Jump to content

Orangutanlar Alışveriş Yapıyormuş!


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

orann-1.jpg

 

Yapılan bir araştırma orangutanların karşılıklı alış verişte bulunduklarını ortaya koydu.Royal Society Journal'da yayımlanan "Biyoloji Mektupları" adlı araştırmaya göre orangutanlar da insanlar gibi hediye alıp verebiliyor.Orangutanların karşılıklı jeton alış verişinde bulundukları belirlendi. Araştırmada, orangutanların karşılıklı jeton alışverişinde bulundukları ve alışverişi, kendilerine ne kadar jeton verildiğini göz önünde tutarak yaptıkları belirtiliyor.

 

Böylece ilk kez, insanlar haricindeki primatlar arasında, ilkel ticaretin bir örneğinin gözlemlendiği sanılıyor. Hizmet karşılığında mal, örneğin tımar karşılığı yiyecek vermek hayvanlar âleminde sıkça görülen bir durumdu. Ancak şimdiye dek bu alış verişlerin, maliyet ve kârları dikkatlice hesaplanarak yapıldığına ya da zaman içinde, geçilen iltimasların çetelesinin tutulduğuna dair herhangi bir kanıt yoktu.

 

Şimdiyse, Almanya'daki bir hayvanat bahçesinde deneye tabi tutulan orangutanların, tam da bunu yaptıkları gözlendi. Bir çift orangutanın, birbirlerine yiyecekle değiş tokuş edilebilecek jetonlardan alıp verdikleri görüldü. Çalışmayı yürütenlerden İskoçya St. Andrews Üniversitesi'nden Valerie Dufour "Vermek konusunda hesaplar yapan sadece insanlar değil. Ve karşılığında kendilerine bir şeyler verilmesini de sadece insanlar beklemiyor." diyor. Araştırmada, dişi orangutanın, başlangıçta çok daha cömert davrandığı; ancak kendisine bu cömertliği karşısında çok jeton verilmediğini görünce bu tutumunu değiştirdiği; verdiği jetonların sayısını azalttığı ve erkek orangutanı kendisine daha fazla jeton vermeye zorladığı da belirtiliyor.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...