Jump to content

Valkür...


Renan

Önerilen Mesajlar

Valkürler (Katledilmiş Seçenleri) İskandinav mitolojisinde Odin'in yardımcıları olan ve ata binen miğfer ve mızrakla silahlanmış genç ve güzel bakirelerdir. Gökten kanatlı atlarıyla savaş alanına inip Einherjar denilen savaştaki cesur kahramanları Valhalla'ya götürürler. Buraya götürmelerinin nedeni Ragnarök'de yani dünyanın sonunda olacak savaşta Odin'in yanında savaşacak güçlü savaşçılar toplamaktır.

 

Modern ve antik sanatta Valkürler bazen muazzam güzellikte, zırh kuşanmış, kasklı, mızraklı, kanatlı atlara binmiş dişilerdir. Ancak bazı kaynaklara göre Valkür atları, İskandinav mitolojisinde en çok karşımıza çıkan kurt ve kuzgun kırması bineklerdir.

 

İngilizce'de Valkyrie Almanca'da Walküre olarak adlandırılan bu kavram II. Dünya savaşı sırasında bir grup üst düzey Alman subayın Hitler'i öldürme planının adı olmuştur. Bombalı saldırıdan Hitler şans eseri kurtulmuştur. Suikasti tertipleyen başta Albay Klaus von Stauffenberg olmak üzere Alman subaylar idam edilmiştir. Bu konuda çeşitli sinema filmleri yapılmıştır. Bunları sonuncusu 2008 yapımı ve başollerinde Tom Cruise'ın oynadığı Valkyrie'dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...