Jump to content

Rüyada Züht (Zühd) Görmek


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kendini züht ve takva ehli olmuş görmek halk tarafından sevilip sayılmaya, Bu özellikte birini görmek, sevilip sayılan bir kimseye delalet eder. Rüyada züht halinde bulunmak kendisini halka sevdirmeye işarettir.

 

Rüyada kendisini züht haline bürünmüş görmek. “Halkın elinde olandan züht de bulun ki, halk seni sevsin.” hadis-i şerifînce, halk tarafından sevilmeye delâlet eder.

Züht, takva, vera, Allah muhabbetine götüren şeylerdir. Bunları görmek de mağfiret-i ilahiyeye mazhariyete delâlet eder.

 

Rüyada züht ehlinden birini görmek, sohbetine mazhar olmak; Dinin yasak ettiği şeylerden sakınıp, dinimizin buyurduklarını yerine getirmeye, kendini aşırı derecede dine vermeye, takva sahibi olmaya delalet eder.

 

Rüyada züht ehli insanların hizmetinde bulunmak; Tasavvuf ıstılâhında ise zühd, şu mânâlara gelmektedir:

Hakka yönelmek için dünyadan da âhiretten de el etek çekmek... Elde mevcut olsa bile, gönülde mal-mülk sevgisine yer vermeyip, dünyaya rağbet etmemektir. Ayrıca bu, dünyaya rağbet etmeme hâlini gözde büyütmemek ve buna hiçbir değer vermemektir. Kısacası, dünyalığın varlığı ile yokluğunun, kişinin nazarında müsâvi olmasıdır.

Ve yine zühd, fuzûlî ve lüzumsuz olanı, zarûrî olmayan her şeyi, helâl ve mubâhın da ihtiyaçtan fazlasını terk etmektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...