Jump to content

Fethullah Gülen'in Papa'ya Yazdigi Mektup


Fatih
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Pek muhterem Papa cenapları,

 

Üç büyük dinin doğum yeri olarak bilinen toprakların dünyayı daha iyi yaşanabilir bir mekan kılma yolundaki kutsal misyonumuzu tam manasıyla bilen halkımdan size en içten selamları getirdik. Yoğun gündeminizde bize zaman ayırarak sizinle müşerref olmayı bahşettiğiniz için zatıalilerinize en derin kalbi teşekkürlerimizi sunarız.

 

Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik.

 

İslam yanlış anlaşılan bir din olmuştur ve bunda en çok suçlanacak olan Müslümanlardır. Uygun bir yerdeki vakitli bir gayret bu yanlış anlamanın büyük oranda azalmasına katkı sağlayabilir. Müslüman dünyası, İslam'ın asırlarla ölçülen yanlış algılanmasını silip atacak bir diyalog imkanını bağrına basacaktır.

 

Beşeriyet, çelişen görüşler ortaya koydukları gerekçesiyle, zaman zaman bilim adına dini, din adına da bilimi inkar etmiştir. Bilginin tamamı Allah'a aittir ve din Allah'tandır. O halde bu ikisi nasıl çelişebilir? İnsanlar arasında anlayışı ve hoşgörüyü artırmaya yönelik dinlerarası diyaloğa yönelik ortak gayretlerimiz çok iş görebilir.

 

Kendi memleketimizde şimdiye kadar çeşitli Hıristiyan mezheplerinin liderleriyle diyalog içinde olduk. Bu naçiz gayretlerin boşa çıkmadığını acizane ifade etmek isteriz. Amacımız bu üç büyük dinin inananları arasında hoşgörü ve anlayış yoluyla bir kardeşlik tesis etmektir. Bizler bir araya gelmek suretiyle sözde medeniyetler çatışmasının gerçekleşmesini görmek isteyen yolunu şaşırmış ve şüpheci kimselere karşı dalgakıranlar gibi, isterseniz bariyerler gibi deyin, karşı durabiliriz.

 

Geçen yıl bazı ünlü uluslararası bilim adamlarının katıldığı medeniyetlerarası barış ve diyalog konulu bir sempozyum düzenledik. Bu gayretin başarısından aldığımız teşvikle bu tür etkinlikleri tekrarlamak istiyoruz. Halihazırda üç büyük dinin bağlıları arasındaki bağları güçlendirmeye yönelik olarak dinler arası diyalog konusunda Vatikan'ın da temsil edileceğini ümit ettiğimiz bir konferans düzenleme sürecinde bulunuyoruz.

 

Yeni fikirlerimiz varmış iddiasında bulunmuyoruz. Yine müsamahanıza sığınarak, bu misyonun hedeflerine yakından hizmet etmek için üstlenmek istediğimiz birkaç teklifte bulunmayı arzu ediyoruz. Hıristiyanlığın üçüncü bin yılına girişi münasebetiyle yapılacak kutlamalar vesilesiyle Ortadoğu'daki Antakya, Tarsus, Efes ve Kudüs gibi bazı kutsal yerlere müşterek ziyaretleri içeren birçok etkinlikler önermek istiyoruz. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız Demirel'in, cenaplarının ülkemizi ziyaretine ve mezkur kutsal mekanları göstermeye davetini tekrarlamak için bir fırsat addediyoruz. Anadolu halkı size misafirperverliğini göstermeyi ve şevkle selamlamayı hararetle beklemektedir. Filistinli liderlerle diyalog kurmak suretiyle Kudüs'ü birlikte ziyaret etmemize davetiye çıkarabiliriz. Bu ziyaret bu mübarek şehri Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanların, hiçbir kısıtlama, hatta vize dahi olmaksızın serbestçe ziyaret edebileceği uluslararası bir bölge olarak ilan etme gayretlerine yönelik dev bir adım teşkil edebilir.

