Jump to content

Reiki ile Yaşlılık Bakımı ve Ölüm Yardımı


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

yaslilik.jpg

Aile üyelerine olduğu kadar huzur evi, bakım evi, hastane vs. personeline de Reiki iki açıdan yardımcı olabilmektedir. Bu insanlar ağır bir yük altında olduğundan Reiki ile sürekli olarak kendilerine enerji yükleme olanağına sahip olurlar. Bu durum, başkalarına yardım edebilmek için ön koşuldur.

Reikinin buradaki kullanım alanı da sonsuzdur. Olay örneğin yardıma muhtaç, korkan birisinin elini tutmak veya elini omuzuna atmak ile başlamaktadır, çünki Reiki her "temas"ta akmaktadır. İdeal durumda bir tam tedavi de verilebilmektedir.

İnsanlar ve hayvanlara ölüm yardımı konusunda Reiki'nin sakinleştirici ve yardim edici etkisi vardır. Reiki doğal ölüm sürecinin gerçekleşmesine izin verecektir çünki Reiki zeki bir güçtür. Olması gerekenler olacaktır.

Ölen kişinin elini tutabiliriz, hatta rahatsızlıklarını azaltmak için bir tedavi uygulayabiliriz. Bu ona koruma hissi verecek ve öteâleme geçmesi daha kolay hâle gelecektir. Çünki gerçek anlamda bir ölüm yoktur. Doğum ve ölüm başka bir varoluş biçimine dönüşmektir. Ölüm bedensel plânı terk etmektir. Ruh veya bizim ölümsüz özümüz dünyadaki hayatı sırasında bir bedene "girivermiştir" ve ölüm sürecinde bu bedeni tekrar terk etmektedir. Tanınmış ölüm araştırmacısı Dr. Elisabeth Kübler-Ross "Ölüm Yeni Bir Doğuştur"* isimli kitabında "Ölüm, daha güzel bir eve taşınmaktır..." diye ifade etmektedir.

Reiki ile yaşlılık bakımı ve ölüm yardımı konusunda da bize bazı tecrübeler aktarılmıştır:

"Yaşlılara yardım görevimiz çerçevesinde (fahrî olarak) hastanelere, huzur ve bakım evlerine gittiğimiz olur. Bazen oralarda zavallı, zihni bulanmış, kısaca yardım için bir ele ihtiyacı olan kişilerle karşılaşırız. Birçok kez bir kişinin elini bıraktığımızda kendiliğinden diğer elimizi tutmuşlardır ve Reiki akmıştır! Bu durum bizim için müteşekkir bir şekilde tecrübe ettiğimiz bir mucizedir."

"Eşim son evrede kanser hastasıydı. Tıp bu koşullarda başka bir şifa olanağı görmüyordu. Bu şartlar altında tabiî bilimlerin tecrübe alanı dışında kalan şeylere karşı duyduğum akademik kökenli kuşkularımdan sıyrılmaya karar verdim. En yakın Reiki kursuna giderek 1. dereceyi aldım.

Başlangıçtaki kuşkularım kurs sırasında ilkbahar güneşinde karların erimesi gibi eriyip gitti. Öyle şeyler olmaya başladı ki, bunların olabileceğine önceleri ihtimal bile vermezdim. Kurs sürerken karıma yardım etmek için gerçekleştirdiğim ilk çekingen denemeler dahi onun kendisini daha iyi hissetmesine sebep oluyor ve bana şöyle diyordu: 'Galiba sen şifa verebiliyorsun!' Kurs sonunda birçok katı­lımcı hiç de kolay olmayan yolumda benden hayır dualarını eksik etmediler. Hatta aralarında kendi ailelerinde kanser tecrübeleri yaşamış olanları bile. vardı. Beni iddialı olmamam ve iyileşmeden ziyade acıları dindirmeye yönelmem konusunda uyardılar.

Ancak benim iyimserliğim ve enerjik yapım doğrudan şifaya yöneldi. Evde hemen dört gün art arda Reiki verdim ve sonra iki gün, ardından üç günlük aralıklarla tedaviyi sürdürdüm. Eşim kendini her defasında daha iyi hissediyordu, bu arada ben de bazı noktalarda nasıl muazzam miktarlarda enerji aktığım fark ediyordum. Bunun ne anlama geldiğini biliyordum. Bazı umut ışıkları vardı, örneğin hiç dokunmadığım bir yer için eşim orasını okşadığımı ve tüm ağrılarının geçtiğini söylüyordu. Cesaret kırıcı işaretler de oluyordu, örneğin uzun süre yanabilecek bir mumun sönüp gitmesi gibi.

