Jump to content

Erken Menopoz


ArAz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir kadında adet kanamalarının 35 yaşından önce kesilmesine erken menopoz adı verilmektedir. Günümüzde halk arasında erken menopozun daha sık görüldüğü iddia edilse de bu tam olarak doğru değildir. 35 yaş - 50 yaş arası olguları erken menopoz olarak değerlendirmek doğru değildir.

Neden olur?

Herhangi bir nedenle yumurta hücrelerini hızla tüketen her olay erken menopoza neden olabilir.

En sık görülen nedenler aşağıda sıralanmıştır:

Otoimmun hastalıklar

Yumurtalıkların erken tükenmesi ve menopoz ortaya çıkması en sık otoimmun hastalıklar adı altında toplanan bir diz hastalığa bağlı ortaya çıkar. Otoimmun hastalık bireyin bağışıklık sisteminin henüz bilinmeyen nedenlerle kendi organlarını yabancı doku gibi algılaması ve bu organlara saldırarak onları tahrip etme çabası olarak tarif edilebilir. Eğer yabancı olarak algılanan doku yumurtalıklar ise işte bu otoimmun hastalık türü erken menopoz ortaya çıkmasına neden olur.

Ameliyatla yumurtalıkların alınması

Herhangi bir gereklilik sonucu genç kadının her iki yumurtalığı birden çıkarıldığında görülen erken menopoz türüdür. Bunun yanında diğer jinekolojik operasyonlarda da ender olarak (yumurtalıklara kastedilme olmaksızın) yumurtalıklar zarar gördüğünde erken menopoz ortaya çıkabilmektedir.

Kanser tedavileri

Kanser tedavisi için radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi (ilaç tedavisi) alan kadınlarda yumurtalıklar hasar görebilir ve menopoz ortaya çıkabilir.

Aile öyküsü

Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri kişinin annesinin menopoza girme yaşıdır ve yakın aile bireylerinden birinde erken menopoza girme öyküsü erken menopoz olasılığını belirgin şekilde artırır.

Kromozom bozuklukları

Frajil X Sendromu, Turner Sendromu gibi ender görülen kromozom bozukluklarında yumurtalıklar erken yaşta tükenir.

Yaşam tarzı

Sigara içilmesi menopoza girişi hızlandırmakla beraber tıbbi anlamda erken menopoza yol açması (yani 35 yaşından önce menopoza girilmesi) olağan değildir.

Benzer şekilde ruhsal stres de yardımcı bir etken olmakla beraber tek başına erken menopoza yol açması beklenen bir etken değildir.

Nasıl tedavi edilir?

Erken yaşta ortaya çıkmış menopoz olgularında (özellikle otoimmun tipte olanlarda) kendiliğinden geri dönüş veya tedaviyle geri dönüş mümkün olabilmektedir.

Genç yaşta menopoza girmiş olmanın getirdiği en önemli dezavantajlardan biri kemik erimesinin hızlanması olduğundan bu konuda gerekli önlemler alınmalı ve kemikleri koruyucu tedaviye geçilmelidir.

Ateş basması, vajinada kuruluk, ruhsal gerginlik gibi klasik menopoz belirtileri de çoğu durumda hormon tedavisine yanıt vermektedir.

Yumurta hücrelerinin tükenmesiyle ortaya çıkan erken menopoz olgularında kadının yumurta hücresi kalmadığı için kendi yumurtalarıyla gebelik oluşması (tüp bebek de dahil) çok zordur, bu durumda çoğu durumda tek çare donör oosit (başka bir kadının bağışladığı yumurta hücresi) ile oluşturulmuş gebeliktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Erken Menopoz Belirtisi Aramayın! Sigarayı Bırakın...

   Erken menopoz belirtisi aramayın! Sigarayı bırakın     Menopoz döneminin ortalama 40 yaş sonrası kadınlık hormonunun azalması ile başladığını ifade eden uzmanlar, sigara ve benzeri unsurların bunu hızlandırdığına dikkat çekti.   Sigara kullanan kadınlara erken menopoz uyarısında bulunan VM Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık, 40 yaş öncesi ortaya çıkan menopozun 'erken menopoz' olduğunu açıkladı. Uyanık, "Menopoz bir kadın iç

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Sigara Kullanan Kadınlara Erken Menopoz Uyarısı...

   Sigara kullanan kadınlara erken menopoz uyarısı     "Yeni bir test ile erken menopozu erken teşhis etmek mümkün"   Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, sigara kullanan 10 kadından birinin erken menopoz riski taşıdığını söyledi.   Op. Dr. Hakan Özörnek, sigara kullanan kadınlara erken menopoz uyarısında bulundu. 40 yaş öncesi ortaya çıkan menopozun "erken menopoz" olarak tanımlandığını kaydeden Özörnek, "İlerleyen biyolojik yaşla birlikte doğurganlığın azaldığı g

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Erken Menopoz Hastalık Habercisi Olabilir...

   Erken menopoz hastalık habercisi olabilir     Her kadının doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz erken geldiğinde kadınlar zor bir döneme giriyor. Bu dönem dikkatli takip edilmediğinde ise önemli sağlıksorunları baş gösterebiliyor. Dünya Menopoz Günü dolayısıyla Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Nuri Ceydeli, erken menopoz tedavisindeki gelişmeleri paylaşıyor. Ceydeli, “Ülkemizde kadınlar ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yumurt

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Erken Menopoz Nasıl Anlaşılır?

   Kırk yaşını aşmış her kadın sonraki süreçte menopoz beklentisi içerisinde olur ve bu doğal bir süreçtir. Fiziksel, psikolojik, toplumsal etkileriyle menopoz tüm kadınlar için adapte olunması gereken bir dönemdir. Bunun yanında beklenenden önce gelişen menopoz dönemleri de yok değildir. Bu durumlarda alınacak önlemler normal seyirden biraz daha farklıdır. Normal seyirde kırk yaşından sonra menopoza girmesi beklenen kadınlarda, Türkiye'de ortalama menopoz yaşı ibresi kırk altıyı göstermektedir. B

   , Yer: Kadın Sağlığı

  • Erken Menopoz Neden Olur?..

   Bağışıklık bozukluğu : Bazen vücut kendine karşı antikor üretir ve o bölgedeki dokulara zarar verir. Erken menopoz vakalarında da yumurtalıklara, rahmin içini döşeyen tabakaya veya yumurtlamayı düzenleyen üreme hormonlarına karşı antikor üretir. Buradaki dokulara zarar vererek ve fonksiyonlarını bozar. Bağışıklık bozukluğu olan kadınlarda erken menopoz daha sık görülür. Cerrahi menopoz : Cerrahi müdahale ile iki yumurtalığı birden çıkartılan kadınlarda erken menopoz görülür. Bu kadınlarda ope

   , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...