Jump to content

Possum


aussie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Possum

 

Avustralya Possum'ları, Planörler ve Koala' lar kuskus ailesini oluşturur. Kuskus, öteye beriye tutunmasına yarayan kamçı gibi uzun bir kuyruğu olan iri, tembel ve kürklü bir hayvandır. Bütün planörler ve kuskus'lar bir tek aile teşkil ederler (Phalangeridae).

 

5437271429_0b60f51a9e.jpg

Bunların hepsi opossum iseler de Amerika'dakilerden ayırt edilmeleri için burada «possum» diye anılırlar. Kuskus, yahut possum, vaktinin çoğunu ağaçların üzerinde geçirir. Butunun üzerinde açık renkli bir leke göze çarpar.

 

flat,550x550,075,f.jpg

Bu hayvan, güneşin doğuşu ile batışı arasındaki saatlerde, vaktini ağaç kovuklarında veya çalıların arasında gizlenerek geçirir. Karanlık saatlerde ise canlanır. Fakat geceleyin bile aşırı derecede faal sayılmaz. Ağaçların üzerinde yol alıp yapraklan yerken, hareketi ağırlaştırılan bir sinema filmini hatıra getirir. Rivayet edildiğine göre, kuşları ve küçük memelileri de yakalayıp yermiş.

Kuskus çıkardığı pis koku yüzünden kolay tanınır. Rahatsız edildiği zaman garip sesiyle protestoya girişir.Söylentiye göre kolay yakalanmasının bir yoluda vardır.

 

possum4.jpg

Uzunca bir zaman devamlı seyredince, kudretli kuyruğundan bir dala asılır ve yorgunluktan yere düşünceye kadar bu vaziyette kalırmış.

Kuzey Queensland, Yeni Gine, Celebes'ler, Solomonlar ve bazı Güney Pasifik Adaları, kuskus'un vatanıdır. Yetişkin hayvanın uzunluğu 40-75 santimdir. Kuyruğu bu ölçüye bir 38-40 santim daha ilâve eder..

 

220px-Trichosurus_vulpecula_1.jpg

 

alıntı

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...