Jump to content

Galya Dili (Kelt Dili)


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Galya Dili (Kelt Dili)


Galya Dili (Kelt Dili)

 

Galyalılar'ın konuştuğu kelt dili.

 

Eski Galya'daki kelt topluluklarının diline ilişkin fazla bilgi yoktur. Galyalılar'ın, papazlar ve ozanlar tarafından aktarılan sözlü bir edebiyatı olduğu sanılır. Ancak, yazıyı az kullandıklarından elde hiçbir metin kalmamıştır.

 

50819d1276781281-massalia_large_coin_5th_1st_century_bce-jpg

 

Kişi ve yer adları, aralarında Coligny "takvimi"nin de bulunduğu 200 kadar yazıt bu dilin tanınmasını sağlayan başlıca belgelerdir. Kelt kökenli kimi diller (bretonca, welsh) yakınlaştırma yoluyla eldeki belgelerin yorumunu kolaylaştırmıştır. Galya dili ya da anakara keltçesi hint-avrupa ailesinde yer alıyordu ve kimi yönleri, başta latince olmak üzere (-i tamlayan durumu ve -bo gelecek zaman eki, vb.) italik dillerini andırıyordu. Roma fetihleri döneminde (İ.Ö. 56-51) galya dilinin birçok lehçeye ayrıldığı sanılır.

 

 

Dilin yerini latinceden kaynaklanan dillere ne kadar süre sonra bıraktığı tam olarak bilinmemektedir. Yer adlarının incelenmesi, galya dilinin kimi çevre bölgelerde, özellikle de tümüyle kaybolmadığı Batı Bretagne'da, VII. yy.'a değin varlığını sürdürdüğünü ortaya çıkarmıştır.

 

Avrupa'da galya dilinden kaynaklanan pek çok yer adına rastlanır: Leiden, Lyon (Lug tanrısının kalesi Lugdunujn'dan), Bourges (Bi-turigeler'in kenti), Évreux (Eburoviceler' in kenti), Rennes (Redones halkının kenti). Fransızcaya galya dilinden 80 kadar tür adı geçmiştir: alouette (tarla kuşu), arpent (dönüm), braie (potur), bruyère (çalılık), savon (sabun), lande (geniş fundalık), soc (saban demiri), vassal (vassal), changer (değiştirmek).

 

Ayrıca, galya dili altkatman olarak, latinceden kaynaklanan roman lehçelerinin biçimbilimiyle sözdizimini önemli oranda etkilemiştir. Örneğin 20'li eski sayılama yönteminin (quinze-vingt [yirmi-on beş = üç yüz]) galya dilinden geldiği bilinmektedir.

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...