Jump to content

Sık Adet Görme...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sık adet (regl) görme (polimenore) adetlerin başlangıç günleri arasının 21 günden daha kısa olmasıdır. Burada bahsedilen süre bir adetin bitiminden diğer adetin başlamasına kadar "temiz kalınan" süre değildir, bir adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar geçen sürenin yirmibir günden kısa olması anormal kabul edilir. Bu anormal ve sık kanama hastalar tarafından "ayda 2 kere adet oluyorum" şeklinde ifade edilebilir veya adet aralarında leklenmeler, kanamalar oluyor şeklinde de ifade edilebilir.

 

Sık adet görmenin sebepleri:

Myom, polip veya hormonal nedenler gibi çeşitli durumlar sık adet görmeye neden olabilir. Bazı hastalarda ise hiçbir neden bulunamaz. Stres gibi durumlar da adet düzensizliğine ve sık adet görmeye nadiren neden olabilir. Hipertroidi (guatr hormonu bozukluğu) sık adet görmeye neden olabilir. Muayene ve ultrasonografi ve gerekirse tahlilelr ile nedenin araştırıması gerekir.

 

Sık adet görmenin zararları var mı?

Sık adet görmek mutlaka değerlendirilmesi ve sebebinin araştırılması gereken bir durumdur. Buna neden olan sebebe göre tedavi planlanır. Eğer sebep myom, polip gibi iyi oluşumlarsa sık adet görme ve bunun neticesinde fazla kan kaybetme ve sonuç olarak kansızlık (anemi) gelişmesine neden olur. Hormonal bazı bozukluklarsa bunların tedavisi gerekir. Bazen adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi egrekirken bazen neden olan myom, polip gibi oluşumlar için ameliyat tedavisi gerekebilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sık adet görmenin sebepleri:

Myom, polip veya hormonal nedenler gibi çeşitli durumlar sık adet görmeye neden olabilir. Bazı hastalarda ise hiçbir neden bulunamaz. Stres gibi durumlar da adet düzensizliğine ve sık adet görmeye nadiren neden olabilir. Hipertroidi (guatr hormonu bozukluğu) sık adet görmeye neden olabilir. Muayene ve ultrasonografi ve gerekirse tahlilelr ile nedenin araştırıması gerekir.....:confused:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Genç Kızlığa İlk Adım: Adet Görme

   Kızlar, ergenlik dönemine erkeklerden yaklaşık iki yıl daha erken giriyor. Genç kızlar için ergenlik dönemine geçiş ilk adet görmeyle başlıyor. Çocukluktan genç kızlığa adımlar, ancak vücut hazır olduğunda atılıyor. 10 yaşlarında başlayan fiziksel ve ruhsal değişim, 18 yaşına kadar sürüyor.   Genç kızlar için ergenlik dönemine geçiş ilk adet görmeyle başlar. Adet görmenin gecikmesi, beraberinde birçok başka sorunların varlığına işaret eder. Ferti-jin Kadın Sağlığı Merkezi'nden Op. Dr.

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Sık Adet Görme Sorunu Tedavisi...

   Sık adet görme sorunu (polimenore) tedavisi genellikle durumun sebebiyle alakalıdır. Bu da hastanın sağlığının genel olarak iyileştirilmesiyle desteklenir. Eğer hastanın anemi (kansızlık) şikayeti varsa anemi tedavisi uygulanır. Eğer sebep yetersiz beslenme ise bu durumu çözmek için diyet önerileri ve takviyeler kullanılır. Bu sayede sık kanamaya sebep olabilecek eksiklikler düzeltilerek sık adet görme tedavi edilebilir.     Fiziksel veya duygusal stres altında olan kadınların meditasyonla st

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Emzirirken Adet Görme...

   Emzirirken Adet Görme - Emzirirken Adet Görme Nedir - Bebeği Emzirirken Adet Görmek   Erken uygulama: Normal vajinal doğumda plasentanın atılmasından sonra 10 dakika içinde bakırlı, T tipi rahim içi araçlar uygulanabilir. Bu fırsat kaçırılmış ise, ilk 48 saat içinde de uygulanması mümkündür.   Altı hafta sonra uygulama: Normal doğumdan 6 hafta sonra ve sezaryenden 8 hafta sonra, adet kanaması zamanına bağlı olmadan herhangi bir zaman RİA uygulanabilir. Düşükle sonlanan gebeliklerden hemen s

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Sık Adet Görme Sorunu Nedir?..

   Sık adet görme bir çok kadının muzdarip olduğu kadınsal sorunlar arasında sayılmaktadır. Sık adet görmenin pek çok sebepleri mevcuttur. Sık adet görme sebeplerinin en önemlileri, tiroid, rahimde myom ya da kist veya tümör oluşumu olarak uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Ancak sık adet görme her zaman önemli bir sebebe dayanmayabilir. Sık adet görme şikayetlerinin uzun sürmesi halinde mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmakta fayda vardır.   Adet döngüsü (bir adet kanamasının başladı

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Ağrılı Adet Görme

   Dismenore karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. İki türü tanımlanmıştır. İlk adet görmeden itibaren sürekli olan ağrılı adet görme durumuna primer dismenore denir. Eskiden olmamasına rağmen sonradan başlayan ağrılı adet görme durumuna sekonder dismenore denir. Adet ağrısı (sancısı) rahmin kasılmalarına bağlı gelişir. Rahim adet sırasında kanamayı azaltmak için ve içerisinde bulunan kanları dışarıya atabilmek için kasılır. Özellikle doğum yapmam

   , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...