Eşim artık yatamaz hâle geldiğinde ona otururken Reiki verdim. Duruşlara uymamız artık mümkün değildi, ben sezgilerimi izleyerek yeni duruşlar üretmek zorundaydım. El koymak, başka deyişle ellerin teması rahatsız edici duygulara, hatta acılara sebep olmaya başladığında aura üzerinde çalışmayı ve el koyduğumda elde ettiğim etkinin aynısına ulaşmayı öğrendim. Önceleri eşime ellerimdeki gücün hangi mesafede rahatsız etmeye başladığını sordum ve bu mesafedeyken ellerimde duyduğum hisleri aklımda tuttum. Ben, eşim bana herhangi bir talimat vermeden bedeninin değişik bölgelerinde oldukça farklı olan mesafeleri sürekli olarak doğru bir şekilde bulmaya başladığımda hayli

şaşırdı.

Akciğerlerindeki metastazlar özellikle önceleri soğuk olan arabada yapılan yolculuklar sırasında şiddetli öksürük krizlerine sebep oluyordu. Elimi sadece göğsüne doğru uzatmam krizi sona erdirmeye ve aşağı yukarı yarım saat boyunca başka bir öksürük krizinin başlamasını önlemeye yetiyordu. O buna öksürük şekeri diyordu. Özellikle yatıp da ciğerleri suyla dolmaya başladığında öksürük nedeniyle uykuya dalmakta çok büyük zorluklar çekiyordu. Onu yatakta ellerimi uzatmış şekilde karşılıyor, bir elimi hemen artkafadaki korku noktasına (Duruş K3) ve diğer elimi de sırtının ortasına, yani hemen hemen Duruş R3 üzerine koyuyordum. Beş dakika içerisinde uykuya dalıveriyordu. Bu durum ilk olduğunda bana bunun bir mucize olduğunu söyledi. Böylesine çabuk hiç uykuya dalmamış ve hiç böylesine derin ve kesintisiz bir uyku uyumamıştı. Sonuna kadar bunu böyle sürdürdük.

Her ikimiz de yoga ve başka kurs ile kitaplar yardımıyla meditasyon konusunda tecrübeliydik. Meditasyonu temel olarak eşimin mutlak bir sakinlik durumuna geçebilmesi için kullandık. Sonraları Reiki öncesinde ikimiz de derin meditasyon yapmaya başladık. Ben meditasyonu eşimden önce bitiriyor ve ona Reiki veriyordum.

Bize bağışlanmış olan birlikte geçirdiğimiz son gecede uzun, derin ve de mutlu bir şekilde meditasyon yaptık. Daha sonra öğrendiğime göre sevdiğimiz bir Reiki arkadaşımız da aynı anda bize uzaktan Reiki gönderiyormuş. Reiki ile nihayet Vaterunser duasındaki, "senin iraden olsun," ricasına evet deme gücünü kendimde buldum. Bu ricayı olumlama konusunda o güne kadar büyük zorluklar yaşamıştım. Şimdi ise Reiki kutsayarak eşimin arkasında duruyor ve ben acizane bir şekilde dua ediyordum: 'Şifa veremediğim yerde yardım etmeme izin ver. Yardım edemediğim yerde acıları dindirmeme yardım et.' Biz Tanrı'nın iradesine karşı değil, O'nun inayetiyle Reiki veririz.

Kanseri iyileştirmeyi başaramadık. Bunu takip eden gecede eşim çok sakin ve huzurlu bir şekilde bu dünyadan ayrıldı. Çok daha korkunç bir kaderden böylece kurtuldu, çünki onu nefesi kesilerek, yavaş ve acı dolu bir ölüm beklemekteydi. Öylesine sakin ve korkusuz bir şekilde ölüme gitti ki, ölümle savaştığına dair hiçbir iz yoktu. Öldüğünde gülümsüyordu. Bu, Reiki'nin acıları dindirme etkisinin kanıtıdır.

