Jump to content

Premenstruel Sendrom...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Adet öncesi gerginlik, premenstruel Sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasına 1 hafta kala ortaya çıkar ve adet görülmesiyle birlikte sıkıntılar azalır ve birkaç günde kaybolur.

 

PMS üreme çağındaki kadınlarda gözükse de; çok ender olarak ergenlik döneminden önce ve menapozda da görülebilir. Sıklıkla 30-45 yaş arası kadınlarda görülür.

 

Nedeni tam olarak bilinmemektedir.

 

Şikayetlerin adet peryodunun ikinci döneminde yani adetten 1-2 hafta önce başlaması, adetten hemen önce şiddetlenmesi ve adetle birlikte kaybolması çok tipiktir.

 

Şikayetler çok çeşitlilik gösterir:

Baş ağrısı ve migren atakları. Bulantı, kusma. Depresyon. Duygusal labilite. Hafıza kaybı . Kolay öfkelenme, sinirlilik . Etrafa sataşma. İntihar ve suç işlemeye eğilimi. Konsantrasyon güçlüğü. Uykusuzluk. Çarpıntı. Denge bozuklukları. Eklem ağrıları (artralji). Karında şişkinlik. Göğüslerde şişkinlik ve ağrı. Halsizlik. Kabızlık (konstipasyon). Kasıklarda ağrı. Kilo alma. İştah artması veya azalması. Ödem ve şişkinlikler. Sıcak basmaları. Ses ve kokulara hassasiyet. Sırt ve bel ağrıları. Ciltte yağlanma ve sivilcelenme (akne) şikayetleri görülebilmektedir.

 

Psikolojik şikayetler fazla olduğunda tedavi genellikle psikiyatri uzmanlarınca yapılır. Bedensel şikayetler için ise doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler, GnRH anologları gibi hormonal tedaviler zaman zaman faydalı olabilmektedir.

 

Histerektomi (Rahimin alınması) : PMS'de tüm yöntemler başarısız kalındığında yumurtalıklarla beraber rahim ameliyatla çıkarılır. Ancak günümüzdeki etkili ilaçların sayesinde giderek az uygulanan bir tedavi biçimi haline gelmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Premenstruel Sendrom Nedir?..

   Premenstruel sendrom, kadınları etkisi altına alan geçici psikolojik rahatsızlıktır. Ergenlik döneminden sonra kendini göstermeye başlamaktadır. Hemen hemen her kadın bu sendromun yaratmış olduğu belirtileri yaşamaktadır. Adet döngüsü ile alakalı olan vaka, kadınları fiziksel ve duygusal olarak etkilemektedir. Regl döneminden on gün önce belirtileri gösterir ve adet dönemine birkaç gün kala etkileri sona erer. Adet öncesi gerginlik sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Amerika bilim adamları bu

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Premenstruel Sendrom - PMS...

   Premenstruel sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde başlayan ruhsal ya da fiziksel birtakım belirtiler topluluğunu ifade eden bir terimdir. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasına bir hafta ortaya çıkar ve adet görülmesiyle birlikte birkaç günde kaybolurlar. Kadın doğası oldukça karmaşıktır. Kadının doğasını anlayabilmek için PMS'nin ne olduğu toplumun her bireyi tarafından bilinmelidir. Özellikle işverenlerin ve eşlerin iletişimde oldukları kadınla ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Premenstrüel Sendrom Belirtileri...

   Belirtileri   Premenstrüel (adet öncesi) belirtiler, adet döngüsünün normal bir parçasıdır ve kadınların yüzde 85’inin hayatını zaman zaman etkiler. Eğer vücudunuz, aylık hormonal değişikliğine güçlü tepki vermiyorsa, muhtemelen premenstrüel belirtileriniz ya hafiftir ya da hiç yoktur. Ancak bir ya da birden fazla hafif ila orta dereceli premenstrüel belirtiniz varsa, işinizi, diğer kişilerle ilişkilerinizi ve iyi hissetmenizi engelliyorsa, premenstrüel sendromunuz (PMS) olduğu söylenebilir.

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Premenstrüel Sendrom...

   Adet kanaması yaklaşırken kadınların %75'inde değişen hormon düzeylerine bağlı olarak bazı şikayetler ortaya çıkar.Bu kadınların yarısında yakınmalar hafiftir ve kişinin günlük yaşantısını etkilemez. Diğer yarısında ise depresyon da dahil olmak üzere çok daha ciddi şikayetler ortaya çıkar. Premenstrüel şikayetler fizyolojik ya da psikolojik olabilir ve kültürel farklılıklardan etkilenebilir. PMS hem fizyolojik hem de psikolojik olayların bileşkesidir. Çalışmalar değişik kültürlerden gelen kad

   , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...