 

Üç büyük dinden liderlerin işbirliği ile, ilki Washington DC'de olmak üzere muhtelif dünya başkentlerinde bir konferanslar serisinin gerçekleştirilmesini teklif ediyoruz. İkinci serinin zamanı için Hz. İsa'nın doğumunun 2000. yıldönümü ideal olabilir.

 

Bir öğrenci değişim programı da çok faydalı olacaktır. İnançlı genç insanların birlikte eğitim görmesi birbirlerine yakınlıklarını artıracaktır. Öğrenci değişim programı çerçevesinde üç büyük dinin babası olduğu ikrar edilen Hazreti İbrahim'in doğum yeri olarak bilinen Urfa şehrindeki Harran'da bir ilahiyat okulu kurulabilir. Bu, ya Harran Üniversitesi'ndeki programların genişletilmesi suretiyle ya da üç dinin ihtiyaçlarını da temin edecek şumullü bir müfredata sahip bağımsız bir üniversite şeklinde gerçekleştirilebilir.

 

Önerilen programlar aşırı büyük işler gibi algılanabilir; ama bunlar erişilmez değildir. Dünyada iki tip insan vardır. Bazıları kendilerini topluma adapte etmeye çalışır. Diğer bazıları ise topluma uymaktansa toplumu kendi değerlerine adapte etmek ister. Toplum bütün ilerlemeleri bu ikinci tip insanlara borçludur. Onları yarattığı için Rabb'e şükürler olsun.

 

M. Fethullah Gülen / Rabb'in aciz kulu / 9 Şubat 1998

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi bizim hoca efendininin tayfaları onun bildiği vardır siz avamlar bilmezsiniz diyeceklerdir;tabi bizler diyalog ve hoşgörüden nasibimizi almamış insanlarız onun eşsiz beka ve zekasına erişemeyeceğimiz için konuşmaya hakkımız yok o papa necapları diyerek yalvarırcasına tam teslimiyet göstererek yazdığı mektubun manasını bizler çözemeyiz;sayın hoca efendi hizmet için hazır olduğunu hatta kendi düşüncesinin olmadığını papa cenaplarının düşüncelerine uyacağını belirtirken acaba hangi sünnete ve şeriata göre hareket ediyor merak ediyorum değim gibi bizler cahil avam zümresi olarak o muhteşem nurdan mahrum kalmış insanlarız bizler hoca efendinin kendi kaleminden çıkmış kitaplarını yanlış anlayarak bu kutlu diyalog ve büyük ortadoğu projesini islam aleminin kurtuluşunu yanlış anlayarak israil ve emperyal güçlerin misyonunu aslında islama hizmet olduğunu unuttuk;hoca efendi yazılı basın kaynağı olan zaman gazetesinde ermeni soykırımını savunan yazar ve çizerleri bulundururken,görsel basın yayını olan samanyolu tv de vatikan istanbul temsilcisi ve fener rum patriği ile iftar programı yaparken bizler bu muhteşem nur kaynağından sebeplenemedik çünkü hocamızın bir bildiği vardır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:

fatih88 den

hoca efendinin diğer din adamları ile görüşmesi vatikanın isteği ve hoca efendinin kabulu ile olmuştur şu diyalog masalını masum hoca efendinin islam tebliği olarak değerlendirmeniz beni cahilliğin sınırının olmayacağı kanısına vardırdı

