Jump to content

Merkezde Olmak


Guest KarAkar
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hasat diyemiyordu ama zorlu bir sınavdan geçtiği,geçtikleri gün gibi açıktı.

Küresel sorunlar,politik,ekonomik,siyasal ve sosyal açıdan ayyuka çıkmıştı.Ülke sorunları küresel sorunlara bağlı olduğu gibi,boyutumuzu aşan dezenformasyon ve manipilasyon izlerini dokundurmaya başlamıştı.

Bütün bunlara iş ve aile ile ilgili hızlı değişimlerin kişide oluşturduğu sarsıntılar da eklenmişti.

Nasıl geçmiş,gelecek ve anın etkileriyle aynı anda başetmek insani aşarsa,dünya,ülke ve kişisel sıkıntılarla aynı anda başetmek de insanı aşar.

 

İnsanın bu üçlü sorlanmaya çekilip zıvanadan çıkması için adeta bilinçli bir çaba var gibidir.

Genel anlamda hipnozda olmamız yetmiyormuş gibi olaylara bakış açımız o kadar çarpık ki,ufak bir açı değişikliğini başardığımızda gördüğümüz karşısında ağzımız açık kalıyor.

Uzun yıllar tanrıyı göklerde aradık,sonra karşımızdaki insanın gözlerinde gördük.(Kuvayi Köprüsü filminin temel teması budur.)Şimdi aynadaki kendimize bakıyoruz.Kendimizi önemsemedik,zaman zaman dudak büktük.Ademin yasak elmayı yiyip cennetten kovulduğu simgesel anlatımını anlayamadık.

 

Kutsal geometriyi anlatan Nesimi,Enel hak diyen Mansur,rahat saray yaşamını tepen Budha,çarmıhtaki İsa, ve cihadında dişi kırılan Muhammet,göksel yardım elmakla birlikte kendi öz cevherlerini hissettiler.Öz güç ve dirençleriyle serüveni zamanımıza teslim ettiler.Dediklerini eğip büktüğümüz,çarpıttığımız olduysa,bu uğraşta bizi yanlız bırakmayan karanlık yanımızın sorunu.

Aynadaki biraz mahcup benin gözlerine bakınız.Göreceğiniz ışık sizi doğrudan merkeze taşıyacaktır.Oradaki ben de kenarlarda savrulan benin tıpkısı.Ama o dönerek bütün yönlere bakmakla birlikte,sakinlikle sabit olmanın güvenini taşıyor.Tıpki Mevlevi dervişleri gibi.

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...