Jump to content

Muzaffer Ozak el-Cerrahî (k.s.a)


Guest KıRıK
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

muzaffer1-1.jpg

 

1916 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hacı Mehmed Nuri Efendi, annesi ise Ayşe Hanımdır. Karagümrük’teki Cerrahî tekkesinin bitişiğinde bulunan bir evde dünyaya gelen Muzaffer Ozak’ın babası âlim bir kimseydi. 2. Abdülhamid devrinde Huzur Hocalığı yapmıştı.

 

Annesi Ayşe Hanım ise, Halvetî şeyhi Seyyid Hüseyin Efendinin büyük torunudur. Anne tarafından Evlad-ı Rasul’e bağlı olan Muzaffer Ozak, altı aylıkken babasını kaybetti. Büyük ağabeyinin de şehid düşmesi neticesinde aile fakir ve çaresiz bir hale düştü. Beş-altı yaşlarında baba dostu Seyyid Şeyh Abdurrahman Sami Efendi’nin himayesine girerek Kur’an dersleri aldı. Ortaokul yıllarında Abdurrahman Efendi’nin vefatı kendisini hayli sarsar. Kur’an eğitimini Fatih Camii Başimamı Mehmed Rasim Efendinin talebesi olarak tamamladı.

 

Hacı Muzaffer Ozak, 13 Şubat 1985 tarihinde Hakk'a yürüdü. Cenazesini yıkama görevini Kâdirî şeyhi Nazmi Ceylan Baba yerine getirdi. Namazını Gönenli Mehmet Efendi Hazretleri kıldırdı. Mübarek nâaşını oğlu Cüneyt kabre indirdi. Kabri Karagümrük’teki Nureddin Cerrahî Âsitanesindedir.

ozak.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...