Jump to content

Ali Cengiz Oyunu


Guest -mona-
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hile ile iş yapanların dalaverelerine ve akla gelmeyecek tuzaklarına ali cengiz oyunu denilir. “filanca falancaya öyle ali cengiz oyunu oynadı ki...” diye başlayan cümlelerin arkasından şeytanın bile aklına gelmeyecek hileler, düzenbazlıklar anlatılır. Bu deyimin menşei eski bir halk hikayesine dayanır. Nakılan-ı asar ve raviyan-ı şeker – güftar şu güna rivayet ve bu yolla hikâyet ederler ki; eski zamanda bir sehhar adam gayb ilimleriyle uğraşarak istediği şekle girebilmenin tılsımını keşfetmiş. Cifr, remil, falcılık, yıldız kıyafet ilimlerine de vakıf olan bu adam, sihirbazlıkta o kadar ileriye gitmiş ki canını eğlendirmek ve halka mağfiretini göstermek üzere sık sık şekil değiştirmeye ve insanları hayrete bırakan oyunlar çıkarmaya başlamış. Hatta bu oyunu menfaatleri için kullanmakta ve halkı aldatmakta da üstüne yokmuş. Söz gelimi hanımına “bahçede bir keçimiz var, pazara götürüp satıver.” Der, sonra da bahçeye gidip keçi kılığına girer, hanımı kendisini sattıktan sonra eve dönermiş. Bu sihirbaz adamın bir huyu da isteyen herkese sihrini öğretmekmiş.

 

Ne var ki mağfiretini her kime öğretse, sonra ona bir oyun yaparak mat eder öldürürmüş. Meselâ oyunu öğrenen kişi kanarya olsa, sihirbaz bir atmaca olup onu avlar; öğrenen ağaç olsa sihirbaz ateş olup onu yakarmış. Devrin padişahı bu gidişata dur demek isteyince tellallar çığırıp bu düzenbazı kendi huzurunda mat edene kızını vermeyi vaat etmiş. Herkes bu tehlikeli sınavdan kaçarken ALİ CENGİZ adında fakir bir derviş bu işe talip olmuş. Ali cengiz, sihirbazdan oyunu öğrenmek üzere kurs almaya başlamış. Ne var ki sureta ahmak gibi gösterip asla öğrendiğini göstermiyormuş. Böylece sihirbaz, ALİ CENGİZ’İ kolay lokma görüp oyunu en ince ayrıntısına kadar anlatmaktan çekinmemiş. Sınav, padişahın Cuma selamından sonra yapılacakmış. Ali cengiz bir koç kılığına girip meydana gelmiş. Sihirbaz derhal bir kurt olmuş. Ali cengiz kendini su olup kurdu boğmak isteyince sihirbaz kendini ateşe çevirmiş.

 

Bir müddet ikisi de kılıktan kılığa girmişler. Sonunda ali cengiz bir çiçek olup padişahın kucağına düşmüş. Sihirbaz bir eşek arısı olup üzerine konmuş. Ali cengiz derhal darı olup yere yayılmış. Sihirbaz hemen tavuk kılığına girmiş ve darıları toplamaya başlamış. O darıları yiye dursun ali cengiz arkadan bir tilki olup tavuğu boğmuş.Sihirbazın cenazesinin def(n)edildiği gün ali cengiz ile padişahın kızının kırk gün kırk gece sürecek düğünleri başlamış. Ne var ki ALİ CENGİZ’İN sol elinden iki parmağı eksikmiş artık. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.

 

 

alıntıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...