Jump to content

Evliyâullâh'ı Beğenmeyen Alimlerin Başlarına Gelenler


PeFeHi
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Üniversitede felsefe bölümü okuyan ve ne yazıkki maneviyatını kaybetmiş üç tane arkadaşım,aynı bölümde okuyan Tarık adında Allah dostu bir sofuya sürekli takılırlardı.Bir kaç defa kendilerini uyarmama rağmen beni pek dilemez ve aynı tasvip edilmeyen davranış biçimlerini tekrar tekrar sergilerlerdi.Takıldıkları arkadaş ise onlara pek karşılık vermezdi.

 

Bir gün doçentimiz derse geldiğinde realizm akımı ile ilgili fikirlerimizi sormuştu.Konuşma sırası Tarık'a geldiğinde arkadaki üç arkadaştan biri."Hocam,Tarık realizm'den anlamaz.O sadece sabah akşam ruhlar alemine dalarak uçacağını zanneder." diyerek araya girdi ve sınıfta kahkahalar havada uçuşmaya başladı.Sınıftaki kızların da bu anlamsız söze gülmesi Tarık'ı bir hayli rencide etmişti ve yanaklarından iki damla yaş süzüldü,hiç bir şey demeden sınıfı terketti.Yapılan bu saygısız harekete çok sinirlendim ve dersten atılmama sebep olacak ağır bir tepki verdim.Psikoloji dersine girdiğimde Tarık sınıfta yoktu ve o gün geriye kalan dört derse girmedi.

Ertesi gün saatimin çalmaması neticesinde derse geç kaldım.Sınıfa girdiğimde beni şaşırtan bir tablo ile karşılaştım.Bu üç arkadaş Tarık'ın yanına gelmiş ondan özür diliyordu.Tarık'ı sınıfta rencide eden Zafer'in kahküllerinden bir tutamı beyazlamıştı.Oradan ayrıldıklarında Tarık'a ne olduğunu sordum fakat o kadar alçak gönüllüydü ki,"Eksik olan ders notları varmış.Onları verdim,teşekkür ettiler." dedi.Yani yalan söylemesini de beceremiyordu.Zafer ukalâ bir gençti ama notlarını tam tutan bir kaç öğrenciden bir tanesiydi ayrıca Zafer'in ders notu isteyeceği son insan Tarık olurdu herhalde.

 

İlk dersin sonunda merakımdan Zafer'i kolundan tutup bir köşeye çektim ve ne olduğunu sordum.O ukalâ gençten eser kalmamış,korkmuş,küçük bir çocuk misali masum masum bakıyordu.Neredeyse acıyacaktım.Ne olduğunu söylemek istememesine rağmen ben üsteleyince pes etti ve anlatmaya başladı.

"Bugün sınav olmasa okula gelmeyecektim.Aslında dün gece başıma gelenlerden sonra okulu bile bırakabilirdim.Saat 01.00 gibi yattım.Gecenin bir yarısı beni ani bir titreme aldı ve bişey beni bacağımdan yakalayarak odanın ortasına çekti.Kıpırdayamıyordum,konuşamıyordum sonra havada asılı kaldım.Biran önce uyanmak istiyordum ama uyanamıyordum.Boğazım kurumuştu,su içmek istiyordum ve aniden uyandım ya da uyandığımı zannettim çünkü aynı şey yine beni bacağımdan yakaladı.Tam altı defa bu olay tekrar etti.Her seferinden daha şiddetli bir korku hissediyordum.Sabah uyandım ve doğru mutfağa koştum.Dudaklarım birbirine o kadar yapışmışt ki,bardaktaki suyu neredeyse içemeyecektim.Lavaboya gidip aynaya baktığımda saçlarımın ön kısmının beyazlamış olduğunu farkettim.Yaşadıklarım belki de gerçekti kâbus felan değil."

 

Her cümlenin sonunda gözlerindeki korkuyu okuyabiliyordum.Daha fazla üstüne gitmedim.Kolunu bıraktım ve önünden çekildim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 yaşında namaza kılmaya başladım ama hep eksik yarım yamalak kılardım ve hiç vazgeçmezdim..bir gün ailem ve tanıdık herkes komşular da dahil benimle dalga geçerlerdi..aylarca ne namazı ne anlarsın namazdan namaz senin neyine..ağır kelimeler kullanırlardı nasıl namaz kılmak mı kapalı değilsin diye..aklınıza ne gelirse artık her defasında yüzüm önüme düşerdi..artık cevap vermeye başladım..siz benden çok mu iyi namaz kılıyorsunuz..kendinize bakın..allahın sopası yok derdim..

