Jump to content

Badminton Tarihçesi


Guest Îکє†
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

forumdasnetbadminton.jpg

 

Badminton eski bir Fransız oyunundan türetilen bir çeşit raket sporudur. M.Ö. 5. yüzyılda Çinliler, Badminton’un atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan’da poona adıyla oynanıyormuş.

 

Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler. Badminton, 1873'te İngiltere'de Badminton House'da, Hint ordusuna bağlı subaylarca oynandı. Federasyonu uluslararası olup, 1934'te kuruldu.

Her üç yılda bir dünya şampiyonası düzenlenir. İlk dünya şampiyonası 1977 yılında yapıldı.

Türkiye Badminton Federasyonu 31Mayıs 1991 Tarihinde kurulmuştur. 3 Kasım 1991 tarihinde 104. Üye sıfatıyla Uluslararası Badminton Federasyonu tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Badminton ve Tarihçesi

      Badminton, raket ve tüy topla oynanan, teniste olduğu gibi topun rakip alanına gönderilip, karşılanması şeklinde devam eden, tekler ve çiftler şeklinde oynanabilen bir spor türüdür.   Badmintonun Tarihçesi Çinlilerde M.Ö 5. yy’ da badmintona benzeyen Ti Jian Zi(di-dzyau-ci) adlı oyun sarayda oynanırdı. Sarayda oynanmasına neden olarak, tüy topun hafifliği ve rüzgarla bile yön değiştirmesi gösterilebilir. Belli miktarda kaz tüyünün vişneye geçirilip kurutulmasıyla tüy top oluşturulur,

      , Yer: Tarihçe Ansiklopedisi

×
×
  • Yeni Oluştur...