Jump to content

Gebelikte İdrarda Kan Görülmesi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İdrarda kan görülmesi durumunda idrar rengi gözle farkedilebilecek kadar kırmızı veya pembe olabileceği gibi bazen çok az kan varlığında rengi normal görüldüğü halde ancak mikroskopik incelemede (veya idrar tahlilinde) kan olduğu fark edilir. İdrarda kan olması yani kırmızı kan hücrelerinin (eritrositlerin) idrara karışması durumuna hematüri denir. Hamilelerde veya hamile olmayan insanlarda idrarda asla kan hücresi bulunmaması gerekir. İdrarda kan bulunmasına neden olan çeşitli durumlar hematüri konusunda ayrıca anlatılmıştır, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Benzer sebepler gebelik durumunda da geçerlidir. Bir enfeksiyon, böbrek veya idrar torbasında bulunan taş, travma gibi durumlar kan görülmesine sebep olabilir. Hamile bir bayan idrar renginde pembe ve kırmızılık farkettiğinde mutlaka doktora başvurmalıdır. Bazı ilaçların idrar ve dışkı rengini değiştirdiği bilinir bu nedenle kullandığınız ilaçlardan kaynaklanabileceğini de göz önünde bulundurarak doktorunuza danışmalısınız.

 

Hematüri varlığında hastanın bazen kasık ağrısı, böğür ağrısı, sancı, bulantı, kusma, halsizlik gibi şikayetleri olabilir. Bazı durumlarda kan görülmesi dışında hiçbir şikayeti olmaz.

 

Tedavi hematüriye neden olan etkene göre planlanır. Sebep enfeksiyon ise buna yönelik antibiyotik tedavisi verilir. Hastanın bol su içmesi önerilir. Taş veya başka bir neden varsa onlara yönelik ilaç veya ameliyat tedavisi planlanır. Bu durumlarda üroloji uzmanlarına konsültasyon gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...