Jump to content

Muazzez İlmiye Çığ'dan Başbakan Erdoğan'a Mektup


Guest Îکє†

Önerilen Mesajlar

Başbakan Recep Tayip Erdoğan Hazretlerine

İkide bir “demir ağlarla kim örmüş, hep biz ördük” deyip duruyorsunuz, Atatürk zamanında yapılanları sıfıra indiriyorsunuz. Eğer biraz tarih bilseniz bunu söylemeye utanırdınız, yüzünüz kızarırdı.

O günkü örülen demir ağlar yalnız tren yolları değildi: güçlü eğitim, güçlü ekonomi, güçlü demokrasi , güçlü laiklik temelleri atılmasaydı, ne siz bu gün o mevkie gelebilirdiniz, ne de gösteriş olarak başlarını örttürdüğünüz, yüzleri gözleri boyalı eşlerinizi gavur ülkelerine götürüp, gavurların ellerini sıktırabilirdiniz.

 

Özendiğiniz Müslüman ülkeleri arasında hangisi bizim ülke gibi?

Kendi kıyafetinizi bile o demir ağlara borçlusunuz.

Hazinesinde borçtan başka bir şey olmayan Osmanlı devleti yıkıntısı üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti, toprağından bir damlasını satmadan, kimselerden borç almadan, bir taraftan Osmanlının, diğer tarafta yenilmediğimiz halde yenilmiş sayıldığımız birinci Cihan savaşı borçlarını öderken, yapılan işler yanında sizinkiler çocuk oyuncağı kalır.

Okuma yazma, hatta sabun kullanma bilmeyen, verem, sıtma, zührevi hastalıklar, trahom gibi bulaşıcı hastalıklardan kahrolan zavallı fakir bir halk. Devletin geliri bu halkın verdiği vergilerdi. İşte o vergilerle o alay ettiğiniz demir ağlar yapıldı.

kısa zamanda elin parmakları sayımında doktorların özverileriyle hastalıkların önü alınmaya çalışılırken neler yapıldı neler!.

Koskoca ülkede bir çimento fabrikası yoktu. O yüzden evler kerpiç denilen çamurla yapılıyordu. Şeker fabrikamız yoktu. Rusya’dan gelen şekerleri bugün gibi hatırlıyorum. Evet şeker fabrikaları, çimento fabrikalar,kâğıt, silah, uçak fabrikası, kumaş fabrikaları kuruldu. Hem de ülkenin batısından doğusuna kadar dağıtıldı bu fabrikalar.

 

Avrupa’dan bize, yenilemekte oldukları fabrikaların eskilerin ucuz fiatla satmak istediler. Eskiyi almak yine geri kalmışlıktır, diye alınmadı. Batıda “Atatürk Fabrikaları” diye adlandırılan o fabrikalar tiyatro, spor müzik, salonları ile bir kültür merkezi, çalışanlara her türlü rahatı sağlayan bir sosyal kurumdu. Ama bu fabrikalarda çalışacak biraz olsun işten anlayan işçimiz, teknisyenimiz, mühendisimiz yok gibiydi. Bunlardan bir kısmı burada bizim insanımızı eğitmek için dışarıdan getirtildi bir kısmı da Rusya’ya eğitilmek üzere gönderildi. İnsanımız o kadar yetenekli idi ki, kısa zamanda gerekli olanları öğrendi ve işleri ele aldı.

O yüzden Atatürk,”Türk çalışkandır, zekidir” demiştir. Siz ise başa geçer geçmez alın teri ve büyük bir özveri ile yapılmış o güzel tesisleri satıp satıp yediniz yedirdiniz.

Ülkenin doğusu ve batısı düşman eliyle yanmış yıkılmıştı. bir taraftan onlar onarılıyor, hastaneler okullar yapılıyor, diğer taraftan Ankara bir başkent olacak şekilde yapılandırılıyordu.

Hemen hemen hiç kara yolu yoktu. Onun için Atatürk, Osmanlı devleti zamanında “ne olurdu her vilayet senede bir kilometre yol yapsaydı, 500 yılda beşer yüz kilometre ile şehirler birbirine bağlanacaktı”, demişti.

Olan demir yolları da yabancıların elinde idi.

Yalnız o mu daha bir çok kurum yabancılara aitti. Bütün onlar ellerinden alınarak ülkenin malı yapıldı. Onların üzerine 3000 kilometrelik tren yolu yapıldı ki, o zaman şimdiki gibi dağları bir anda oyacak makineler yoktu. Tüneller kazma ile kazıldı. Elde onları planlayacak hesaplayacak mühendisler yoktu. Hatta trenlerde çalışan makinist gibi memurlar bile hep Rum, Ermeni olduğundan bu konuda çalışacak insanımız da yoktu.

Onun için böyle kimseleri yetiştirmek üzere okul açıldı. Tren rayları yapmak için fabrika kuruldu. Şimdi ki gibi ne gerekse dünyanın her yerinden getirilmedi Kilometrelerce kara yolu köprüler yapıldı.

