsanlar ilk çağlarda ses çıkarmasını biliyorlardı ve bir hayvan gibi içgüdüleriyle hareket ediyorlardı. Bir süre sonra bir şeyleri almak ya da dertlerini anlatmak için işin içine hareketi soktular. İşte o andan itibaren dans başladı.

 

Çünkü insan, bedeniyle bir şeyler anlatmaya çalışıyordu ve orada modern dans dediğimiz şey vardı. Bu garip sesler ve hareketler zaman içerisinde belli bir uyum sağlamaya başladı. İlkel çağların insanı, avını yakalayıp getirdiği zaman kabile üyelerinin merakını uyandırırdı. O da bunu bir şova dönüştürüp taşın ya da kocaman bir kayanın arkasına saklanıyor veya bir ağacın tepesine çıkıyordu. Oradan sanki bir ayı gelir gibi yapıyor, tepesine atlıyor, elindeki taşla başına vurup öldürüyor, sonra keskin bir taşla derisini yüzüyordu. Yani oradaki insanlara oynuyordu. Bu durum, görsel bir şeyi ortaya çıkardı: Dansı. Çünkü dans, uyumlu ya da uyumsuz hareketlerin bir araya gelmesiyle insanın kendini ifade etmesiydi. Diyaloglar da işin içine girince bu sefer ortaya tiyatro çıktı.

 

Dansın ruh hali

 

Aslında tiyatrocu olan ama modern dans dersleri de veren Kürşat Alnıaçık "Bu anlatılacak bir şey değil, hissedilecek bir şey" diyor ve ekliyor: "Ben böyle bir hobim olduğu için çok mutluyum. Belki bu duyguları bir insanı dans ederken gördüğünüz zaman anlayabilirsiniz, 'Bu adam çok mutlu' dersiniz. Tabii insan sadece mutlu olduğu zamanlar dans etmez. Dans öyle bir şey ki, içinde bulunduğun ruh halinden çıkmak, duyguları dışarı çıkarmak ve bir şekilde onlardan kurtularak tekrar yenilerini alabilmek gibi. Vücutla hayat içinde kocaman bir devinim var. Ben ya mutlu olduğum için dans ederim ya da çok acı çektiğim için. Ama sonuçta acıyı yok ederim, dışarı atarım. O zaman bedenim ve beynim başka bir duyguya açık olur. Buna meditasyon ya da deşarj olma, boşalma denilebilir.

 

Çaresizlikten, öfkeden tepinen insanlar vardır bazen ama mutlu olduğu için de zıplayabilir insan. Bu vücudun bir tepkisidir. Bu da bir danstır. Dans dediğimiz, görsel anlamda bakıldığında 'Ay ne kadar güzel, çok estetik, her şey çok güzel' değildir sadece. Estetik olmayan bir şeyin de estetiği vardır mutlaka. Çünkü bu da ifadedir, bedenin kendisini ifadesidir. Modern dans da böyle bir şey, yaratıcılık sonsuz ve sınırsız."

 

Dansla çekingenliğini yenenler de var. İTÜ Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Egemen Erbil, İTÜ Maçka Dans Kulübü'nde dansa başlamış. Ve diyor ki, "Dans ederken bazen huzur, bazen hırs, bazen azim duygularını tadıyorum; sadece dansa odaklanarak, içimdeki enerjiyi dışa vurduğumu hissediyorum. Her insanda bir çekingenlik duygusu vardır. Bende bu biraz fazlaydı, bu duygumu yendim."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest _Huzun_Adasi_

Danslar ve Dansın faydaları

 

primarymedium-1.jpg

 

 

Oyun çağındaki küçük kıza ‘‘Büyüyünce ne olacaksın?’’ diye sorulduğunda büyük bir olasılıkla ‘‘dansöz’’ yanıtını verecektir. Çevresiyle biraz daha fazla ilişki kurunca ‘‘dansöz’’ sözcüğünün yerini ‘‘balerin’’ alır. Anaokuluna devam eden küçük kızlar, bale dersleri almaya başlayınca, bu istek iyice güçlenir.

 

Ev halkı bir araya geldiği zamanlarda küçük kızların müziğe ayak uydurarak dans gösterileri yapmaları herkesin hoşuna gider. Çocukluğun verdiği canlılıkla, inanılmayacak derecede kıvrak danslar yaparlar. Okul çağında ise sıra bale derslerine gelir. Ama okulda dersler yoğunlaşmaya başlayınca, bale pabuçları bir kenara bırakılır ve balerin olma hevesi unutulur. Çocukluk yıllarında durmadan dansedenler, genç kızlık çağında vücudu formda tutma kaygısına kapılırlar. Vücut egzersizleri, çeşitli sporlar gündeme gelir. Bu arada dans türlerinin vücut için ne kadar yararlı olabileceği düşünülmez. Dans ancak, gece kulüpleri, balolar davetler ve düğünlerde uygulanan bir eğlence aracı olur.

