Jump to content

Garip Değil mi?


zehra_38
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Camiye bağışlamamız gerektiğinde bi 20 YTL gözümüze ne kadar büyük gözüküyor. Alışverişe giderken aynı 20YTL ne kadar da küçük geliyor gözümüze. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Allah yolunda bir saat çalışmak ne kadar uzun bir vakit olarak gözüküyor gözümüze. Balık tutma, futbol veya TV de dizi izlemek için harcamaya kalktığımızda, aynı vakit nasılsa kısa geliyor bize. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Bir cüz Kuran okumak için ne kadar emek sarfediyoruz. Çok satan bir romanın ikiyüz sayfasını okumak ise, bizim için ne kadar kolay. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Kuranın dediklerini sıkı sıkıya sorgularken, gazetelerin yazdığına nasılsa hemencecik inanıyoruz. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Namaz kılarken okuyacağımız ayetleri şaşırabiliyoruz da, bir arkadaşımızla konuşurken bülbül gibi şakıyoruz. GARİP DEĞİL Mİ?

 

İslami bir faaliyete vakit ayarlamak ne kadar da zor oluyor. Başka bir sosyal etkinliğe ise vakit bulmak ne kadar da kolay oluyor. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Bir iki Kuran ayetini ezberlemek için nasılda uzun bir zaman ve çaba gerekiyor. Bir şarkı ezberlemeyi ise az zamanda nasıl kolay başarıyoruz. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Bir rahibe baştan ayağa örtündüğünde kendisini Allah yoluna adamış biri diye saygı görür. Tesettürlü bir Müslüman hanımı gördüklerinde ise aynı insanlar onun baskı altında olduğunu düşünürler. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Bir batılı kadın dışarıda çalışmak yerine evini tercih ettiğinde, çocukları ve evi için kendinden fedakarlık eden biri olarak saygı görür. Ama aynısını bir Müslüman hanım yaptığında, böyle yapmakla özgürlüğünü kısıtladığı düşünülür. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Bir çocuk herhangi bir konuda ciddi bir yoğunlaşma gösterdiğinde, bu çocukta iyi bir potansiyel var denilir. İslami konularda bilgi edinmeye çok mereklı bir çocuğa ise problemli nazarıyla bakılır. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Bir Yahudi sakal bıraktığında inancının gereği olarak böyle yaptığı düşünülür. Aynısını yapan bir Müslüman ise; FANATİK, AŞIRI UÇ, YOBAZ muamelesi görür. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Bir hristiyan militanı birini öldürürse, işlediği cinayeti ile mensup olduğu din arasında bir ilinti kurulmaz. Ama bir Müslüman bir suç işlediğinde, O kişiden önce dini sanık sandalyesine oturtulur. GARİP DEĞİL Mİ?

 

Ve bütün bunlara rağmen, İslamiyet yeryüzünde en hızlı yayılan dindir. GARİP DEĞİL Mİ???

 

Sizce de GARİP DEĞİL Mİ ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir Yahudi sakal bıraktığında inancının gereği olarak böyle yaptığı düşünülür. Aynısını yapan bir Müslüman ise; FANATİK, AŞIRI UÇ, YOBAZ muamelesi görür. GARİP DEĞİL Mİ?

çok haklısın onlar yapınca dindar müslüman yapınca yobaz oluyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten en üzücü olan da şu bence. İslamiyeti herkes bir köşesinden tutmuş çekiştiriyor. Şekle göre, işlerine göre. Gönüldür önemli olan, ibadetlerinde de bu böyle. Oysa çoğu kişi hurafelere tapınıyor ama gerçek islamiyetin güzelliğini bilen yok. Elbette yobaz denme nedeni gerçekten dinimizi onların tekelindeymiş gibi gösteren nefret ettiren zihniyet. Kolaylaştırınız, nefret ettirmeyiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğru islamı yaşamaya çalışan müslümanlara bu şekilde önyargıyla yaklaşılıyor .

fakat bununda sebepleri yok değil ..

islamı inanca sahip olan en zengininden en fakir ülkeye kadar neredeyse hepsi emperyalist güçlerin güdümünde ve onların kuklası !!

kendi ülkemize gelince bu durum bizde de aynı .zamanında dış güçlerin provokelerine alet olan cahil insanlarımız yüzünden !!!

yalnız şunuda şiddetle belirtmem gerek .bir kesim var ki ne kadar kültürlü olursa olsun ,ne kadar insan olursa olsun bir bayanın başı kapalı ise o daha baştan kaybetmiştir!!

erkekler içinde eğer sakal bıraktıysa ve dinine düşkün biri olduğu belli oluyorsa aynı şekilde onada önyargı ile yaklaşılıyor ..

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düz mantıkla konulara yaklaşırsanız garip gelmesi doğal.Meselâ

 

Camiye bağışlamamız gerektiğinde bi 20 YTL gözümüze ne kadar büyük gözüküyor. Alışverişe giderken aynı 20YTL ne kadar da küçük geliyor gözümüze.

