Jump to content

Klamidya Hastalığı Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Etkeni Chlamydia trachomatis olan bu hastalık, klinik açıdan gonoreye çok benzer.

 

Mikrop vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. İlk belirtiler genellikle etkenle karşılaştıktan 7-14 gün sonra ortaya çıkar. Gonorede olduğu gibi, tamamen belirtisiz de seyredebilir. Belirtisiz hastalık kadınlarda, erkeklere göre daha sıktır. Bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın görülenidir. Cinsel yönden aktif kadınların yıllık taramadan geçmeleri önerilmektedir. Tedavi edilmediğinde kadınlarda enfeksiyon yukarıya doğru ilerleyebilir ve yumurtayı rahme taşıyan tüplere ulaşıp tıkanmaya yol açarak, kısırlık nedeni olabilir. Hatta buradan da karın içine yayılarak ağır, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara kadar ilerleyebilir.

 

Klamidya Hastalığının Belirtileri

 

Beyazımsı sarı akıntı. İdrar yaparken ağrı; sık idrar yapma isteği. Adet arası dönemde kanamalar. Cinsel ilişki sırasında ağrı. Alt karın bölgesinde ve kasıklarda ağrı.

 

Klamidya Hastalığının Yol Açtığı Diğer Hastalıklar

 

Cinsel organlarını elleyip, gözlerine süren kişilerde, mikrop içeren cinsel organ salgılarının gözle teması sonucunda, gözde bir enfeksiyon gelişebilir (Klamidya konjunktiviti). Yeni doğanlarda, doğum sırasında anneden bulaşma yoluyla her iki gözkapağında şişme ve gözlerden cerahatli akıntı görülebilir. Bunun yanı sıra klamidyalar yeni doğanda; orta kulak, boğaz ve akciğerde de iltihaplanmalara yol açabilirler.

 

Bulaşma Yolları

 

Cinsel ilişki (vajinal, anal, oral). Hamile anneden bebeğine doğum sırasında

 

Tanı

 

Klamidya hastalığının tanısı, kullanılan yöntemlerin pahalı ve zahmetli olması nedeniyle güçtür. Bu yöntemler, ülkemizde ancak bazı gelişmiş hastanelerde mevcuttur. Ülkemizde bu hastalığın tanısı genellikle klinik özelliklere bakılarak ve laboratuar incelemeleri sonucunda gonore tanısı dışlanarak konulmaktadır.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...