Jump to content

Orpheus Ve Eurydice'nin Öyküsü.


prematurekadawra

Önerilen Mesajlar

prematurekadawra

orpheus, orfe kısaltması ile de bilinen, yunan mitolojisinin müzikal birikim ve skilleri üst düzeyde, çaldığı ezgilerle çok türlü haşerat ve mahlukatı dinginleştirip, etkisi altına alabilecek büyülü lir çalmasıyla tanınan bir figürdür.

 

evridiki ise, onun çok sevdiği kavuşmak için çok çabaladığı ancak asla kavuşamadığı sevdiğinin adıdır.

daphne mitinde olduğu gibi, evridiki de hadis ruhlu bir adamdan kaçmaya çabalamaktadır. tam bu esnada, yer altından yükselen bir yılan, taze gelinin ayağına bağ olur. onu geldiği yere çekerek, bir süreliğine öldürür.

orfe bunu haber alır. önce, bu zalimliği yapanın bir yılan olduğunu bildiğinden, lir çalarak onu uysallaştırıp etkisizleştireceğini düşünür. ama umduğu gibi olmaz. orpheus ağlamaklı dolanmaya başlar etrafta, lir çalmaya devam ederek..

 

bir türlü sevdiğini yeniden yeryüzüne getirebilmenin yolunu bulamaz. nihayetinde tanrılardan yardım talep eder. nihayetinde, yardım talebine yanıt bulur. ancak bu yanıt, koşulludur. bir nevi sevgisini ve özleminin sınayacak bu durumda orfe, sevgilisini yerin altından üzerine çıkana, ışığın görecekleri ana dek, onun yüzüne bakmamalıdır.

orfe sevdiği eredivikiyi de alarak katları birbir çıkmaya başlar. tam ışığa ulaşacakları anda, orpheus dayanamayarak döner ve eurydice'nin yüzüne bakar. bundan sonra erediviki'yi elinden kaçırır. kadı yeniden yerin katlarını inmeye başlar ve orada bir bataklığa hapsolur.

 

olayı ardından talihsiz ve sabırsız orfe, oldukça uzun bir süre, sığındığı bir göksel kayanın ardından ağlar ve sevdiğine ulaşamamanın verdiği uyumsuzlukları diğer kadınlar üzerinde gösterir. onlara kötü davranır.

nihayetinde buna katlanamayan bir grup kadın, orfe'yi parçalara ayırarak öldürürler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • Dünya’nın Öyküsü / Robert M. Hazen

      “Yıldızlardaki cevherlerin doğuşundan Dünya’mızın gelecekteki yaşanabilirliği üzerine derince düşünülmüş geniş çapta ses getiren büyük bir öykü.”  -SCIENCE Dünya evriliyor. Gezegenimiz ilk atomdan moleküle, mineralden magmaya, granit tortudan tek hücreye ve oradan da yemyeşil canlı doğaya sürekli bir değişim içindedir. Hazen, bilimsel terminolojiyi akılları karıştırmadan kullanarak üzerinde yaşadığımız Dünya’nın milyarlarca yıl önce başlayan eşsiz öyküsünü sizlerle buluşturuyor. Uzun yılla

      , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
  • Yeni Oluştur...