Jump to content

2000 Yıllık Beyin


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

2000 Yıllık Beyin

 

gp_343026.jpg

 

İngiltere'nin kuzeyindeki York kentinin antik bölgesinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin yıllık bir kafatasının içerisinde beyin dokusu bulundu.

 

Beyin klarının Demir Çağı'nda yaşamış bir insana ait olduğu sanılıyor.

 

Kalın bir çamur tabakası içinden çıkarılan kafatası içerisinde buldukları sarı maddeyi inceleyen uzmanlar, bunun bir insana ait beyinden kalan parçalar olduğunu anlamış.

 

Arkeologlara göre, kafatasının bulunduğu alan bundan iki bin yıl önce tarımsal arazi olarak kullanılıyordu.

 

Bu nedenle de kafatasının Demir Çağı'ndan kalma olduğunu ve o dönemde dinsel törende kurban edilmiş bir kişiye ait olabileceğini düşünüyorlar.

 

Bununla beraber yanıtlanamayan daha pek çok soru var. Bunların başında, bunca zaman beyin gibi bir organın, nasıl bu kadar bozulmadan kalabildiği geliyor.

 

İnsan beyni öldükten sonra ilk bozulan organların başında geldiği için arkeolojik kazılarda nadiren karşılaşılıyor.

 

York Üniversitesinden araştırmacılar, bulgular üzerinde yapacakları çalışmaların Demir Çağı insanına ilişkin ipuçları vermesini umuyor.

 

Bu yılbaşlarında yine aynı bölgede İngiltere'nin ilk verem kurbanı olduğu düşünülen bir adamın iskeletinin bulunduğu bir mezar ortaya çıkarılmıştı.

 

Radyokarbon testleri sonucu bu kişinin dördüncü yüzyılda Geç Roma döneminde yaşamış olduğu tespit edilmişti.

 

Arkeologların bugüne kadar ortaya çıkardığı en eski beyin dokusu örnekleri, Florida'da keşfedilen ve M.Ö 6000 yıllarına ait olduğu belirtilen 9 kafatasında bulunmuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...