Jump to content

Afrodit...


Renan

Önerilen Mesajlar

382px-Aphrodite_removing_her_sandal_Louvre_Br4417.jpg

Sandalını çıkaran Afrodit, Louvre

 

Afrodit veya Aphrodite (Yunanca Ἀφροδίτη) Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası. Roma mitolojisindeki ismi Venüs'tür.

 

Afrodit'in doğumu üzerine iki efsane vardır. Homeros tanrıçanın Zeus ile Okenos kızı Dione'den doğduğunu söylerken, Hesiodos Theogonia’da bu tanrıçanın denizin köpüklü dalgalarından doğduğunu söyler. Kronos, kral babası Uranos'u devirirken, bir orakla babasının cinsel organı keser.[kaynak belirtilmeli] Kesilen organ denize düşer ve oluşan köpüklerden Afrodit doğar.

 

Aphrodite altın sıfatıyla çoğu yerde karşımıza çıkar. Tanrıça için çoğunlukla kulanılan sıfatlar işveli, cilveli ve gönül alıcıdır. Sevgiyi, sevişmeyi simgeleyen tanrıça, çoğu yerde oğlu Eros ile görünmektedir. Ancak Eros Hesiodos’a göre oğlu değildir ve Afrodit'in alayına daha sonra katılmıştır.

 

Bunun yanı sıra tanrıçanın alayında güzelliği, zerafeti ve bereketi simgeleyen Kharitler, Horalar ve Hymenaios yer almaktadır.

 

Ailesi

 

Afrodit ölümlü ve tanrı bir çok kişiyle birlikte olduysada, sadece tanrı Hephaistos ile evlenmiştir. İstemeyerek yaptığı bu evlilik boyunca tanrıça kocasını Ares ile aldatır. Diğer önemli tanrı sevgilisi ise Hermes'tir. Bu beraberliğinde Hermaphroditos doğar. Bunun yanı sıra Adonis ve Ankhises ile ilişkileri vardır. Anknises'ten olan çocuğu Aeneas ve diğer tanrı çocuğu Eros en ünlü çocuklarıdır.

 

Mitoloji

 

Troya

 

 • Kaz Dağı'ndaki üç güzeller efsanesinde Paris tarafından seçilen tanrıçadır. Paris'e Troya Savaşında yardım eder.
 • Tanrı Ares'in Troyalılar yanında çarpışmasını sağlar. Kendide çarpışmalar sırasında yaralanan kadar Troyalılara yardım eder.
 • Ankhsises ile birlikteliğinden Aeneas doğmuştur. Tanrıça Aeneas'ı Troya Savaşında ve İtalya'ya olan yolcuğu boyunca korur.

Diğerleri

 

 • Kendine ibadet etmeyen Limnili insanları cezalandırmak için kocalarını eşlerinden iğrendirir. Eşleride adadaki tüm erkekleri öldürür.
 • Tanrıça Eos'a sürekli aşık olma cezası verir.
 • Oğlu Eros'un sevgilisi Psykhe'yi oğlundan uzaklaştırmaya çalışır.

Kültür

 

240px-Aphrodisias_temple22.jpg

Afrodit Tapınağı, Aydın ili Karacasu ilçesine bağlı Geyre köyü.

 

Tanrıçanın en eski tapınma merkezleri Çuha Adası (Kythira veya Kythera) ve Kıbrıs adasında bulunmaktadır. Hesiodos'un şu dizeleri buna kaynaktır;

"Dalgalı denize atar atmaz onları

Gittiler engine doğru uzun zaman.

Ak köpükler çıkıyordu tanrısal uzuvdan:

Bir kız türeyiverdi, bu ak köpükten.

Önce kutsal Kythera'ya uğradı bu kız,

Oradan da denizle çevrili Kıbrıs'a gitti

Orada karaya çıktı güzeller güzeli tanrıça,

Yürüdükçe yeşil çimenler fışkırıyordu

Narin ayaklarının bastığı yerden.

Aphrodite dediler ona tanrılar ve insanlar,

Bir köpükten doğmuş olduğu için"

 

Tanrıçanın en eski kült merkezlerinin yunan ana karasında bulunmayışı ve tanrıçanın, ilk Zeus kuşağından sonra ortaya çıkan bir tanrıça olması, bu inancın aslen yunan olup olmadığı ile ilgili kuşkular ortaya çıkarmaktadır. Kimi görüşler Afrodit kültünün, Yakındoğu tanrıçaları İştar ve İnanna kültlerinin Fenikeliler aracılıyla Yunan uygarlığına taşınmasıyla doğdunu savunur.

 

Türkiye

 

Troya Savaşında da Troyalıların yanında yer alan Afrodit, Anadoluda sevilen bir tanrıçadır. En önemli ibadet merkezi adı verdiği kent Afrodisias'tadır. Diğer bazı önemli yerler;

 

 • Abidos
 • Antandros
 • Knidos, ünlü "Knidos Afroditi" bulunduğu kent
 • Sard

 

540px-Aphrodite_swan_BM_D2.jpg

Afrodit ve kuğu

 

600px-Aphrodite_lion_Amrit_Louvre_Bj2244.jpg

Altın sikke üzerinde Afrodit tasviri, Amrit şehri-Suriye

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Afrodit Dudağı Nasıl Yapılır?..

   Afrodit dudağı nasıl yapılır?     Afrodit dudağı en evrensel dudak estetiğine sahip dudak şeklidir. Afrodit dudak dolgun, şekilli ve canlı dudakların simgesi durumundadır.   Afrodit dudak dolgusu ile cazibeli dudaklar Güzel dudak denildiğinde her kültürde akla muntazam kıvrımlı, dolgun ve renkli dudak gelir.   Afrodit dudak şeklinde alt ve üst dudağın kalınlığı birbirine eşittir. Üst dudağın dolgunluğu azalmadan dudak kenarlarıyla birleşir. Hem dolgunluk, hem şekil hem de renk açısınd

   , Yer: Estetik Cerrahi

×
×
 • Yeni Oluştur...