Jump to content

Çanakkale'de Kaybolan Alay


Fatih

Önerilen Mesajlar

"Bölükler Anzak Koyu'na çikarken 1915'te

Gelibolu'da yartlar korkunçtu: Dizanteri,

erleri yere yikip, her tarafa cesetler yayildikça,

kabus büyüyordu..."

10 Agustos 1915 Çanakkale... Günesin göz kamastiran parlakligi, toplarin bitmez, tükenmez gürlemelerine karisiyor... Gelibolu Savasi'nin son dönemi, Cehennemi Çanakkale'ye

tasimis... Siperler firin gibi... Savas kokusu ile dolu sicak bir rüzgar, ovada eserken, ince bir koz tabakasini da havaya kaldiriyor. Yiyeceklerin, siperlerin, ölü ve yaralilarin üzerine bulutlar halinde çöken iri yesil sinekler, dizanteriye yakalanan Ingiliz askerlerini büsbütün perisan ediyor... Ve Mehmet Akif'in dedigi gibi "O ne müthis tipidir ki; savrulur enkazi beser"

iNGiLiZ KOMUTAN YENiILECEKLERiNi ANLAYINCA

Ingiliz askeri tarihinin en büyük yenilgilerinden birine adim adim yaklasiyor. Ingiliz komutan Sir Ian Hamilton, korkunç bir yenilgiye ugrayacaklarini sezmis, savasi kazanmanin tek yolunu, taze kuvvetlerle birlikte yapilacak büyük bir saldirida görmüstü.

NORFOLK ALAYI GELiYOR

Kraliyet Norfolk Alayi, taze kuvvetlerin bir parçasi olarak 29 Temmuz 1915'te Ingiltere'de gemilere bindirildiler. Savas tecrübeleri yoktu. Ordu mensuplarinca tatil gecebi askerleri diye anilan savunma birliklerine bagliydilar. Norfolk alayi, savas hatti gerisinde iklime alismalari için bekletilmeden 10 Agustos günü Suvla Koyu'nda unutulmaz bir macera yasamak hayali yerine, cehennemi andiran kabusla kucaklastilar.

BASLARINA GELECEKTEN HABERSiZ

Sahile yakin bir yerdeki tuz gölü, kavurucu yaz günesinin etkisi ile kurumus ve günesin

parlakligini ve isisini ayna gibi Norfolk alayinin üzerine yansitiyordu. Kuzeydeki Kireçtepe, iki yaninda Kavaktepe ve Tekketepe, güneydeki Saribayir arasinda kalan Suvla düzlügü, dev bir arenayi andiriyordu. Ingiltere'nin Dereham Kasabasi'nda toplanan Norfolk alayi 4. ve 5. taburlari, anayurtlarindan uzak bu topraklarda, kendilerinden önce gelenlere mezar olan bölgede saskina döndüler. Savasta hersey olabilirdi ama, Norfolklular, savasin disinda baslarina gelecek olayi asla düsünemezlerdi...

iNGiLiZLERiN BOSUNA HÜCUMLARI

Sir Hamilton, Tekke ve Kavaktepeleri'ne bir gece karanliginda ani ve hizli bir saldiri yapmayi planlamisti. Bu is için 12 Agustos gecesi 54. tümen ilerlemeye basladi. Içlerinde Norfolk tugayi da bulunuyordu. Tepelerin yamacina kadar gemecekler ve safak sökerken saldirmak üzere hazirlanacaklardi. Fakat, gece yürüyüsünün yapilacagi bölgede, Küçük Anafarta Ovasi denilen yerde, Türk askerinin pusuya yattigi saniliyordu. Bu yüzden Bir Norfolk tümeni önden yolu açsin diye 12 Agustos ögleden sonrasi harekete geçti.

Bu öncü tümenin ilerleyisi tam bir bozgunla sonuçlanmisti. Gelibolu savasinda Ingilizler'in gösterdigi saskinlik ve beceriksizlik, topçu atisinin 45 dk. önce baslamasina neden oldu. Bosuna cephane harcayan Ingilizler, savas alaninida hiç incelememislerdi. Araziyi bilmiyorlardi. Hedeflerin yerini çalakalem belirlemislerdi. Gücünden habersiz olduklari Türk

birliklerini yarimadanin diger tarafinda çizilmisti.