aylardır en az 2-3ay bu şekilde dalğa geçtiler benimle yine vazgeçmedim kıldım namazımı çok şükür..çok üzülürdüm hala yazarken bile o günler gözümün önüne geldi gözlerim doldu.çok ağlardım sessiz sessiz..

hep derdi allahın sopası yok

yüce yarada kim bel bağlamış da yolda kalmış..yardım etmemiş..

bir gün yaz tatilinde dedem geldi namaz kıldımı görünce o da dalga geçti ama gayet ciddi allah kabul etsin diyor ama tam odadan çıktım ki karşı aynaya baktım arkadan gülüyorlar benim gördüğümü farketmediler..

artık o kadar sabretmişim ki dayanamadım yarabbi sen bilirsin ben elimden geldiğince dilimin döndüğünce kapına geldim sen bilirsin sana havale ediyorum dedim..

o gece dedem rüyasında şiddetli bir şekilde tokat yemiş..sen kimsin ki torunu.... nasıl üzersin..senin kıldığın namazın garantisi var mı demiş.sabah namazına kalktı dedem odaya gelince namaz kıldımı gördü sustu şaşırdım hatta yüzü bile kızarmıştı..hayırdır ded niye sustun söyle ne diyeceksen içinde kalmasın dedim:)

dedem de yok kızım bakayım dedim namaza kalktın mı madem erken kalkmışsın neden kaldırmadın dedi?bende ne gerek var dede sen namaz kılıyorsun yıllardır benim seni kaldırmama gerek yok diye cevap verdim.dedem namaz kıldı..

bende her namazdan sonra yasin okurdum türkçesini..

yasını şerifi okudum yattım neyse kalktık sonra dedem kahvaltıda gece ne gördüyse anlattı babam dalga geçti dedemle..

dayı yok artık daha neler diye..bende allahın sopası yok baba sıra sana da gelicek bakalım sen rüyanda ne görüceksin dedim babam tersledi..

sen keyfine bak baba bu gece inşallah sıra sendedir dedim güldüm:)

gece oldu sıra babama geldi:)babamda rüyasında şiddetli bir tokat yemiş yetmemiş rahmetli babasından da yemiş..babası oğlum haddini çok aştın kızlar içinde en hayırlı torunum senin kızın demiş..bir tokat daha yemiş babasından..

sonra biri gelmiş sen kimsin ki kızına namaz konusun da eziyet ediyorsun demiş..sen akıllanmazsın aylardır akıllanmamışsın kızına eziyet etme artık zorumuza gidiyor demiş..

kahvaltı da anlattı dedem gayet ciddi..ses yok hayırdır dede bu işler sırayla parayla değil..daha çok dalga geçersiniz dedim benimle bu ne ki dedim dedem ders almıştı sanki:)hiç tepki vermedi:)

2 gün sonra annem rüya gördü..çok güzel gördü..içinde bende varım annemi çağırmışım(rüyayı anlatmıyorum..)

sabah kahvaltıda annem anlattı şaka yapıyorsun dedim yok dedi ne şakası sende kötü alıştın biz seninle uğraştıkça ne iş dedi:)

bende valla bend ebir şey yok içiniz fesat ben ne yapim dedim:)allah da size tek tek okkalı tokatı rüyanızda gösteriyor dua edin normalde göstermiyor dedim:)

3 gün sonra annem babam dedem bir tanıdık da var bir yere gidiyorlar arabayla aniden araba yolda durdu. ormanlık yerde.bizimkiler şaşkına döndüler yardım edecek kimse yok telefonda çekmiyor..biri yoldan geçerken arabaya halat bağlamış bir süre böyle gitmişler sonra araba çalışmış..bizimkiler arabadan inmiş teşekkür etmiş..yardımcı olan kişi de size ders olsun bu demiş babam nasıl yani demiş..

sizler nasıl namaz kılan kızımı üzersiniz diyerek gitmiş..bizimkiler kalmış mı öylece:)artık hepsi tövbe etmişler..:)

aynı yaz tatilinde şehirdışına çıktım teyzemdeyim..benden başka herkes bahçede ve anahtarları unutmuşlar ben namazdayım..tabii beni unutmuşlar:)bahçede oldu mu sanmışlar..eve girecekler anahtar yok..çekici çağırmaları gerek..dedem de kesin namaz kılıyordur acele etmeyin gelir şimdi anahtala demiş.herkes dalga geçmiş dedem kızmış siz kendinize bakın madem akıllsınız neden tutuştunuz anahtar nerde diye susturmuş tüm torunları:)

neyse indim bahçeye dedem allah kabul etsin kızım dedei allah razı olsun dede imana gelmişsin sanki dedim:)

benden başka kimse dedemin karşısında kalıp tek kelime edemez erkek torunlar da dahil...dedem çok otoriterdir..

herkes şaşırdı ne iş diye bende dedim ki dede isterse anlattın rüyasını başına gelen araba olayını dedim dedem yok kalsın dersimi aldım kimse benimle dalga geçmesin dedi.

bende dede iyisin valla hem dalga geç kimse sana gülmesin ders al bana yeter olmadı bu dedim güldü..

dedem anlattı tüm tarunlar kızları da var eniştem güldü bana dedem uyradı kendine bak sen kızımla dalğa ğeçme diye..

bende enişte dalğanı geç bakalım senin başına ne gelecek de ben hepinize gülecem dedim..