 

En etkili spor

 

Son yıllarda vücudu formda tutmak için spor yapma düşüncesi çok yaygınlaştı. Güzellikleriyle ün yapmış kadınların yayınladıkları egzersiz kitapları, bu modanın yayılmasına neden oldu. Ancak haftada üç dört kez spor salonlarının kapılarını aşındıran kadınlar, kilo vermek için çaba harcamalarına rağmen istedikleri sonucu alamamaktan yakınıyorlar. Oysa dans da bir çeşit spordur hem de diğer spor dallarından çok daha etkileyicidir.

 

Düzenli olarak dansetmenin vücudu forma sokmak açısından son derece yararlı olduğu belirtiliyor. Eski dansçılar ve başarılı dans öğretmenleri, vücutlarını formda tutmak isteyen kadınlara dans etmelerini öneriyorlar. Kuşkusuz ayda yılda bir kısa bir süre dans etmek hiçbir şeyi değiştirmiyor. Dansı bir egzersiz olarak kabullenip düzenli bir şekilde uygulamak gerekir. Elli yaşını geçen ünlü yıldız Goldie Hawn, bir genç kız görünümünde olmasını sanat yaşamına dansederek başlamasına ve dansı her zaman ön planda tutmasına borçlu. Süpermodel Naomi Campbell'in herkesi kıskandıran vücudu da küçük yaşlarda düzenli olarak dans dersleri almasının bir sonucu. Bugün gösteri dünyasında güzel ve formda oluşlarıyla dikkat çeken kadınların hemen hepsi dansı önemsemiş kişiler.

 

Vücudu inceltiyor

 

Bacaklarını ve kalçalarını eritmek için aerobik egzersizleri yapan kadınlar bir süre sonra kalçalarının genişlediğini farkederler. Oysa bale, çağdaş danslar ve dans temeline dayanan egzersizleri uygulayan kadınların daha ince ve düzgün bir vücuda sahip olmaları bir rastlantı değil. Ayrıca dans öğrenmenin çok eğlenceli bir uğraş olduğunu da hemen belirtelim. Vücut egzersizleri kasları güçlendirir fakat onları gerip uzatmayı sadece dans sağlar. Dans etmek için bir eğlence düzenlenmesini beklemeyin. Evinizde iş yaparken bile radyoda çalınan müziğe kendinizi kaptırıp melodilere uyum sağlayan hareketler yapabilirsiniz. Dans, vücudu güzelleştiriyor. Bu, tüm güzellik uzmanlarının kabul ettikleri bir gerçek. Dansederken karamsar düşüncelerden de kurtulup sizi sıkıntıya sokan stresten uzaklaşacaksınız. Vücudunuz esneklik kazanacak. Bugüne kadar jimnastik salonlarında ter dökmenin size fazla bir yarar sağlamadığını düşünüyorsanız, dansı deneyin. Fiziksel ve ruhsal bakımdan rahatlayacaksınız.

 

 

DANSLAR VE FAYDALARI

 

Flamenko: Sırt, kol ve bacak kaslarının esnekleşmesini sağlar.

 

Ceroc: Bir eşle yapılan bir çeşit rock’n roll dansıdır. Eğer gerektiği gibi uygulanırsa mükemmel bir aerobik egzersizi yerine geçer ve vücut kaslarının tümünün esnekliğini artırır.

 

Latin Amerika dansları: İki kişiyle yapılan dansların hepsi gibi bu dans da çok eğlencelidir. Vücudu güçlendirir, kasları esnekleştirir.

 

Tap: Geleneksel tap dansı kalçaları inceltir.

 

Modern Amerikan Tap Dansı: Tüm vücut hareket halinde olur. Özellikle bacaklar ve kalçalar için yararlıdır.

Göbek Dansı: Bu dansı uygulayabilmek için çok çalışmak gerek. Gövdenin belden üst kısmında kasların esnekleşmesini sağlar, kol, bacak ve mide kaslarını güçlendirir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest _Huzun_Adasi_
Neşe Adası teşekkürler. :clapping:

 

Arkadaşın kulaklarını çınlatayım. Kadın olsaydım dansöz olurdum. :rofl:

huzun adasi ama sen nese adasi demek istiyorsan sorun yok sendende nasil dansoz olurdu cok merak ediyorum:rofl:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...