Jump to content

Kur'an, Hadis, Akıl


Guest djinn
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Forumda büyük bir tartışma konusu olan hadislerin güvenilirliği ve Kur’an yorumu konusu hakkında yarım aklımla bir şeyler yazmaya çalışacağım .Ayet ve hadislerin kaynağını belirttim diğer bütün yazılar bana aittir.

Öncelikle hadislerden başlayalım.Hadisler yeterince güvenilir mi? Yani bugüne kadar hepsi aktarılabildi mi? Tabi birçok üye birazdan bana sinirlenerek, Kur’an dan peygambere itaatle ilgili ayetleri sıralayacak.Siz zahmet etmeden ben açıklayayım.Aradaki ince farkı kaçırıyorsunuz. Mutlaka Müslüman olmak için peygambere inanmak ve itaat etmek zorundayız. Ancak bugün peygamberimiz hayatta değil. Ve geriye ne kalıyor: hadisler. Peki hadislerin doğru aktarıldığına ne kadar güvenebiliriz.İçinde gerçekten tüyler ürperten hadislerin bulunduğu ve genelde çok güvenilir olduğu düşünülen hadis kitapları mevcut. örnek vermek gerekirse:

 

Hadis: "Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”

Müslim İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

 

Hadis: "Allah benimle görüştü ve el sıkıştı. Elini iki omuzum arasına koydu. öyle ki parmaklarının soğukluğunu iki göğsüm arasında hissettim.”

Hanbel 5/243

 

Hadis: Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır.

BuhariTesavir, 89

 

Hadis: "Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca Dünya'da depremler olur.”

İbni Kesir Tefsiri 2/29 68/1’in açıklamaları

 

Gördüğünüz gibi birkaç hadisi sıraladım bunun gibi daha niceleri var.İçinde böyle hadislerin bulunduğu kitaplarda %100 doğru hadisleri bilemeyiz .Artık içindeki herşey şüpheli hale geldi.Eğer aklımızda en ufak bir şüphe oluşturuyorsa peşinden gitmek doğru olmaz.Elimizde yalnızca Kuran. Peki Kurandan nasıl faydalanabiliriz . Kuranda farzlar, haramlar ve helaller apaçık bir şekilde olup, yoruma gerek duymaz.

 

hadid. 17. BILIN KI ALLAH, ÖLÜMÜNDEN SONRA YERYÜZÜNÜ CANLANDIRIYOR. DÜSÜNESINIZ DIYE GERÇEKTEN, SIZE ÂYETLERI AÇIKLADIK.

talak 10. ALLAH ONLARA SIDDETLI BIR AZAP HAZIRLAMISTIR. EY INANAN AKIL SAHIPLERI! ALLAH'TAN KORKUN. ALLAH SIZE GERÇEKTEN BIR UYARICI (KITAP) INDIRMISTIR.

bakara 269. ALLAH HIKMETI DILEDIGINE VERIR. KIME HIKMET VERILIRSE, ONA PEK ÇOK HAYIR VERILMIS DEMEKTIR. ANCAK AKIL SAHIPLERI DÜSÜNÜP IBRET ALIRLAR.

 

Fakat bunun dışında bazı ayetlerde kelimeler Arapça anlamlarının dışında kullanılmıştır ve yorumlanması gerekebilir. Bunu da bir örnekle açıklayalım

 

Alak 1-2 Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı "alak" dan yarattı.

Buradaki alak İslam’ın ilk yıllarında kan pıhtısı daha sonra sperm ve günümüzde de embriyo olarak yorumlanmaktadır.

Ama alak’ın kelime anlamı ; “asılı olmak, birleşmek, bitişmek, cezp etmek, gönülden sevgi ve aşk”

Demek ki bazı yerlerden yorum yapmak gerekebiliyor.

 

 

Buradan Kur’an’ı okurken yorumun gerektiği yerler olduğunu gördük. Ama sorun işte burada başlıyor. Peki kimin yorumuna inanacağız. Kendine göre yorum yapan ve hadis uydurmaktan çekinmeyen şeyhlerin mi, yoksa bize, olmayan haramlar kazandıran mezheplerin mi ? Belki de bu cevapta Kur’an da vardır. Ne de olsa ilk inen ayeti “yaradan rabbın adıyla oku”.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...