Jump to content

Kafkasların Gülen Yüzü Iğdır


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kendine Özgü İklimi, Zengin Tarihi Ve Etkileyici Doğasıyla Yaklaştıkça Büyüyen Bir Uygarlık Havzasıdır Iğdır.

 

Iğdır, ilkin yalçın dağların sakladığı heybetli platoları ve bereket yuvası olan meşhur ovasıyla akla gelir. Haritalarda uzaktan bakıldığında küçük gelen bu kent, yaklaştıkça büyür ve farklı dünyaları keşfetmeye çağırır sizi. Iğdır, Anadolu’nun Kafkasya’ya açılan tarihi kapılarından biri. Bu özelliği ile kent hem Anadolu hem de Kafkas kültürlerini yansıtan bir yapıya sahip. Aslında bu coğrafyayı gezerken bir havza olarak görüp o gözle gezmek, bu toprakların ruhunu içselleştirme adına çok daha doğru bir yaklaşım. Iğdır ve havzası Bitlis ile Tiflis’i kardeş kılan, birbirine bağlayan bir koridor. İnsanlığın evrensel değerlerini üreten, destanlara ve efsanelere sahne olan topraklar burası. Anadolu’nun bilgelik ve haşmet fısıldayan Ağrı Dağı, Iğdır’ın yoldaşı ve arkadaşı. Karlı ve çetin zirvesiyle Anadolu’nun çatısı olan bu görkemli dağ kentin efsanelerinin de kaynağı olagelmiş. Arap fatihlerin yedinci yüzyılda Iğdır ve civarına gelişine kadar bu topraklarda onlarca medeniyet iz bırakmış.

 

İnsan yaşamını kolaylaştıran en öncelikli değerler tarih öncesi çağlardan bu yana Iğdır’ı bir cazibe merkezi kılmış. Asur, Urartu ve İskit medeniyetlerini Pers, Grek, Roma ve Selçuk imparatorlukları izlemiş. Iğdır kümbetler şehri aynı zamanda. Akkoyun ve Karakoyun Türkmenleri’nin asırlara meydan okuyarak gelen kümbetleri taşın estetiğe ve sanata dönüştüğü mimari şaheserler. Selçuklu armağanı Harmandöven Kervansarayı’nda geçmişin gezginlerinin, tacirlerinin âlemine ve engin Iğdır Ovası’na yayılan koçbaşı biçimli mezar taşlarının sanatına Iğdır’da kavuşacaksınız. Sürmeli Kale, Iğdır Kalesi ise geçmiş uygarlıkların bu coğrafyaya tutkusunun kanıtlarından. Iğdır’a bu sevginin ardında kuşkusuz ılıman iklimin ve Iğdır Ovası’nın bereket fışkıran cömertliğinin katkısı büyük. Su sporları için de ideal Aras Nehri’nin suladığı topraklar insanlığı binlerce yıldır besliyor. Iğdır’da toprağın bereketi yüzleri güldürürken gelenekleri de besleyip, özgün bir kültür üretmiş. Iğdır’da denk gelirseniz mutlaka bir düğüne konuk olun. Emin olun kimse sizi yadırgamaz ve değerli bir misafir olarak ağırlanırsınız. Nişanlar, düğünler bu toprakların kültür zenginliğini olanca görkemiyle sunar. Bu kent bir zaman tünelinde sizi kimi zaman Kafkasya’nın ele avuca sığmaz hareketliliğine kimi zamanda doğunun rafine dinginliğine götürecek. Yılmaz Erdoğan, Ağrı Dağı’na mistik ve demli bir çay kıvamında Iğdır’ın komşusu Doğu Beyazıt’taki bir toprak evin damından bakma ihtimalini dile getirir… Emin olun Ağrı Dağı Iğdır’dan bakılınca da farklı bir güzellik ve ihtişam sunacak size.

