Jump to content

Alopesi Areata (Saçkıran)


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

Alopesi Areata (Saçkıran)

 

3679-1.jpg

 

Halk arasında saçkıran veya kılkıran olarak bilinen Alopesi Areata hastalığı, herhangi bir belirti ortaya çıkmadan, saçlı deri, kaşlar, kirpikler, sakal bölgesi ve vücut kıllarının tüm vücutta belirgin bir şekilde dökülmesi hastalığıdır.

 

Genellikle hastalık sıklıkla nükseder ve saçkıranın nasıl seyredeceği bilinmez. Bu yüzden hastaların yaşamlarını fizyolojik ve psikolojik açılardan olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Saçkıranın sebepleri genellikle stres, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenler ve genetik özelliklere bağlanmakla birlikte, hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir.

 

Saçkıran Kimlerde Daha Sık Görülür?

 

Saçkıran dünya çapında düşünüldüğünde bölgesel bir rahatsızlık değildir. Tüm dünyada sıklıkla görülür. Her bin kişiden birinde görülen hastalığın görülme oranı, hastanelerin dematoloji bölümlerine başvuran hastalar arasında %1-2 civarlarında seyretmektedir.

 

Saçkıran cinsiyete bağlı bir hastalık değildir. Kadınlarda da, erkeklerde de görülme olasılığı aynıdır. Hastalık belirli bir yaş aralığına bağlı olmasa da, saçkıran hastalarının %60’ı, 20 yaşına erişmeden önce hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar.

 

Saçkıran Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

 

Hastalıktaki saç dökülmesinin ana nedeni, hastanın bağışıklık sisteminin, hastanın kıl foliküllerini hastaya aitmiş gibi algılamaması, yabancı olarak tanıması ve reddetmesidir. Bununla beraber, hastanın neden sadece belirli bölgelerinde bu durumun baş gösterdiği ve dökülen kılların neden yeniden büyüyebildiği bilinmemektedir.

 

Hastalığın bağışıklık sistemine bağlanması, akıllara, saçkıran hastalığı olan kişilerin diğer özbağışıklık hastalıklarına da sahip olma ihtimallerini getirebilir. Tiroid, şeker hastalığı, addison ve vitiligo gibi özbağışıklık rahatsızlıkları, saçkıran hastalarında, sağlıklı bir insana göre daha kolay gelişme oranına sahiptir.

 

Saçkıran hastalığı bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Hastalık, vitamin eksikliğine veya beslenme bozukluğuna bağlanamaz. Ancak stres, derin üzüntü, gerilim, ayrılma ve kaza gibi olaylar hastalığı tetikleyebilir.

 

Hastalığın ailesel özelliği var mıdır?

 

Alopesi areata ailenin bir bireyinden fazlasında görülebilir veya ailenin diğerlerinde pernisiyöz anemi ve vitiligo gibi diğer immun hastalıklar bulunabilir.

 

Hastalık bulaşıcı mıdır?

Alopesi areata bulaştırıcı değildir.

 

Alopesi areatanın nedeni nedir?

 

Hastalığın yenilen gıdalarla bir ilişkisi yoktur. Diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi hastalık stressli bir olaydan sonra başlayabilir, fakat bu olguların hepsinde yoktur.

 

Hastalık nasıl görülür?

 

Alopesi areata belirgin bir rahatsızlık vermediği için, genellikle berberler tarafından saptanır. Saçın büyümesi durur ve kökünden ayrılır. Alpopesi areata üç evre gösterir. İlk olarak saçlar aniden dökülür, sonra dökülen alanda genişleme olur. Son olarak da saçlar başlangıçta renkleri beyaz veya gri olarak çıkmaya başlarlar. Bu ayları hatta yılları alabilir. Yeni kıllar çıkarken diğerleri dökülebilir.

 

Saçların tamamı dökülebilir mi?

 

Etkilenen hastaların %5 ine kadar olanında tüm saçlar dökülebilir. Bu duruma alopesi totalis denilir ve çok uzun sürebilir. Hastaların %1 inden azında vücut kılları tamamiyle dökülür, bu durum alopesi üniversalis olarak bilinir.

 

Hastalığın başka bir zararı var mıdır?

 

Alopesi areata fiziksel bir rahatsızlığa neden olmaz, ama psikolojik olarak hastayı etkiler.

 

Saçkıran Hastalığı için Uygulanan Genel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Ne yazık ki hastalıkta kesin çözüm sağlayabilecek tedavi yoktur. Hastalık yavaş bir şekilde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir, daha sonra orijinal renklerine dönerler.