Eşimin ölümünden sonra bana Reiki'nin işe yaramadığını söyleyenler oldu. Fakat ben karıma bu zor yolunda yardım ettiğimi biliyorum. Bu, bakış açısıyla ilgili olan bir şeydir. Yarım bardak su yarı boş da olabilir, yarı dolu da. Fi­ziksel durum için de aynı şey geçerlidir. Bu noktada o zor zamanları atlatmamda bana uzaktan Reiki ile güç vererek yardım eden herkese ve Reiki ile olsun olmasın eşim için çaba harcamış olan herkese teşekkür ederim."

"Geçtiğimiz ilkbahar ingiltere'ye gittiğimizde arkadaşımın annesi ölmek üzereydi. Sürekli istifra ediyor, öğürüyordu ve çok huzursuzdu. Onun yanında yalnızdım ve ona birkaç dakika Reiki verdim. Arkadaşım geri geldiğinde annesinin ne kadar rahatlamış olduğunu görüp şaşırdı. İstifra etmesi geçmişti ve huzurlu bir şekilde yatıyordu. Daha sonra ona bir iki gün daha uzaktan Reiki verdim ve o beşinci gün oldukça sakin ve huzurlu bir şekilde bu dünyadan ayrıldı. Ayrıca Martina'nın son Reiki mektubunda yazdıklarını destekliyorum. Benim de önümde uçurumlar açıldı ve bazen ışık çok çok uzaklarda gibiydi. Ancak tanrısal sevgi olan Reiki'ye yüzde yüz güvenme yolunda olduğuma inanıyorum."

Ölüm hâlindeki hayvanlara da Reiki ile eşlik etmek mümkündür. Bu tecrübeyi biz köpeklerimizle yaşadık. Hayvanlar uyuduktan sonra onlara ellerimizle uzun süre dokunduk ve onları kollarımızda tuttuk. Ayrıca onlar yollarına devam ederken onlara uzaktan Reiki ile eşlik ettik.

Bu bütün hayvan dostlarım, hayvanları ölürken, örneğin veterinerde uyutulurken onların yanında olmak konusunda cesaretlendirmelidir. Bu sadık dostlarımıza karşı olan son görevimizdir.

Aşağıda bu konuyla ilgili olarak bir Reiki arkadaşımızın anlattıklarını aktarıyoruz:

"Bir arkadaşıma kanser hastası köpeğimden söz ettiğimde bana Reiki'yi tavsiye etti. Benim için çok önemli olan köpeğime yardım edebilmek için bir Reiki seminerine katıldım. Köpeğimin yakında öleceğini bildiğim için oldukça ümitsizdim. Tanrı'ya küsmüştüm ve köpeğimi 'kaybetmeye' hazır değildim. Daha seminerin ilk akşamı bir şey kazandım; buna belki anlayış denebilir. Seminer sırasında çok iyi bir gelişme yaşadım. Ne kadar güçlü bir şekilde veya ne dereceye kadar gelişmiş olduğumu eve döndüğümde anladım. Köpeğim artık beni selâmlayacak hâlde değildi. İlgisiz bir şekilde öylece yatıyordu. Annem bu durumun son bir kaç saat içerisinde ortaya çıktığını söyledi.

Bu görüntünün olabildiğince kötü olmasına rağmen üzüntü duyamıyordum, sadece Reiki ile destek olabileceğimden dolayı sevgi ve sevinç hissediyordum. Köpeğimi bir saat boyunca Reiki ile tedavi ettim ve o bundan zevk alıyormuş gibiydi. Birisi kapıyı çaldığında köpeğim misafiri kuyruk sallayarak karşılamak üzere sevinçle havlayarak ayağa fırladı. Annem büyük bir kuşkucu olmasına rağmen şaşkına döndü. Sonra köpeğimin 'gitmesine izin vermek' zorunda olduğum gün gelip çattı. Yıllar öncesinden korkmaya başladığım bu gün oldukça ahenkli geçti. Kedersiz olmasa bile, herhalde daha o seviyeye ulaşamadım, köpeğimin bedensel kılıfını sadece iyi düşüncelerle bırakabildim. Bugün bu köpeğin dünyasal görevini beni Reiki'ye yönlendirerek yerine getirdiğine inanıyorum. Şimdi yeni bir köpeğim olduğu ve onunla çok mutlu olduğum hâlde ilk köpeğimin çok özel bir varlık olduğuna inanıyorum."

( Reiki, Uygulamalı Şifacılık Teknikleri - Brigitte Müller / Horst H. Günther )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...