2 gün sonra eniştem çarşıda dolaşırken kafasına az kalsın cam düşüyormuş..eve gelmek için otobüse binmiş.sadece şöför eniştem ve biri daha var..

eniştem selam vermiş..adam da akıllanmadın mı mehmet efendi bak az kalsın cam düşecekti başına sen bir daha namaz için dalga geçicek misin demiş..adam o sıra otobüsten inmiş eniştem dut yemiş bülbüle dönmüş.eve geldi eniştem seslendi kız ben seninle dalga mı geçtim namaz için dedi..dedem de evet mehmet efendi söyle başına ne geldi deyince enişte iyice şaşkına döndü..

eniştem anlattı olayı dedem ben size boşuna demiyorum bu kızın namazına laf etmeyin diye..enişteme kapak oldu:)

yatsı ezanı okundu namaz kılmaya eve çıktım eniştem nereye dedi namaza dedim güldüm:)eniştemin yzünden düşen bin parça ağzı bıçak açmıyor..

neyse yaz tatilimi bitirdim eve dönmeye hazırlandım..herkes bir araya gelmişken teyzem enişte annem babam dedem kuzanler var benden size abla tavsiyesi boyunuzun ölçüsünü alında konuşun size allahın sopası yok olarak en kaliteli yerden gelir dedim ..

sözüm ona ne olursa olsun insanları küçük görmeyin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuranı kerim de "Ey iman edenler yahudi ve hristiyanlar gibi evliya edinmeyin Allah tan korkun" derken Müslümanların, kendi içinde azizler sınıfına benzer bir ruhban sınıfı yaratması herhalde düştükleri cehalet denizin bir sonucu olsa gerek.

 

Berat gecesinde bir Nakşibendi sofu tanıdığım tevbe almak için şeyhin vekilini, cami cami bütün gece aradı. Bu nedir ? Aynen tevbe etmek için günah çıkartmaya ihtiyaç duyan Hristiyanların bir ibadet biçimidir. Peşinde koştuğunuz dinin İslamiyetle hiç bir alakası olmadığını söylememe gerek yok herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuranı kerim de "Ey iman edenler yahudi ve hristiyanlar gibi evliya edinmeyin Allah tan korkun" derken Müslümanların, kendi içinde azizler sınıfına benzer bir ruhban sınıfı yaratması herhalde düştükleri cehalet denizin bir sonucu olsa gerek.

 

Berat gecesinde bir Nakşibendi sofu tanıdığım tevbe almak için şeyhin vekilini, cami cami bütün gece aradı. Bu nedir ? Aynen tevbe etmek için günah çıkartmaya ihtiyaç duyan Hristiyanların bir ibadet biçimidir. Peşinde koştuğunuz dinin İslamiyetle hiç bir alakası olmadığını söylememe gerek yok herhalde.

 

Söylesen ne fark edecek ? Anında yapıştırırlar vehhabi damgasını.Bu insanların ihtiyacı olan şey mucize yalanları ve keramet masalları.Çünkü inancın temelini bunlar oluşturuyor artık.En güzel hikayeyi anlatan ise baştacı yapılıyor.Sivrisinekten ibret alamayan başka şeylerin ardına düşer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırsın "Yüzüklerin Efendisi" dünyası... Varsa yoksa marvel karekterlerinden farksız olan şeyhlerinin fantastik hikayeleri. Böyle şeylerin peşinden koşanlar siyonistler karşısında boyun eğmeye mahkumdur. Zaten Müslümanların, ilim değilde efsanelerin peşinden koşmalarının sonucunu yaşıyorlar.

 

Söylesen ne fark edecek ? Anında yapıştırırlar vehhabi damgasını.Bu insanların ihtiyacı olan şey mucize yalanları ve keramet masalları.Çünkü inancın temelini bunlar oluşturuyor artık.En güzel hikayeyi anlatan ise baştacı yapılıyor.Sivrisinekten ibret alamayan başka şeylerin ardına düşer.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...