Jump to content

Islak Mendilin Zararlari


sila1945
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Islak Mendilin Zararları

[h=2]
sağlığa zararlı kimyasallar - - ıslak mendiller hangi zararlı kimyasalları içerir -
[/h]

 

 

Islak mendillere uzmanlar 'zararlı' üretici firmalar 'zararsız' diyor

 

 

Dokuz ayrı firmanın ıslak mendil paketleri üzerindeki 62 maddenin özelliklerini, kimyacılara ve üretici firmalara sorduk. Kimya mühendisleri Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin, bu maddelerden sadece 16'sının vücuda zararı olmadığı iddiasında. Üretici firmalar ise ürünlerindeki maddelerin izinli olduğunu söyledi.

 

 

 

Kimya mühendisleri ve sağlık uzmanları özellikle bebek ve çocukların el, yüz, beden temizliğinde çok sık kullanılan ıslak mendillerin zararlı kimyasal maddeler içerdiğini söylüyor. Üretici firmalar ise ürünlerinin gerekli testlerden geçirildiğini, sağlığa zararlı herhangi bir madde yer almadığını belirtiyor. Uzmanların bilhassa bebeklerin temizliğinde ıslak mendil kullanılmaması yönündeki uyarılarını dikkate alarak, piyasada bulunan ıslak mendil ürünleri ile ilgili bir araştırma yaptık. 9 ayrı firmanın ürün paketlerinin üzerinde yazılı 62 maddenin özelliklerini kimya mühendisleri Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin'e sorduk. Günlük hayatta kullanılan kimyasallar üzerinde araştırmalar yapan Livaoğlu ve Şahin'in "Zararlı Kimyasallardan Korunma Yöntemleriyle Sağlıklı Hayat" (Mozaik Yayınları) adlı bir kitapları da bulunuyor.

 

 

Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin'in verdiği bilgilere göre, 62 maddenin sadece 16'sı vücuda herhangi bir zarar riski taşımıyor. Bunlar, saf su, doğal yağlar, doğal koku, nemlendirici ve vitaminler gibi maddeler. Geriye kalanlarda ise en hafifi alerji ve cilt tahrişi olmak üzere, zehirlenmeden kanserojen etkiye kadar birçok zarar tespit ediliyor. Çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha geçirgen olduğu için bu maddeleri daha hızlı bir şekilde vücutlarına alıyorlar.

 

 

Yüksek kimya mühendisi Kudret Livaoğlu, ıslak mendillerde kullanılan kâğıdın yüzde yüz selülozdan yapılmış olmasına dikkat edilmesi uyarısında bulunuyor. Bebekler için üretilen yalnızca su ile ıslatılmış pamuktan üretilen ıslak mendillerin kullanılabileceğini belirten Livaoğlu'nun önerileri şöyle: "Az miktarda da olsa sürekli zararlı kimyasallarla temastan sakının. Alkol, koku, paraben kullanılmayan doğal selüloz ya da pamuktan elde edilen ıslak mendilleri kullanın. Kimyasal içeren ıslak mendili kullanmak zorunda kaldığınızda ciltte kurumasını beklemeden temiz suyla durulayın."

 

 

PROF. DR. ERKAN TOPUZ: KİMYASALLARIN ETKİSİ UZUN VADEDE ORTAYA ÇIKIYOR

 

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz da içeriğinde toksikolojik (zehirleyici) madde olan ürünlerin sağlığa zarar verdiğini belirtiyor. Prof. Dr. Topuz, "Bebekler için çok beyazlatılmış kâğıtlar ve bezler bile zararlıdır. Kimyasalların uzun sürede yapacağı etkiler bilinmeyebilir. Bu ürünlerdeki kimyasal maddeler az miktarda bile olsa tesirleri uzun sürede ortaya çıkar. Paraben ve lanolin en zararlı olanları. Eczanelerde satılan ürünler tercih edilebilir." diye konuşuyor.

 

 

 

 

Islak mendil firmaları ne diyor?

Johnson's Baby: Ürünlerimizde zararlı hiçbir madde yoktur. Formülün yüzde 97'si saf su ve temizleme maddelerinden oluşmaktadır. Toksik ve alerjik olabileceği iddia edilen maddeler, cilt temizliğinde kullanılan pek çok kozmetik üründe yıllardır emniyetle kullanılıyor.

 

 

Nivea Baby: Ürünlerimizde sağlığa zararlı madde yoktur. Nivea kozmetik ürünleri, test ediliyor. 2005 yılında, Amerikan Cosmetic Ingredient Review'in ölçümlerinde parabenlerin kozmetikte kullanılan şekliyle güvenli olduğu sonucuna varıldı.

 

 

Papia: Hammaddelerin hiçbiri sağlığa zararlı değildir. Zira bu hammaddeleri Avrupa ve Amerika'dan tedarik etmekteyiz ki orada ilgili mevzuatlar periyodik olarak yayınlanmaktadır. Papia ve Teno ıslak mendillerin dermatolojik onayları bulunmaktadır.

 

 

Canbebe: Ürünlerimiz AB normlarına göre üretilmektedir. 15 ülkeye ihraç edilen ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Ürünlerimiz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından test edilmiştir.

 

 

Dalin: Bakanlığın yönetmeliklerine ve yönetmeliğin izin verdiği hammaddelere uygun olarak üretilmektedir.

 

 

 

 

İddia edilen zararlı maddeler

Paraben: Methyl, ethyl, propyl, butyl, isobutyl, benzil paraben olmak üzere altı çeşidi var. Birçok ıslak mendilde en az bir tanesi mevcut. Petrolden elde edilen koruyucu katkı maddeleri. Bazı, Avrupa ülkeleri kullanımını yasakladı. AB, parabenlerin kullanımını sınırlandırdı. Bir araştırmada incelenen 20 göğüs tümörünün 18'inde paraben bulundu.

 

 


 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...