Vatikanın düşünceside olsa fethullah hoca sonuçta silah zoruyla görüşmeye gitmemiştir herhalde. O da çocuk değil ya. Böyle bir teklif kendisine geldiğinde bizim için iyimi olur yoksa kötümü ? bize ne kazandırır ya da ne kaybettirir diye düşünmüştür herhalde. Hem ne demişim. Elbette onunda hata yapabileceğini zira kusursuz olmadığını zaten yazmışım. Papa benediktusun dinlerarası toplantılarından birinde söylediği " Papa, ancak “dinlerarası diyalog” kavramının, Roma Katolik Kilisesinin amacından vazgeçtiği anlaşılmamalıdır dedi. Hristiyanların, diyalog yanlısı olmakla birlikte İsa Mesih’in mesajını ve İncil’i yayma yükümlülüğünden vazgeçmelerinin mümkün olmayacağını belirtti " sözleri adamın niyetini açık açık söylemesidir. Nasıl sen " Kardeşim ne diyaloğu! Böyle şey olmaz . Bir müslüman asla başka bir dinin ruhani liderleriyle birarada bulunmamalı . Bu müslümanlara hiç bir şey kazandırmaz diyorsan , katolik hristiyanların bir bölümündende elbetteki benediktusa kızıp, " bir katolik ruhani liderin ne işi var Müslümanların şu anda en çok tanınıp bilinen liderlerinden biriyle ! Ne diyaloğu. Göz göre göre misyonerlik yapmalarına izin mi veriyorsunuz " tepkilerine karşı da benediktus elbette böyle konuşacaktır. Herşeye rağmen fethullah hoca da madem böyle düşünüyor niye açık açık söylemiyor dersen de onun düşüncesidir. Sana göre hatadır . Ona göre taktiktir. Haa bu arada

fatih88 den

hoca efendinin diğer din adamları ile görüşmesi vatikanın isteği ve hoca efendinin kabulu ile olmuştur şu diyalog masalını masum hoca efendinin islam tebliği olarak değerlendirmeniz beni cahilliğin sınırının olmayacağı kanısına vardırdı

 

demişsin. Cahiiliğin sınırının olamayacağı kanısına varmşsın. Pekiii. Adama demezler mi 7 senedir onlarla niye içli dışlı oldun , hiç mi bir şey anlamadın sen safmısın , cahilmisin diye ? Hadi senin işini kolaylaştırayım. Diyebilirsin ki 7 seneden sonra ne olduklarını anladım ya da 7. senenin sonundan itibaren olayın şekli değişmeye başladı. Bana göre normal olmayan , hoş olmayan şeyler ortaya çıkmaya başladı diye. Pekii. O zaman bende sana sorarım " Niye bu karşıt görüşlerini , eleştirilerini , sadece direk cemaatten eski tanıdıklarına karşı yapmıyorsun ? Kardeşim siz daha önce doğru yoldaydınız. Ama işin rengi değiştii. Artık yanlış yoldasınız şu şu şu nedenden dolayı diye. Ulu orta her yerde yaptığın karşıt görüşlerinin , iddialarının müslümanlara ne faydası var ? Bilmezmisin "kol kırılır yen içinde kalır sözünü ? Bu demek değildir ki yanlışı görsen de sus. Eleştirme. Ama yerinde ve zamanında olmak kaydıyla tabii ki kendince yanlışlarını dile getireceksin. Ayrıca 7 yıldır ekmeğini yediğin , suyunu içtiğin , yurdunu kullanndığın v.s kişilerin, yerlerin senin üzerinde hiç mi hatırı yok.? Bu yaptığın ETİK bir davranışmıdır? Bence değildir. Bunun günümüz tabiriyle türkçesi " yediği kaba tükürmektir. (Diğer tabiri bilerek kullanmadım) Hem şunu da asla unutma. Senin böyle ulu orta yaptığın eleştirileri destekleyenlerin büyük bir kısmı dinden , imandan , namazdan, niyazdan bihaber tipler. Sadece şu kısa zaman da , senin şu anda yaptığın eleştirilerden dolayı desteklemiyorlar.

Daha önce kaldığın ve senin yolumuz , istikametimiz iyidi dediğin 7 sene içinde de aynı kişiler benzer iddiaları dile getiriyorlardı. Bugünde aynı şeyleri söylüyorlar.Şeriatı meşrulaştırıyor. Çocukların beynini yıkıyorlar v.s diye. Bence bu dediklerimi iyice bir düşün.

NOT: Dün öğlen saatlerinde f. gülen hocaefendi neden dönmüyor formuna bu yazıyı yazdım. Fakat konu kilitlendiğinden ve fatih88 cevap yazamadığndan ötürü yazımı aynen buraya taşıdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık başka yanıtlara kapalıdır.
 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...