Jump to content

Çoğa Zenbil...


Renan

Önerilen Mesajlar

Choghazanbil2.jpg

Çoğa Zenbil'de ziggurat, Huzistan

 

Çoğa Zenbil (Farsça: چغازنبیل), eskiden Dur Untaşı. İran'ın Huzistan ilinde, Susa şehrinin 40 km güneydoğusunda bulunan eski Elam sit alanı. Özellikle orta Elam döneminde (MÖ y. 1500-1000) tarihlenen kalıntılarıyla tanınır.

 

En parlak dönemini Elam hükümdarı Untaş-Napirişa (hükümdarlığı MÖ 13. yüzyıl) zamanında yaşadı. Untaş-Napirişa, burada, içinde on kadar tapınağın yer aldığı, surlarla çevrili kutsal bir alanın ortasında, bir ziggurat ve bir saray inşa ettirdi. Ziggurat, türünün bilinen en büyük örneğidir. Kalıntılarının, kenarları 102 m olan kare bir tabanı vardır ve yüksekliği 24 m'dir. Zigguratın gerçek yüksekliğininse bunun iki katı olduğu tahmin edilmiştir, zigguratın ancak iki buçuk katı günümüze kadar yıkılmadan kalabilmiştir.

 

Yapının doruğundaki tapınağın yalnızca yakıntılar arasından çıkarılan bazı dağınık parçaları bilinmektedir. Bu parçaların üzerinde, Napirişa ve İnşuşinak adlı tanrılara ithaf yazıları vardır. Bir krallık sarayı ile bunun altında kral ve ailesine ait mezar mahzenleri bulundu. Asıl kenti oluşturan evlere gelince, bunların varlığını gösteren hiçbir ize rastlanamadı.

 

Çoğa Zenbil'de, mimari kalıntılara ek olarak, orta Elam dönemine ait zengin silindir mühür koleksiyonu da içeren çok çeşitli küçük eşyalar bulunmuştur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...