Jump to content

Bilim Dünyasını Korkuya Düşüren Gelişme


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bilim Dünyasını Korkuya Düşüren Gelişme

 

gunes-1.jpg

 

Dünyayı, güneşteki patlamaların yaydığı yüklü parçacıkların bombardımanına karşı koruyan manyetik alanda 2 büyük çatlak olduğu belirlendi.

 

Bilim adamları, uzun zamandan beri dünyayı uzayın kötü hava olaylarından koruyan manyetik alanın aşırı hava cerayanına açık, kırık dökük eski bir eve benzediğinin farkındaydı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’ya ait 5 küçük uydudan oluşan “Themis” filosunun yaptığı son gözlemler ise, dünyanın manyetik alanında zaman zaman ortaya çıkan 2 büyük çatlak oluştuğunu ortaya koydu.

 

Çatlaklardan güneş fırtınalarının ürettiği ve hızı saatte 1.6 milyon km’ye ulaşan yüklü parçacıklar geçerek atmosferin yüksek katmanlarını deliyor.

 

Themis geçen yaz, dünyanın manyetosferinin en dış kesiminde güneşten fırlayan partiküllerin oluşturduğu tabakanın kalınlığını 6 bin 400 kilometre olarak hesapladı. Bunun manyetik zırhta şimdiye kadar keşfedilen en büyük yırtılma olduğu kaydedildi.

 

California Üniversitesi’nden bilim adamı Marit Oieroset, yırtılma için “Çok hızlı genişliyor” açıklamasını yaptı. Güneşin yaydığı manyetik fırtına ve yüklü partiküller yere ulaşınca uydu ve yer haberleşmelerini olumsuz etkiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence de ne bilim dünyasının ne insanlığın endişelenmesine gerek yok. Elele verip çok şükür dünyanın çivisini çıkardık zaten :)) E dünyanın da bi sonu var. bizi buraya sonsuza kadar mutlu yaşayın diye de göndermediler. Demekki benkimim'in de dediği gibi kıyamet kopmaya az kaldı . Bu da zaten beklemediğimiz bi durum değil :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 2012 değilde 2014 te kıyametin başlayacağına inanıyorum. Ya niye endişileniyoruz ki nasılsa hepimiz bir gün ölecez. İstersek 100 yıl İstersek 30 yıl yaşasak bile ölürken göz açıp kapayıncaya kadar geçti demeyecekmiyiz ki x) o yüzden hayatı uzun değilde dolu dolu yaşamaya bakmalıyız x)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...