Jump to content

Bartolin Kisti ve Absesi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bartolin bezleri vajina girişnin her iki yanında bulunan bezlerdir. Penisin vajene girişini kolaylaştırmak için kaygan bir sıvı salgılar. Bu bezler tıkanırsa salgıladığı sıvı içerisinde birikerek kist oluşturur. Kistler genellikle birkaç santimetre boyutta olur. Mikrobik enfeksiyon da eklenirse abseleşebilir. Ağrı , kızarıklık şikayetlerine sebep olabilir. Genellikle tek tarafta olur, nadiren iki taraflı da olabilir.

 

Kistler büyümüşse ve abseleşmisse antibiyotik ve cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi olarak marsupiyalizasyon, gümüş-nitrat uygulaması, total kist eksizyonu yapılabilir. Genellikle lokal anestezi yeterli olur. Total kist eksizyonunda vajen girişinde kayganlık sağlayan bu bez tamamen alınacağı için bu operasyon genellikle ileri yaşlarda ve çok tekrarlayan durumlarda tercih edilir.

 

Hijyene dikkat etmek, çoğul partner durumunda prezervatif kullanmak, tuvalet temizliği sırasında vajeni kirletmemek bartolin absesi oluşumunu önlemek açısından önemlidir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Bartholin (Bartolin) Kisti ve Absesi Hakkında

      Bartholin bezleri vajina girişinin her iki yanında sağlı sollu yer alan salgı bezleridir. Yaptıkları salgının temel işlevi cinsel ilişki esnasında kayganlığın sağlanmasıdır. Bezin içinde üretilen kaygan ve şeffaf sıvı cinsel uyarılmayla birlikte bezin kanalından geçerek vajina girişine boşalır.   Bartholin kist ve absesi herhangi bir nedene bağlı olarak bezin kanalının tıkanması sonucu oluşur. Kanal tıkandığında salgı dışarı akamaz ve böylece biriken salgı kanalın genişlemes

      , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...