Alışverişte paramızı neye verdiğimizi biliyoruz.Cami bağışlarından kaç tanesi vaad edilen yerlere götürülüyor ? Caminin kendisine bağış yapılıyorsa sorun yok.Çünkü bağışı camiye yaptığımızı biliyoruz.

 

Kuranın dediklerini sıkı sıkıya sorgularken, gazetelerin yazdığına nasılsa hemencecik inanıyoruz.

 

Kur'an-ı Kerim'in dediklerini sıkı sıkıya sorgulayan insan benim çevremde yok,ki zaten Kuran ayetlerinin üzerinde düşünülmesi gerekiyor.Fakat yapılan şey anlamını bilmeden Arapçasını oku ve geç.

 

Namaz kılarken okuyacağımız ayetleri şaşırabiliyoruz da, bir arkadaşımızla konuşurken bülbül gibi şakıyoruz.

 

Bunda garip olan ne ? Dua okurken harekelere birebir uygun okuyabilen kaç insan var.Çünkü Anandilin olmayan bir dil.Şaşırabilir insan,hatasız kul olmaz.Bülbül gibi şakıma olayı da tamamen abartılmış.İnsanlarımızın kayda değer bir kısmı gündelik hayatta kurulan cümlelerde bile hata yapıyor."eeee","yani" ve "şey" tüm cümleler bunlarla dolu.

 

Bir batılı kadın dışarıda çalışmak yerine evini tercih ettiğinde, çocukları ve evi için kendinden fedakarlık eden biri olarak saygı görür. Ama aynısını bir Müslüman hanım yaptığında, böyle yapmakla özgürlüğünü kısıtladığı düşünülür.

 

Kadının çalışmasının caiz olmadığı söyleyen fetvaları desteklemeyin o zaman.Günümüzde zaten tek kişinin çalışmasıyla ev geçindirmek zor.

 

Bir çocuk herhangi bir konuda ciddi bir yoğunlaşma gösterdiğinde, bu çocukta iyi bir potansiyel var denilir. İslami konularda bilgi edinmeye çok meraklı bir çocuğa ise problemli nazarıyla bakılır.

 

İslâm'ı cemaatten,Cübbeli'den,Fethullah'tan öğreniyorsa problemlidir zaten.

 

Bir Yahudi sakal bıraktığında inancının gereği olarak böyle yaptığı düşünülür. Aynısını yapan bir Müslüman ise; FANATİK, AŞIRI UÇ, YOBAZ muamelesi görür.

Bu muameleyi sakalı yüzünden görmez,savunduğu fikirleri yüzünden görür.Bizdeki sakallıların %80'i de yobaz oluyor.Nedenini bilmiyorum ama bunun sebebi sakal değil.Çünkü ben de bıraktım,kimse bana yobaz demedi.Kaldı ki inancın gereği sakal bırakmak diye bir şey yoktur.Önemli olan Hz Muhammed'in ahlâkını örnek almaktır.

 

Ve bütün bunlara rağmen, İslamiyet yeryüzünde en hızlı yayılan dindir.

 

Çünkü sonradan Müslüman olanlar İslâm'ı araştırıyor.Müslümanlara bakarak ve onların bildiklerini kabul ederek İslâm'ı seçen yok.

 

"Eğer Kur’ân’dan önce Müslümanları tanısaydım asla Müslüman olmazdım." (Yusuf İslâm)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Ne Garip Değil mi

   Bazı... Kimseler hala Garip bir ön yargıya sahipler Bir vesileyle konuştuğum baba gibi Kızım istemiyordu ama ben özellikle verdim diyor Peki, neden deyince akrabamdı, evin tek oğluydu, dairesi vardı Gibi anlaşılmaz zafiyet ve cehaletin temsilcisi olarak karşımdaydı Damat sürekli bisikletle gezermiş ve babasının varlığından geçinenmiş Yedi yılın sonunda adam vicdana gelerek bak kızım biz bu oğlanı evlendirdik ki belki düzelir diye Fakat düzelmediği gibi daha çok borçlanarak içinden çıkıl

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Hayat Ne Garip Değil mi?

   Hayat ne garip değil mi?   "Hayat ne tuhaf degil mi?" Cogu zaman icini dokmeye bu cumleyle baslarsin. Duygu dunyanin kapilari aralanir,cumleler ardi sira gelmeye baslar. Bazen haykirmak istersin bir imdat dilersin; ve nasil baslayacagini bilemedigin anlarda bu cumle imdadina yetisir. Bazen bir tebessum, tatli bir bakis ve dokunustur aradigin; bir omuza yaslanip, kendini salivermenin arzusudur. Istedigin cok bir sey degildir aslinda; gozlerinde kaybolmak, gidivermek baska alemlere...  

   , Yer: Düz Yazı (Nesir)

×
×
 • Yeni Oluştur...