4. Norfolk Taburu, geride olmak üzere 163. tümen, gün isiginda çiplak ovayi geçmeye çalismanin bariz bir hata oldugunu anladiginda, ancak 900 m ilerleyebilmisti. Türkler'in direnci, Ingilizler'in tahmin ettiginden çok daha büyüktü. Ingiliz tümenin büyük bir kismi yogun makineli tüfek atisi altinda kaldigi için oldugu yerde çakilmisti. Ancak sag tarafta yer alan 5. Norfolk taburu daha az bir mukavemetle karsilastigi için ilerlemeye devam etti...

BULUTUN iÇiNE DOGRU

Iste tam bu sirada 22 kisilik bir Yeni Zelanda sahra birliginin gözleri önünde Norfolk alayinin 4. taburuna bagli çok sayida asker, karsilarindaki tepeye yürümeye basladilar. Tepenin

üzeri ekmek somunu biçimli beyaz bir bulutla kapliydi. Ingiliz askerleri, yavas yavas tepeye yaklastilar ve bulutun içinde kayboldular. Son asker de bulutun içine girdikten sonra, bulut sanki kargosunu almis gibi yavasça havalandi ve rüzgarin aksi yönüne dogru hareket etti...

Dahasi gökyüzünde bu bulutun kopyasi olan 3-4 bulut da rüzgara ragmen yerlerini koruyorlar.

Ve sanki diger buluta eskortluk ediyorlar...

KOMUTAN HAMILTON ANLATIYOR

Kumandan Hamilton, Ingiliz Savas Bakani Lord Kitchener'e gönderdigi telgrafta, olayi

söyle anlatiyordu:

"Savas sirasinda, 163. tümen her bakimdan üstün oldugu bir anda, çok garip bir sey meydana geldi... Türkler'in zayiflamakta olan kuvvetlerine karsi, Albay Sir H. Beauchamp, cesur ve kendinden emin bir subay olarak büyük bir gayretle, hizla ilerledi ve savasin en güzel kismi böyle basladi. Mücadele daha kizismis ve iyice kizismisti.

Bu askerlerin çogu yarali ve susuzluktan perisan bir haldeydiler. Bunlar, kampa ancak gece vakti geri dönebildiler. Fakat, Albay, 16 subayi ve 250 askeriyle önüne düsmani katmis,

hizla ilerlemesine devam ediyordu... Daha sonra bunlardan hiçbir haber alamadik.Ormanlik bölgeye hücum ettikten sonra gözden kayboldular ve sesleri de duyulmadi. Içlerinden hiç biri geri dönmedi."

267 kisi, hiç bir iz birakmadan kaybolup gitmisti.

YENiLGi KAÇINILMAZ OLDU

O gün ögleden sonra baslayan ilerleyisin basarisizlikla sonuçlanmasi, Sir Ian Hamilton'in

savasi kendi lehine döndürme ümidini de yok etmisti. Böylece, 1915 yili sonunda Müttefik Kuvvetler, geri çekilerek, büyük bir yenilgiye ugradilar. Gelibolu savasi, sekiz buçuk ay sürdü.ve 46 bin askerin ölümüyle sonuçlandi. O zamanin savaslari için, korkunç bir rakamdi bu. 1916'da Ingiliz Hükümeti, savasin kaybedilme nedenlerini arastirmak üzere, resmi bir kurulu görevlendirdi.

GiZLENEN RAPOR

Gelibolu Kurulunun Son Raporu adi altinda bastan asagi sansür denetiminden geçmis bir rapor, önce 1917'de ve daha sonra da 1919'da yayinlandi. Raporun asli, 1965 yilina kadar ortaya çikarilmadi.

1918 sonunda, ingilizler, gelibolu'ya sanki galip gelmisçesine geri döndüler. Isgal Kuvvetleri'nin bir askeri savas alaninda gezinirken, Kraliyet Norfolk Alayi'na ait bir rozeti buldu. Çevrede yaptigi bir sorusturma sonunda, bir Türk çiftçisinin kendi arazisinde buldugu bir sürü cesedi, yakindaki bir dereye attigini ögrendi.

DOSYA KAPANMADI

8.5 ay süren Çanakkale Savasi Bogaz'in iki yani için de tam bir Cehennem olmustu. Savasin tarihi yazildi. Ölenlerin , yaralilarin, kayiplarin sayisi tespit edildi. Fakat bir tek sey, özellikle unutulmadi. Kaybolan Norfolk Alayi Askerleri... Ikinci dünya savasindan kalan Philedelphia Efsanesi gibi bu savastan da bu olay tüm gizemiyle kalmisti ortada. Bir çok kitapta bu olaya genis yer verilir hatta bazilari bunun Çanakkale Savasi'nin kendisinden de önemli oldugunu düsünüyor.

