Jump to content

Allah'ın Evi Cami mi?


Guest Kuzey
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Osmanlı sultanlarından Yıldırım Beyazıd, Osmanlı imp. merkezi olan Bursa'da bir cami yaptırmıştır. Caminin inşatı tamamlandıktan sonra, zamanın büyüklerinden Emir Sultan Hz.lerinide yanına alarak camiyi gezdi ve Emir Hz. sordu; Nasıl?Cami güzel olmuş mu? diye...(bazı rivayetlere göre içki içtiği bilinen Yıldırım'a Emir Sultan Hz.;sultanım , Cami çok güzelolmuş.Lakin bir eksiği var; o da, bir köşesine meyhane yaptırmayı unutmuşsunuz. dedi. Yıldırım Beyazıd bu sözlere sinirlenmişti, hiddetle; Ne demek! hiç Allahın evinde meyhane olur mu? (kendisinin içki içtiğini kimsenin bilmediğini sanıyodu, manevi sultanların her şeyden haberdar olacağını düşünmemişti.) Emir Sultan Hz.;Allahın asıl evi kalbidir.Sen kendi yaptığın bir yapıya içkiyi koymak istemiyorsun da nasıl? Allahın yapısı olan kalbe haram şeyi koyabiliyorsun? buyurunca, Yıldırımhan hatasını anlayarak bir daha içki içmedi Camide, Bursada ki ULU CAMİ'dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evt cennet :)

 

orada

herseyin Allahın bir ikramı oldugu cennet !

 

camiler demek El-camii isminin tecellisi oluyor zaten ! yani biraraya getiren, toplayan anlamında ... mahşer yeri ve cehennem gibi cennet te cami isminin sürekli tecellisi olucaktır !

 

 

yani bursadaki Ulu Cami hikayedeki gelişmelerin ardından Cennet gibi olmuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yüce Allah bir evede sığmaz, sevgisi bir evdede aranmaz .

 

öle tabi cnm :)

 

ama şunu da katmalıyız işin içine ; Hz. Yusuf zindandayken orası onun için cennetti :) Kuranın bütünsel mantığından bakınca ;

 

O arasını temiz ve derli tuttu

 

O orada güzel ahlak sergileyerek yandaşlar buldu

 

O Allahın ona verdiği ilim ile Allahın imkanını yakaladı ve hikmetli bir şekilde tebliğe başladı ! üstünlüğü ve yönetimi ele geçirdi.(her peygamber devrinin en hayırlısı ve imkan,ilim,hikmet ve saltanat bakımından Allahın kesintisi ve duraklaması olmayan ecri ile desteklenmiştir)

 

dediğin gibi Allahın sevgisinin aranacağı yer demek ki heryer !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Denizeros vaktim sınırlı açıklama yapmama sebep oluyor benim düşüncelerimi siz dile getirmişsiniz teşekkür ederim.:thumbsup:

--------------------

Sayın Şanaa düşüncenize katılmıyorum cami dışında buluşamayız o zaman yüce yaradanla neden herşeye bır sınır çizilirki Afrikada olsanız cami olmasa buluşamayacakmısınız .Allah bize böyle bir sınır koymazken biz insanlar niye sınır

çizeriz .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...