Jump to content

Reiki'nin Usui Sistemine İlişkin Öyküsü


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

lotus.jpg

Ruhsal Yaşam Kuralları

Özellikle bugün özgür ve mutlu ol.

Özellikle bugün sevin.

Özellikle bugün korunmaktasın.

Şuurlu olarak anı yaşa.

Bereketleri müteşekkirlikle kabul et.

Aileni, öğretmenlerini ve büyüklerini say.

Ekmeğini dürüstçe kazan.

Başkalarını kendin gibi sev.

Her şey için müteşekkir ol ve tüm canlılara karşı

sevgi dolu davran.

Şimdiye kadar Reiki öyküsünü öğretmenler öğrencilerine sözlü olarak aktarmıştır.

Reiki'nin kurucusu olan Dr. Mikao Usui, 19. yüzyılın sonlarında Japonya'nın Kyoto kentinde küçük bir üniversitenin yöneticisi ve hristiyan bir rahip olarak yaşamış ve faaliyet göstermiştir. Bir pazar ayini vesilesiyle öğrencilerinden biri ona Kitabı Mukaddes'e kelimesi kelimesine inanıp inanmadığını sorar. Usui buna evet cevabını verir. Ancak öğrenci bundan tatmin olmaz. Soru sormayı sürdürür: "Kitabı Mukaddes'te İsa'nın hastaları iyileştirdiği, şifa dağıttığı, su üzerinde yürüdüğü anlatılmaktadır. Bunlara da, sadece orada öyle yazıyor diye, inanıyor musunuz? Yoksa hiç böyle şeylerin gerçekleşmesine şahit oldunuz mu?". "Hayır", diye yanıtlar Usui, "böyle bir şey daha hiç yaşamadım. Fakat Kitabı Mukaddes'te yazılı olanlara inanıyorum." Öğrenci sözlerini şöyle sürdürür: "Bu kör inanç size yeterli gelebilir, fakat bizler bunları kendi gözlerimizle görmek istiyoruz."

O gün ve o konuşma Usui'nin hayatına o büyük deği­şikliği getirir. Hemen ertesi gün iş sözleşmesini fesheder ve ABD'deki Chicago Üniversitesine gitmek üzere yola çıkar. Orada hristiyan metinler üzerine eğitim görür ve eski diller alanında doktora yapar. Kendisini, Hz. İsa ve havarilerinin şifa dağıtmasının ardında yatan sırrı çözmeye adamasına rağmen aradığını bir türlü bulamamaktadır.

Bu arada Buda'nın da şifa gücüne sahip olduğunu öğrenir. Bu bilgi, onun tekrar Japonya'ya dönüp orada budist öğretileri üzerinde araştırmalarını sürdürmesine vesile olur. Anavatanında birçok manastıra ziyaretler yapar. Sonunda bir Zen manastırında şifa konusuna ilgi duyan bir başpapaz bulur. Orada kalır ve eski budist metinler ve sutralarda şifanın anahtarım aramaya başlar. Öncelikle sutraların Japonca çevirilerini inceler. Fakat herhangi bir açıklama bulamadığından ayrıca Çince öğrenir. Ancak Çince çevirilerde de herhangi bir iz bulamaz.

Ama Usui vazgeçmez. Bunlara ek olarak orjinal budist metinlerini okuyabilmek için eski sanskritçeyi öğrenir. Ve sonunda Buda'nm meçhul bir müridi tarafından el yazması olarak kaleme alman eski bir sanskrit metninde yedi yıldır aradığı şeyi bulur. Metinde Buda'nın nasıl şifa dağıttığına ilişkin semboller ve tarifler bulunmaktadır.

Böylece bilgiyi yeniden keşfetmiştir ancak henüz şifa verecek güce sahip değildir. Başpapaz ile yaptığı bir görüşmeden sonra Japonya'da kutsal bir dağa çıkarak 21 gün boyunca oruç tutup meditasyon yapmaya karar verir. Önüne takvim görevi görmesi için 21 küçük taş koyar ve her gün bir taşı eksiltir. Bu süre zarfında sutraları okur, ilâhî söyler ve meditasyon yapar. Dağda geçirdiği 20 gün boyunca olağanüstü bir şey olmaz.

