Jump to content

Maya Türkçesi


Önerilen Mesajlar

Maya Türkçesi

 

medd02img0095gx3-1.jpg

 

Binlerce kilometre uzaklıkta da olsak, Güney Amerika’nın yerli halkı Mayaların bizimle bağlantısı uzun yıllardan beri yerli ve yabancı pek çok tarihçi ve antropolog tarafından kabul edilmiş bir olgu. Soyların bağlantısında en büyük delil her zaman olduğu gibi yine lisan olarak ortaya çıkıyor.

Öyle ki, Atatürk dahi zamanında konu ile ciddi olarak ilgilenmiştir. Tahsin Mayatepek’i Güneş Dil Teorisi araştırmaları ile ilgili 1935-1937 yıllarında Meksika elçisi olarak atamış, ve anlamdaş olan tepe (Türkçe) - tepek (Maya dili) benzerliğinin keşfinden ötürü kendisine “Mayatepek” soyadını vermiştir. Mayatepek, toplam 14 değişik rapor hazırlayarak Atatürk’e sunmuştur. Bir zamana kadar sebebi belirlenemeyen şekilde kamuoyuna açıklanmayan raporlar, günümüzde çeşitli kitaplar vasıtasıyla yayınlanmıştır. Kitapçılarda ve kütüphanelerde “Mayatepek raporları” anahtar kelimeleri ile bulunabilirler.

Aşağıdaki tabloda, Doç. Dr. Haluk Berkmen’in derlediği ve bugün de o coğrafyada büyük kısmı kullanılan Türkçe kökenli sözcükler mevcuttur. İncelendiğinde tesadüf ile açıklanamayacak benzeşmeler göze çarpacaktır (özellikle kırmızı yazılanlarda).

Kuzey Amerika yerlileri gibi, Mayaların da Amerika kıtasına kuzey kutbunda bir zamanlar var olan kara ya da buz geçidinden geçerek ulaşan Proto-Türklerden köken aldığı düşünülüyor.

Dil dışında Mayalardaki Güneş Kültü gibi ritüellerin de eski kültürümüzle büyük benzerlikler taşıdığı araştırmalarda ortaya konmuş durumda. Tüm dünyada çeşitli kültürlerin (Yunan mitolojisi gibi) imgeleri, popüler kültürden işyerlerindeki bilgisayar sunucu isimlerine kadar (Zeus, Ares vs.) girmişken, batı kültüründen asırlar önce tüm yerküreye yayılmış olan öz kültürümüzdeki onbinlerce yıllık birikimin günlük hayatta hiç bir şekilde yaşatılmaması, şu an için önemli bir eksik gibi duruyor.

ahau ağa

akab akşam

baat balta

bakah bükmek

ça çam

çetun çetin

çol çolak

hanhan hemen

kutz kuş

içil içinde

dişi

kaşnak kuşak

kin gün

kingüneş

kişe kişi

koça’ koca, büyük

kul kul

naa ana

ol olmak

tatak’ tutkal

tepek tepe

top toplamak

toz toz

otak otağ

tokuruk tükürük

tul tolu,dolu

tulan’ dolgun

tup’ dip

tzekel çakıl

ueez uyuz

uiş işemek

ul’ ulaşmak

uy oy

yaş yaş,taze

yaşıl’ yeşil

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...