Jump to content

Türk Bilim Adamları Şizofreninin Şifresini Çözdü


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türk Bilim Adamları Şizofreninin Şifresini Çözdü

 

Türk bilim adamları, günümüzde kesin tedavisi olmayan ve her yüz kişide bir görülen şizofreniye, beyinden fazla miktarda salgılanan ''agmatin'' adlı kimyasalın neden olduğunu kanıtladı.

 

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Albay Prof. Dr. Tayfun Uzbay ve ekibi, yüksek dozda agmatin verilen farelerde şizofreninin modellendiğini ve hastalığın tedavisinde kullanılan mevcut ilaçların bu modelde hiçbir şekilde iyileşmeyi sağlamadığını belirledi.

 

Araştırmacılar, ABD'de tarım alanında kullanılan 3 maddenin yeni bir tedavi yöntemi olarak şizofrenide kullanılabileceğini ortaya koydu.

 

Bilim adamları, tıp literatürüne giren ve patent alan araştırma kapsamında, şizofreniye neden olduğu saptanan maddenin kanda tahlil edilip edilemeyeceğine ilişkin yeni bir çalışmaya da imza attı.

 

GATA Ocak 2009 Haber Bülteni'nde, ''çalışmanın TÜBİTAK destekli olduğu ve patent alınmasının ardından araştırma sonuçlarının 'European Neuropsychopparmacology ve Journol of Psychopharmacology' isimli dergilerde yayına kabul edildiği'' belirtildi.

 

ŞİZOFRENLERDE REALİZASYON YAPILAMIYOR

 

Uzmanlardan alınan bilgiye göre, hezeyanlar ve paranoid düşüncelerle kendini gösteren şizofreni, dışardan gelen uyarılar beyinde realize edilemediği ya da yanlış kodlandığı için, kişi konuya ilişkin doğru bir değerlendirme yapamıyor.

 

Sağlıklı kişilerde iletişim esnasında kurulan sözlü ya da davranışsal uyarılar, beynin içindeki duygu ve düşünceleri yönlendiren kısımda realize ediliyor ve sinir ağları aracılığıyla beyin kabuğuna iletilerek uygulamaya sokuluyor. Sistem doğru işlemediğinde, uyarı dış katmana hatalı gidiyor ve realizasyon yapılamıyor. Bu nedenle şizofreni hastası ''Bana bakıyor, benimle ilgili planları var ya da beni öldürmek istiyor...'' gibi düşünceler içine giriyor. Bu durumun, ağırlaşması halinde de kişi gerçekte var olmayan kişilerle konuşmaya başlıyor, kendini çeşitli hayallere inandırıyor ve hezeyanlar içine giriyor.

 

Şizofreni tedavisinde günümüzde kullanılan ilaçlar ise bunları dengeliyor ancak kesin iyileşme sağlamıyor. Hepsinden önemlisi hastalığın nedeni tam olarak bilinmediğinden, kullanılan ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebiliyor. Bilim adamlarının öngörüsüne göre, ilaçlar ya bu semptomları bastırıyor ya da onarıyor. Vakaların çoğunda ya ömür boyu ilaca bağımlılık ortaya çıkıyor ya da ilaca rağmen semptomlar devam ediyor. Özellikle hezeyan dönemlerinde intihar oranlarının oldukça yüksek olduğu belirlenen şizofreni hastaları, bu dönemde yakın çevresine de zarar verebiliyor.

 

PROJE BAŞLATILDI

 

Çalışmaya imza atan GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Albay Prof. Dr. Uzbay başkanlığında Doç. Dr. Gökhan Göktalay, uzman Dr. Hakan Kayır ile uzman Dr. Murat Yıldırım, alkol-nikotin-eroin gibi maddelerin etkilerini deney hayvanları üzerinde araştırıyor.

 

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarla madde bağımlısı yapılan farelerle şizofreni hastalığı arasındaki ilişkiyi ele aldı ve ''Alkol ve madde bağımlılığı ile şizofreninin nörobiyolojik temellerinin araştırılması'' adlı projeyi başlattı.

 

Projede, araştırmacılar madde bağımlısı yapılan hayvanlarla, şizofreni modellenen hayvanların beyinlerindeki ortaklıkları ve ilaçların madde bağımlılığı tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını, madde bağımlılığı yapan bazı maddelerin de şizofreniyi tedavi edip edemediğini inceledi.

 

KİMYASAL MADDE VERİLEN FARELER ŞİZOFREN OLDU

 

Proje kapsamında GATA'lı araştırmacılar, 5 yıl süren araştırmaları sonunda şizofreni modellenen fareler üzerinde yaptıkları incelemelerde önemli bulgulara ulaştı.

 

Çalışmada laboratuvar ortamında alkolik yapılan farelere ayrı ayrı deneylerde şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar ve beyinden salgılanan ''agmatin'' isimli kimyasal bir madde veriliyor.

 

Araştırmacılar, deneylerde yüksek dozda agmatin verilen hayvanlarda, şiddetli şizofreni belirtilerini saptadı. Farelerde, şizofreni ilaçları verildiğinde de iyileşme sağlanamadığını ortaya koyan araştırmacılar, agmatinin şizofreni yapabilecek önemli bir etken olduğunu saptadı.

 

Türk araştırmacılar, bu durumun kullanılan şizofreni ilaçlarında tam başarı elde edilememesinin nedeni olabileceğini de ortaya koydu.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar anlayamadığım şu;şizofren bir ruhsal hastalıktır.bunu fiziki deneylerle ispatlayamazsınız..bu fareleri nasıl bir psikolojik teste tabi tutuyorlar??

yoksa haber asparagas yada abartılı mı?

yoksa ben mi yanlış biliyorum?

yoksa haberi okuyup hiç düşünmeden helal olsun beee mi demeliyim?:)

yoksa ben kimim? cinn mi yim nnic miyim:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar anlayamadığım şu;şizofren bir ruhsal hastalıktır.bunu fiziki deneylerle ispatlayamazsınız..bu fareleri nasıl bir psikolojik teste tabi tutuyorlar??

yoksa haber asparagas yada abartılı mı?

yoksa ben mi yanlış biliyorum?

yoksa haberi okuyup hiç düşünmeden helal olsun beee mi demeliyim?:)

yoksa ben kimim? cinn mi yim nnic miyim:)

 

Haber senin kadar gerçek. Sen Cin nnic' sin. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar ben şizofreni hastasıgı hakkında yarı uzmanım fareler fiziki tepkiyi sanırım hırçınlıklarınla falan belli edıyrolardır konuşmasalarda yada dalgın sakın hareket gibi

çok güzel o halde bize şizofren hastalığının fiziki testler ile anlaşılıp anlaşılmadığı konusunda bilgi verebilirsiniz:)

sizce mümkün mü? mesela ben doktora gittim.doktor sadece fiziki bir gözlem yada muayene ile diyebilirmi sen şizofrensin diye:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şizofreni belirtileri gösteriyorsan diyebilir ama bence hemen derinlemesine incelemeden çabuk konulan teşhisler güvenli değil bu konuda psikiyatri bilimi eksik gibi geliyor bana.ayrıca şizofreni sadece kimyasal mekanizmaya bağlı değil çevre aile çok büyük bir etken

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...