Jump to content

Love


LOVE'S
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hallac-ı Mansur, cezbe ve sekir halinde söylediği ve mazur bulunduğu Ene’l-Hak cümlesi yüzünden idama mahkûm edilir. Onu asılacağı meydana getirdiklerinde etrafta mahşerî bir kalabalık vardır. Hallac-ı Mansur darağacını görünce güler ve kalabalık arasında gördüğü dostu Şibli’den seccade isteyerek iki rek’at namaz kılar. Ardından şöyle duâ eder: “Allah ım burada senin dinin uğruna gayrete düşüp beni öldürmek için toplananların suçlarını affet.”

 

Bu esnada kalabalık içinden özellikle düşmanları, fırsat bu fırsat diye Hallac-ı Mansur’a taşlar atarlar. Hallac-ı Mansur bunlara ah bile demez hatta tebessüm eder, ama dostu Şibli ağlayarak kırmızı bir gül atınca Hallac-ı Mansur inler ve şöyle der: “Taş atanlar avam takımı, bilmiyorlar, halden anlamazlar. Onların taşı bizi incitmez ama halden anlayan bir dostun attığı gül bile bizi incitti, canımızı acıttı.”

 

İnsan hayata daha çok dostlarıyla, sevdikleriyle tutunur. Sevinçlerini onlarla paylaşarak arttırırken, acılarını hüzünlerini yine onlarla paylaşarak azaltır. Kişi, tanımadığı kimselerden bir kötülük, bir haksızlık gördüğünde çok incinmez, en azından hayal kırıklığına uğramaz ama dostundan gördüğü küçük bir eziyete bile katlanması çok zor olur.

 

Başkalarının, hakkında yanlış düşünmeleri insanı fazla üzmez, yıpratmaz; ama sevdiği birisi, hakkında yanlış düşünürse, zarar verecek bir davranışta bulunursa işte bu insanı üzer, incitir. O kişi sıradan biri değildir çünkü, belki en zor günlerinde yanında olmasını beklediği insandır. Her şartta desteğini umduğu, hayatta en çok güvendiği kimselerden biridir. Hani Temel deniz kenarında yürürken elinde bir yılan taşıyormuş. “Neden elinde yılan taşıyorsun?” diye sorulunca “Denize düşersem lâzım olabilir” cevabını vermiş… İşte dostluk, denize düştüğümüzde yılana sarılmak zorunda kalmayışımızdır. Elimizden tutup bizi çıkaracak birisini her zaman yanımızda bulabilmemizdir.

 

Dostun gönlü, dostuna karşı hassastır, çok şeyler bekler ondan… Bu yüzden insan dostluk hukukuna çok dikkat etmelidir. Özellikle dostla hal ve harekete, konuşmaya özen göstermek gerekir. Çünkü bazı sözler, keskin kılıç gibidir, dostluğu keser, kalpte tedavisi zor yaralar açar, kalpteki muhabbet çiçeklerini kurutur. Bazen yerinde olmayan gereksiz bir istek, küçük bir tavır veya söz bile, çok büyük mutlulukların elden kaçırılmasına sebep olur.

 

Dostluk, fedakârlık ve emek ister. Her şeyi karşısındaki insandan bekleyerek elde edilemez hakikî dostluklar. Dostluk; mutluluk, üzüntü, hastalık, sağlık, darlık ve bollukta dostunun yanında olabilmektir.

 

Marifet iyi gün dostu olmak değildir. Sadece iyi gününde yanında olmak dostluk da değildir zaten. Sahte dostluktur olsa olsa. Günümüzde ahlâkî bozulmanın etkisi dostluklarda da gösteriyor kendisini maalesef. Artık menfaat hesapları ortaya girince dostlar birbirlerine taş atmaktan bile çekinmiyorlar. Ve nice pırlanta yürekli insanlar, çok önemsiz basit dünyevî meseleler uğruna birbirlerinden ayrı düşüyorlar.

