Jump to content

Fırat’ın Türküsü Malatya


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Suyunun Hiç Azalmayacağına İnanılan Fırat Nehri’nin Can Suyu Verdiği Malatya Anadolu’nun Yarına Bakan Yüzü.

 

Son derece canlı, hareketli ve renkli bir kent Malatya. Modern kent yaşamının hüküm sürdüğü şehir merkezinin yanı başındaki doğal zenginlikleri ise kenti daha çekici kılan bir özellik. En güzel tarafı ise doğal güzelliklerin kültür zenginlikleriyle harman olmasında. Karakaya Barajı, Levent Vadisi, Tohma Çayı’nda rafting, Darende’de kanyonu ve şelaleyi gezmek kentin doğasını keşfetme adına atmanız gereken adımlardan. Tabii bu doğa gezisinin iştahınızı da açacağını hesaba katıp günün sonunda Sürgün Takas’a gidip büyüleyici manzaraya karşı lezzetli bir alabalık ziyafeti çekmeyi de unutmamak lazım. Sultansuyu, Orduzu Mesireliği, İspendere İçmeleri’de zamanı olanların doğayı kucaklayabileceğiniz yerler arasında.

 

TARİHİ MİRAS

İnanç ve kültür turizminin sevdalıları için Malatya eşi kolay bulunmayacak bir vaha. Malatya her şeyden önce Battal Gazi’nin kenti.

Destanlara konu olan bu kahramanın yiğitliği Malatya’da her dem taze. Dolayısıyla kentin geçmişini aralarken ilkin Battal Gazi’nin hatırasını ziyaret etmekte yarar var. Kralların dağı Nemrut’a da mutlaka uğramalısınız. Gündoğumu ya da günbatımında binlerce yıldır Anadolu’nun sessiz tanıklığını yapan heykeller sizi tarihin içinde muhteşem bir yolculuğa çıkaracak. Aslantepe Höyüğü, Malatya Müzesi, Taşhan, kümbetler, Orta Çağ kilise örnekleri ve ulu camileri ile Malatya tarihe not düşen bir kültür coğrafyası.

 

İLÇELERİ KEŞFEDİN

Malatya’yı tanımanın yolu ilçelerini tanımaktan geçiyor. Antik Kommagene Krallığı başta olmak üzere onlarca medeniyetin izlerini kentin ilçelerinde sürebilirsiniz. Her adımınızda farklı bir kültürel zenginlik sunan Darende bir açık hava müzesi gibi. Yarış atları yetiştirilen Akçadağ aynı zamanda Hitit dönemi kaya kabartmalarıyla da dikkat çekiyor. Battalgazi, Arguvan, Doğanşehir, Yazıhan, Pütürge ise kaleleri, camileri ve farklı kültürel dokularıyla keşfetmenizi bekliyor.

 

MALATYA’DA

Malatya ahşap oymacılığının güzel örneklerini bulabileceğiniz bir merkez. Halı, kilim meraklıları da genellikle köylerde dokunan özgün desenli örnekleri kolayca bulup alabilir.

 

KAYISI ZİYAFETİ

Malatya kayısısını dünya tanıyor. Kayısı kentinde gezerken Şire Pazarı’na gidip bu kıymetli meyvenin hem kendisini hem de reçelden pestile tüm işlenmiş ürünlerini bulabilirsiniz.

 

KÖFTE ÇEŞİTLERİ

Malatya köftesiyle de oldukça meşhur. Yüz otuzdan fazla çeşidiyle damak zevkinize uygun olanını bulmak size düşüyor.

 

140_3482cityscope_eylul(72).jpg

140_3482cityscope_eylul(70).jpg

140_3482cityscope_eylul(69).jpg

140_3482cityscope_eylul(91).jpg

 

skylife dergisinden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...