Demir ağın bir ayağı olan “çağdaş eğitim” ne kadar önemliydi. Batı araştırmalarda icatlarda almış yürümüştü. ama biz de ne doğru dürüst ilk okul, lise ve ne de araştırmalar yapacak üniversite vardı. O yüzden Osmanlı devleti geri kalmış ve yıkılmıştı. Okullar açılsa eğitecek kimse yoktu. O yoklukta bir çok alanda eğitim almak üzere Batıya başarılı pek çok gencimiz gönderildi.

Onlar daha yetişmeden Hitler’in Yahudi oldukları için işlerinden attığı çok değerli bilim insanlarının bize sığınmak istemeleriyle onlara açılan kapılarımız sonucu büyük bir eğitim atılımı başladı.

 

İstanbul’da Darülfünun denilen okul tam bir üniversite oldu.Hukuk, siyasal Bilgiler, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi gibi fakültelerle Ankara Üniversitesinin temeli atıldı. Gelenlere istedikleri kitaplıklar, laboratuarlar sağlandı. Onların derslerini Türkçeye çevirecek çevirmenler bulundu. Bunların hepsi para ile oluyordu.

O paralar, o fakir halkın vergileriyle sağlanıyor, kimseye para yedirilmiyor, rahmetli Başbakan İnönü “ kimseye bir kuruş yedirmem” diye bar bar bağırıyor, yedirmiyordu. Böylece güçlü bir eğitim temeli atıldı. O yüzden Başbakan hazretleri! istediğiniz dalda uzmanları elinizin altında bulundurabiliyorsunuz.

Bundan sonra İmam Hatiplerde yetiştireceğiniz dindar ve kindar o zavallı gençleriniz, Allah’a dua ederek, yalvararak size yardımcı olurlar. Böylece elinize aldığınız bu güzel ülkeyi kendinizle toprağa gömerek tarihe kara harflerle geçersiniz.

 

 

Muazzez İlmiye Çığ

25.8.2012

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу

Sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve tarafları belgelere dayalı tarihi asla kabul etmez.Dolayısıyla böyle bir açıklama yapmaları doğaldır.

 

Sırf İngiliz sevdası yüzünden Ermeni soykırımını kabul eden,Tahtını ve hayatını kaybetmekten korkutuğu için Sevr Anlaşmasını imzalayan,milli mücadeleye karşı olup bu mücadeleyi vermekte olan Atatürk ve silah arkadaşlarının ölüm fermanını yürürlüğe koyan,çetelere karşı namusunu koruyan Anadolu halkına bir grup haydut ve korkak diyen,İngiliz himayesi altına girmeyi kabul eden bir padişahın torunundan başka bir açıklama beklenemezdi zaten.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bundan sonra İmam Hatiplerde yetiştireceğiniz dindar ve kindar o zavallı gençleriniz, Allah’a dua ederek, yalvararak size yardımcı olurlar. Böylece elinize aldığınız bu güzel ülkeyi kendinizle toprağa gömerek tarihe kara harflerle geçersiniz.

tayyip erdoğanı sevmiyorum ve akpden de razı değilim

ve fakat bu şahsa ne oluyor ki kalkıp da imam hatip mezunu hiç tanımadığı bilmediği insanlara çamur atıp, kindar ve zavallı diyor?Bunun adı gıybet değil mi?Suizan değil mi?

 

sanki herbiriyle bizzatihi tanışmış (bu arada imam hatip mezunu bir tanıdığım hiç olmadı forumda tanıştığım bir abi dışında ) büyük kötülüklerini görmüş gibi

 

islam inancı ile alay ederek Allaha dua edip yalvararak diyor

din, yaşam şeklidir

Müslümanın her işi dua iledir, biz dua ediyoruz sen ne yapıyorsun??

Başbakana saygı sınırlarını aşan uygunsuz bir uslupla mektup yazmakla mı birşey olacağını sanıyor?

 

Zaten bilimsel bir alt yapısı yok, prof filan da değil

benim mezun olduğum okulda sekreter ya da kütüphanemizde çalışıyor imiş yanılmıyorsam

şimdi de çıkmış bu uslupla başbakana mektup yazıyor

sen önce devlet büyüklerine nasıl hitap edilir onu öğren

amaç burada başbakanın sözü de değil, demir ağla örer örmez mevzu o değil o boyutla hiç ilgilenmiyorum dahi

inancımıza ibadetimize duamıza ve tabi ki anlayan için Allah'ımıza bu şekilde hakaret edemez

müslümanım diyen bu şahsın gazıyla tayyip erdoğana duyduğu öfkeyi birleştirip muazzezi desteklemesin

düşünülmesi gereken ilk nokta, inancımıza dair hakaretleridir

biri benim dinime hakaret edicek ve ben onu şu ya da bu sebeple alkışlıycam

vallahi de bu insanı küfre götürür

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tayyip Erdoğan ''Dindar ve Kindar'' gençlik istiyorum diyordu.Muazzez hanım onu dile getirmiş.Hiç kimse devlet büyüğü değildir.Büyük olan halktır millettir.Devleti soyanlara ve vatanı satanlara karşı Muazzez hanım son derece saygılı bir lisan kullanmış.

 

Allah varken kula kulluk edene yazıklar olsun..

 

Allah ve resulünden başkasına BİAT edenlere de yazıklar olsun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...