 

140_3455igdir(21).jpg

140_3455igdir(2).jpg

 

Iğdır Ovası kente ve havzaya bereket ve hayat taşıyor. Kışın çetin şartları Doğu Anadolu’da olanca varlığıyla hissedilirken sahip olduğu mikro iklimle ılıman bir iklim yaşıyor ova. Burada bereketli mahsuller hasat edilir, nişanlar, düğünler yeni kurulan hayatları müjdeler. Bin yıllardır nice göçlere şahit olan bu ova yer yer bir açık hava müzesi niteliğine bürünüyor.

Iğdır, Ağrı Dağı ile dost... Sevinçlerini, kederlerini ve efsanelerini bu dağ ile paylaşmış kentin ozanları. Ağrı Dağı sadece başı bulutlarda heybetli bir dağ olmanın çok ötesinde… Zirvesine tırmanmak her dağcının tutkusu. Eteklerinde hayvanlarını otlatan çoban kardeş belki de size bu dağın efsanelerini en iyi öyküleyecek kişi aslında. Bu dağ yüzü aşkın kuş türüne ev sahipliği yapan, onlarca endemik bitki türünü barındıran ve semavi dinlerin metinlerinde zikredilen bir doğa anıtı ve güzelliği herkese yeter bu dağın!

 

Dünyanın en derin ve büyük meteor çukurlarından biri kent merkezine yaklaşık 42 kilometre uzaklıktaki Korhan Yaylası’nda.

 

Yörede solunum problemlerine iyi geldiğine inanılan tuz mağaraları Iğdır’ın Tuzluca İlçesi’nde sık ziyaret edilen yerlerden.

Şehit Türkler Anıt ve Müzesi, Iğdır ve Anadolu’nun yakın geçmişine ışık tutan belgeler ve objelerle kentte ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Iğdır topraklarını sulayıp Hazar Denizi’ne dökülen Aras Nehri rafting dışında birçok su sporu için ideal bir doğa zenginliği.

Iğdır Ovası’nın güneydoğusundaki Dil Ucu, Türkiye’de güneşin doğuşunu ilk karşılayan en doğudaki nokta.

 

FESTİVAL ŞEHRİ

Iğdır festivaller kenti. Nevruz Bayramı, Doğa, Kayısı ve Ağrı Dağı Kayhan festivalleri kentin dingin atmosferini sanatla ve kültür etkinlikleriyle renklendiriyor. Ekim ayında düzenlenecek olan doğa festivalinde bir yandan yörenin zengin doğası keşfedilirken diğer yandan da otantik tatlardan oluşan yemekler festival katılımcılarına ikram ediliyor. Yine kardeş Nahcivan’la ortaklaşa düzenlenen kültür ve dayanışma festivali de önemli bir organizasyon.

Balaban, tütek, nağara ve garmon Iğdır yöresel müziğinin ilgi çeken enstrümanlarından. Iğdır halk oyunları ağırlıklı olarak hareketli Kafkas ezgilerinden oluşuyor.

 

Iğdır’ın geleneksel erkek ve kadın kıyafetleri beğenerek alabileceğiniz ürünlerden. Erkekler için kalpak, kama, kemer ve yelek bayanlar içinse çuha, kemer ve başlık favori.

Çoğunlukla kadın emeği ile üretilen özgün motifli el dokuması yün çoraplar, Kafkas kilimleri ve yöresel peynirler Iğdır’da alabileceğiniz hediyelikler arasında.

 

Iğdır’ın en meşhur yemeği bozbaş aşı. Bununla birlikte hem et yemekleri hem de diğer tencere yemekleri bakımından Iğdır mutfağı keşfedilecek özgün lezzetler sunuyor.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Iğdır yerel deyişleri, ninnileri, dua deyişleri, türkü ve manileriyle çok zengin bir kültür birikimine sahip. Kent, aşıkların deyişleriyle sözlü kültürün yaşatıldığı ülkemizdeki sayılı yerlerden biri.

 

140_3455igdir(4).jpg

140_3455igdir(6).jpg

140_3455igdir(7).jpg140_3455igdir(9).jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aramızda 30km var ama bizim burası kışın -30 larda donarken Iğdır halkımız kazakla gezdiğini havasının güneşli olduğunu duyarım hep... İklimi sıcaktır halkı sevecendir... Bağlık bahçelik meyveler yetişen küçük bir ilimiz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...