 

Hayatımızda kaç tane güzel dostumuz var acaba? Ya da tersinden soracak olursak, şu kısa hayatta kaç kişi için gerçekten güzel bir dost, güzel bir kardeş olabildik? Dostlarımıza, kardeşlerimize karşı hareketlerimize çok dikkat edelim ve kalplerini kırdıysak hemen özür dilemeyi de asla ihmal etmeyelim. Çünkü yarın özür dilemek için çok geç olabilir.

 

Ne mutlu İhlâs ve Uhuvvet anlayışının gereğini yerine getirebilenlere… Ne mutlu şu kısa hayatta en yakın dost, en fedakâr arkadaş, en güzel takdir edici yoldaş ve en civanmert kardeş olabilenlere…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nice na'mert ava çıksa

Tuzak kursa, kurşun atsa

Yigidi çökertmez kahır

 

Bir dem yar hüzünle baksa

Bir gönül gözüyle baksa

Yigidi gül aglatır gam öldürür

 

 

Düsman yılan olup soksa

Dokuz kavim taşa tutsa

Yigidi çökertmez kahır

 

Bir dem yar hüzünle baksa

Bir gönül gözüyle baksa

Yigidi gül aglatır, gam öldürür

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben hallacı mansurun adı bir yerde geçtiğizaman o yazıyı hep okuyup düşünmüşümdür onun allaholanaşkı onlardabulunan lehdunilim beni hep etkilemiştir zaten biz zerre onların dilnden baksak hayata herşey güllük gülistanlık

olurdu herhalde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dostluk gönülde, dilde olmaz!

 

O bahimdan birsey diyemicem dostluk üzerine....

 

Hallaci mansura gelince, anlat anlat bitmez o insan...

 

Karmati papazi diye itham ettiklerinimi anlatayim, yoksa dört mezhep kadisinin yapmacik yargi merasiminimi anlatayim?

 

Ah Hallac " ENEL HAKK " deme diyenlerimi? Yahutda onun cevabi " Kim söyledi ise ona itiraz edin" demesinimi...

 

Hallaci Mansuru anlamak ne kolaydir, nede zor...Onu anlamak icin onu yasamak lazim !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • You Are The Second Woman I Love

   Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen - İngilizce çeviri     You are the second woman I love, I had to love the first one, actually Cause I owe her a lot I've never loved such an obligation as much as I loved her You are the second woman I love It's impossible for you to replace her She is the one who taught me to love I wouldn't even be able to love you if she didn't Believe me, just because she held my hands I learnt to walk, and so I could run to you Just because your eyes are like hers

   , Yer: İngilizce

  • Seni Seviyorum-I Love You

   I Love You     I love you water, which gets excited as it splashes wind, which gets mad as it blows earth, which gets mature as it is sown tells this to me     while i love you the river passes from song to another song earth plays with the summer rain horizon of wind get wound with noon dust they warn me with your name     i love you the bunch, gets freckled, in the vineyard the fruit, gets red, on branch the bird, gets itself tired while it sings tells this

   , Yer: İngilizce

  • Andy Williams - Summer Love

   Who will be your summer love Like I was last summer Sharing every moment of Things we did last summer     Who will be satisfied Just to be by your side Who will kiss you, hold you tight Two silver silhouettes In the summer moonlight     Will you walk along the beach Like we did last summer Counting stars way out of reach Like we did last summer     Will you tell your heart, beware This is just a summer affair Or will you fall in love for keeps Like I did last summer

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Andy Williams - Speak Softly Love

   Speak softly, love and hold me warm against your heart I feel your words, the tender trembling moments start We're in a world, our very own Sharing a love that only few have ever known     Wine-colored days warmed by the sun Deep velvet nights when we are one     Speak softly, love so no one hears us but the sky The vows of love we make will live until we die My life is yours and all because You came into my world with love so softly love     (instrumental interlude>     Wi

   , Yer: Şarkı Sözleri

×
×
 • Yeni Oluştur...