Jump to content

Kiyamet Hizla Yaklaşiyor


Guest kavranhan52
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bugün kıyamete dünden daha yakınız

 

Hazreti Peygamber'in yanına gelen bir kişi sordu:

 

"Ey Allah'ın Resulü, kıyamet ne zaman kopacak?" Peygamberimiz şöyle cevap verdi: "Bu hususta kendisine sorulan zat (yani, peygamber) soru sorandan daha bilgili değildir." Doğrudur. Peygamberimizin buyurduğu gibi kıyametin zamanı gizli tutulmuştur. İlan edilmemiştir.

 

Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamber'in kıyametin zamanının tayiniyle ilgili konuşmayacağını bildiriyor: [sana kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. Onu bilip söylemek nerede, sen nerede? Onun nihai -kesin- bilgisi yalnız Rabbine aittir."[(Nai'at 42-43)

 

*******

Kıyamet; evrenin bozulması, her şeyin altüst olması, káinatın ölmesi ve sonradan yeniden dirilmesi anlamına gelir. Kuran-ı Kerim, kıyametle ilgili birçok isim kullanır. Yevmül Kıyame (diriliş günü), es-Saa (saat), Yevmül Ahir (son gün), Yevmüddin (ceza günü), Yevmül Fası (karar günü), Yevmüt-Teğabun (kusurların ortaya çıktığı gün), el-Karia (şaşırtan felaket) sadece bunların bir kısmıdır. Hem hayatın sona ermesi, hem de yeniden diriliş. Biz buna kıyamet diyoruz.

 

Kuran-ı Kerim ve sahih hadisler, kıyametin küçük ve büyük alametlerinden bahseder. Álimler genellikle -uzun yıllardır- küçük alametlerin bir kısmının meydana geldiğini söylerler. Biz de bu yazıda káinatın ön dengesinin bozulması anlamındaki küçük alametlerden bir kısmına değinelim ve soralım: [aat yakınlaşıyor mu yoksa?

 

1- İnsanlar ölümü arzulayacak hale gelecek[/buhari, fiten 25, Müslim, fiten 53-54).

 

Yaşam çekilmez hale gelecek, vefasızlık, dengesizlik hassas insanları ümitsizliğe sürükleyecek. "Yerin altı, üstünden daha hayırlı" diyecek hale gelecekler.

 

[b İslami ilimler ortadan kalkacak, cehalet artacak[/buhari, fiten 4).

 

Gerçekten de her bilen veya bilmeyenin dini hususlarda cesurca konuştuklarına şahit oluyoruz.

 

, Nevevi, 1/163).

 

Hz. Peygamber, "Rüveybide"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

büyük kıyametten çok insanın kendi kıyameti yani ölümünü düşünmesi gerekir diye düşünüyorum defalarca ölümden dönmüş birisi olarak büyük kıyamet ilgimi çekmiyor 3 dakika sonra ölmeyeceğimin teminatı yok

kardeşim samimi olarak ilgilleniyorum nasıl ölümden döndünüz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kardeşim samimi olarak ilgilleniyorum nasıl ölümden döndünüz?

askerde mide kanaması geçirdim çok fazla kan kaybettim gözümü hastanede yoğun bakımda açtım tam 3 gün uyku halindeydim,bir diğerinde ise ankaraya gitmem gerekiyordu otogara gittim saat 13:00 otobüsüne bilet aldım koltuğumu bir başka kişiyede satmışlar ben arkalarda bir yerlerde oturdum yola çıktık bolu da otobüsten indim bir başka otobüse bindim benim indiğim otobüs az ilerde bir kamyonla çarpışmış ondan da kurtuldum bakalım üçüncü de neler olacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...