 

Belirtmeliyiz ki, aşağıdaki yöntemler sadece bilgi almanız açısından verilmiştir. Tedaviler kesinlikle dermatolog bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

 

1) Steroid krem ve saçlı deri uygulamaları: Günde iki kez kel alanlara sınırlı bir zaman için steroid krem sürülür.

 

2) Steroid tablet uygulaması: Yüksek dozda steroid tablet, saçın yeniden büyümesini sağlayabilir. Fakat geçici bir tedavidir. Tedaviye ara verildiğinde veya tedavi bırakıldığında saçkıran genellikle nükseder.

 

3) Lokal steroid enjeksiyonları uygulaması: Kafa derisinde ve kaşlarda uygulanmaktadır. Saç ve kaş kaybı küçük yamalar şeklinde olduğunda uygulanan en etkili tedavi yaklaşımı olduğu bir çok çevrede kabul görmektedir.

 

4) Ditranol krem uygulaması: Ditranol krem psoriasis adında, farklı bir deri hastalığında kullanılır. Deride irritasyona sebep olan krem, bazen kel alanlardaki saç büyümesini uyarabilir.

 

5) Kontakt duyarlandırıcı uygulaması: Hastada, kimyasal bir madde ile alerji oluşturmayı esas alır. Kel olan bölgeye bu kimyasalın çok düşük konsantrasyonu – genellikle haftada bir kez - uygulanır. Bu uygulama hafif derecede inflamasyonu devam ettirmek için yeterlidir.

 

6) Ultraviyole ışık uygulaması: Deri, alınan bir tablet veya uygulanan bir krem yoluyla ışığa hassas duruma getirilir. Sonra kel alanlar, birkaç ay boyunca, haftada iki veya üç kez, ultraviyole ışığa maruz bırakılır.

 

7) Minoksidil losyon uygulaması: Losyonun kel bölgelere uygulanması, saç büyümesi konusunda, bazı hastalara yardımcı olabiliecek niteliktedir.

Minoksidil erkek ve kadınlardaki saç dökülmeleri konusunda FDA tarafından onaylı bir ilaçtır. Saç köklerine, bilinmeyen bir şekilde etki eden minoksidil, bazı hastlarda, cılızlaşmış saç köklerini canlandırır ve saçların tekrar kalınlaşmasını sağlar. Minoksidil’in satışı, Rogaine, Kirkland gibi markalar aracılığıyla yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dökülen saçların çıkması için

1-) Bir tane bepanten iğne bir yumurta biraz zeytinyağı karıştırılır saç diplerine sürülür ve 2 saat bekletilir bu uygulama haftada bir kez yapılır

2-) Yılan yağı uygulayın. Diplerine iyice yedirin sonra tamamen saçınızın tümüne sürün tarakla da yedirin... Bağlayın tülbentle akşam sürün sabaha kadar kalsın öyle uyuyun... Kel adama saç çıkaracağına garanti veririm ama tabi bir gecede değil... Normal saçları dökülenler veya cılız olanlar haftada 1 veya iki kez bunu yapsınlar... Ama saçlarına kavuşmak isteyen kelleşmeye başlayan beyler her gece sürsünler sabah yıkasınlar...

--------------------

SAÇ ÇIKARMAK İÇİN

Şu ayet bir tabağa yazılıp zeytinyağı ile bozulur Cuma günü namazdan evvel veya 8 ci saatinde banyo yapılır ve o yağ ile saçlar ovulur, Ayet budur: (Bakara 259) Buna her hafta devam edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

trtuğ formülü söylesende babamda yararlansa...babam bu durumdan muzdarip yaklaşık bir aydır...ancak doktora karşıda alerjisi var gitmiyor bir türlü

--------------------

trtuğ formülü söylesende babamda yararlansa...babam bu durumdan muzdarip yaklaşık bir aydır...ancak doktora karşıda alerjisi var gitmiyor bir türlü ikna edemiyoruz formüllerinizi bekliyoruz...

--------------------

trtuğ formülü söylesende babamda yararlansa...babam bu durumdan muzdarip yaklaşık bir aydır...ancak doktora karşıda alerjisi var gitmiyor bir türlü ikna edemiyoruz formüllerinizi bekliyoruz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim abim bi ara saçkıran olmuştu ...

yengem bir formül uyguladı (kendisi hemşire)

 

her gece bir diş sarımsağı ortadan kesiyor hafif elinde sıktırıp öz suyunu çıkarıyor ve saçkıran olan bölgeye sürüyordu bu suyu ve sarımsağın kesik tarafını sürüyordu .

 

Ama önemli noktada şuydu sürmeden önce saç derisini enjektör ucuyla hafif çiziyordu azcık kızarıyordu sonra sürüyordu.... ne kadar devam ettiler bilmiyorum ama kısa sürede sonuç almışlardı....tavsiye ederim saçkıran hastalarına

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...