21. günün gecesinin karanlığında Dr. Usui meditasyonunu tamamlamış ve dua etmektedir: "Baba, lütfen bana ışığı göster!" Birdenbire gökyüzünde kendisine doğru hızla gelen parlak bir ışık görür. Bu ışık gittikçe büyür ve alnının tam ortasına isabet eder. Usui, yere devrilir, normal uyanıklık şuurunu yitirmiş ve transa benzer bir hâle girmiştir. Bu yüksek şuur hâlinde gökkuşağı renklerinde mavi, camgöbeği, eflâtun ve pembe gibi birçok baloncuk görür. Daha önce sanskrit metinlerinde görmüş olduğu semboller kendisine altın yazıyla âdeta bir sinema perdesinde görünür gibi görünmüştür. Bu, Buda ile İsa'nın güçlerinin anahtarıdır.

Bu aydınlatıcı deneyim Reiki'nin Usui sisteminin baş­langıcıdır.

Usui'nin şuuru geri geldiğinde güneş çoktan doğmuştur. Şaşkınlıkla güç dolu olduğunu ve bir önceki gün olduğu gibi yorgun ve aç olmadığını fark eder. Usui aceleyle yola koyulmuştur. Bu arada ayak baş parmağını yaralar. Elini parmağına koyar koymaz kanama durur ve acı yok olur.

Yol üzerinde bir konaklama yeri bulur ve girip yiyecek bir şeyler ısmarlar. Beklerken, hancının ağlamaktan kıpkırmızı kesilmiş ve yanağı şişmiş olan kızı gelir. Kızın dişi ağrımaktadır. Usui yüzüne dokunmak için izin ister. Elleriyle her iki yanağı da kavrar, birkaç dakika sonra ağrılar hafiflemiş ve şişlik inmeye başlamıştır. Kız şaşkınlık içerisinde şunları söyler: "Siz sıradan bir rahip değilsiniz!"

Usui, manastıra geri döndüğünde başpapazın bir artrit nöbetiyle yatakta yattığını öğrenir. Usui bir süre dinlendikten sonra arkadaşına elleriyle dokunur ve ağrılarının azalmasını sağlar.

Birkaç hafta manastırda kaldıktan sonra Usui Kyoto'nun varoşlarına gidip oralardaki hastaları iyileştirmeye karar verir. Daha önce pekçoğunu iyileştirmiş, genç ve güçlü olanları dilenciler semti dışına iş aramaya göndermiştir. Aradan yedi yıl geçmiş olmasına rağmen Usui tanıdık yüzleri aynı koşullar içinde tekrar tekrar gördüğünü fark eder.

Usui sarsılmıştır, kendi kendine bu kişilerin neden yeniden buraya döndüğünü sorar. Şimdiye kadar yaşadıkları şekilde yaşamayı tercih etmekte ve hayata karşı müteşekkirlik de duymamaktadırlar.

Usui, fiziksel bedenin hastalık belirtilerini iyileştirdiğini, fakat yeni bir yaşam tarzı aktaramadığını fark eder. Bu durum onu Reiki yaşam kurallarını oluşturmaya yöneltir. Bayan Takata bize bunları günlüğünde şöyle aktarmaktadır:

Özellikle bugün öfkelenme

Özellikle bugün endişelenme

Sonsuz bereket için müteşekkir ol.

Ekmeğini dürüstçe çalışarak kazan.

Komşularına karşı dostane davran.

Sayısız deneyimlerimize ve "pozitif düşünceye" dair yeni elde edilen bilgilere dayanarak biz, bu yaşam kurallarını günümüze uyarlayıp yeni ve bize uygun bir hâle getirdik.

Usui varoşları terk ederek ders vermeye başlamıştır. İnsanlara kendi kendilerini iyileştirmeyi öğretir ve onlara düşünce şekillerinin de iyileşebilmesi için yaşam kurallarını aktarır.

Emekli bir deniz subayı olan Dr. Chujiro Hayashi insanlara hizmet vermeyi arzulamış ve Usui'nin öğrencisi olmuştur. Kendisi Usui tarafından yetiştirilmiş ve Reiki uygulama konusunda derin bir sorumluluk hissetmiştir. Hayashi, Usui'nin en yakın çalışma arkadaşı olmuştur. Usui son günleri yaklaştığında, Hayashi'yi Reiki üstadı ilân etmiş ve öğretilerini saklayıp koruması için ona emanet etmiştir. Hayashi Tokyo'da bir Reiki Şifa Kliniği kurmuştur. Orada Reiki ile şifa verilmekte ve Reiki öğretilmektedir.

Hayashi'nin geriye bırakmış olduğu belgelerden Reiki' nin fiziksel semptomların nedenlerini bulduğunu, gerekli titreşimlerle bunları dengelediğini, başka bir deyişle sağlığı yerine getirecek şekilde enerjiyle doldurduğunu öğrenmekteyiz.

 

( Reiki, Uygulamalı Şifacılık Teknikleri - Brigitte Müller / Horst H. Günther )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...