Philedelphia 2. deneyinde de Eldridge 'in ilk görüldügü limanin NORFOLK olmasi sanki

bu isimde bir sey var diye düsündürüyor.

Güncel bir konu Titanik... Herkes filmini konusuyor ama arkada inanilmaz bir tarihi gizem

var. Olaydan bir asir kadar önce bir yazar kitabinin içerigini bir transatlantigin üzerine kurmustu. Romaninda dev bir transatlantik Avrupa-Amerika seferine çikiyor ve bu ilk seferinde gemi evet bir buz dagina çarparak batiyor. Romandaki geminin adi TITANIA ve ölçüleri asagi yukari Titanik'le ayni.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mustafa Kemak Ataturk Hz. Hizir ile isbirligi yapmistir !

 

Yazmıyım yazmıyım diyorum sen adamı patlatırsın DENİZEROS :D Bu kadar hayal gücü bende olsa dünyanın çivilerini gevşetir ne oluyor diye bi bakardım :rofl:

Kurtuluş savaşının pek çok karesinde inanılmaz doğaüstü olaylar yaşandı zaten. O insanlar o savaşı iman gücüyle kazandı. Ben evliyaların o dönemde yardım ettiğini düşünüyorum. Teşekkürler Fatih güzel bir konu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

silinmis mesajlarim :Dhalbuki sinirda birakmistim ! Ataturk metafizik donanimli bir insandi ! :)

Allahualem ! Allah Turkiyenin kurtulusu icin ve oynanan her turlu oyuna karsi Atamiza harika bir ilham gucu ve uyaniklik ilham etmistir ! bu ilhami hayati boyunca Ona ulastirmistir ! Allahualem ! Her politikaci ileri goruslu olabilir elbet ama O kusku goturmez bir hal uzerindedir ! tahminle degil kesin bilgiyle bilmistir !

 

 

Hz. hizir cin degildir ! Cunku gelecekten haberleri sasmaz derecesinde bilir ! cinler ise bilemez !

 

Bilen aslinda Allahtir ! ama zati gizli oldugundan Hz. Hizirla tecelli eder !

 

Hz. Hizir 3. boyutun yaratilmislarindandir ve imtihan olmaz !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazmıyım yazmıyım diyorum sen adamı patlatırsın DENİZEROS :D Bu kadar hayal gücü bende olsa dünyanın çivilerini gevşetir ne oluyor diye bi bakardım :rofl:

Kurtuluş savaşının pek çok karesinde inanılmaz doğaüstü olaylar yaşandı zaten. O insanlar o savaşı iman gücüyle kazandı. Ben evliyaların o dönemde yardım ettiğini düşünüyorum. Teşekkürler Fatih güzel bir konu.

 

 

Sevgili Zemheri Ataturk sirlari ile birlikte oldu :)

 

su donemde bile ulkeler daha kendi yonetimleri ile basa cikmakta zorlaniyorlar !

 

kaldi ki o zamanin butun pisligi ve zorlugu hatta oyunlari ve gizli komplolari bizim uzerimize yogunlasmisken;

 

biz umudumuzu yitirmisken ; heba olmaya razi gelmisken ;

 

Buyuk osmanli darmadagin olmusken, isler icinden katiyen cikilamicakken

 

bir adam cikiyor ve harika olaylar dizisi ile AZ ZAMANDA COK ISLER basariyor !

 

asli metafizik olan bu kuvvet biraz dusunulmeli !

 

Ataturk biseylerden emindi ! harika derecesinde emin , inanci tam ve bunun garantisi ile dimdikti !

 

Guzel ahlakli idi !

 

Turk bayragini cignediler diye O hali olarak yere serilen italyan(ya da yunan) bayragini yerden kaldirtti ! milletlerin gururuna saygi duyulmasini ve onlarin onurlarinin bizzat korunmasini istedi !

 

yurtta sulh cihanda sulh felsefesi tam olarak onu tanimlar !

 

Allah harika bir insan gorderdi o kritik durumda ve Ona ilim verdi ! Allahualem !

 

(Seytandan Allah siginirim)

 

 

Ama Ataturkun dini siyasete indirgememesi cahilleri kiskirtti ! Halbuki Atamiz cennettedir Allahualem !

 

bilinmeyenler bi bilinse dizlerimizin bagi cozulcek te iste ...

 

Neyse !

 

 

kaynak verirdim de biraz arsivim tasti :D ozet cikardim ben de ! ama akilci ve makul dusunenler nerde ? ! :D:D:D:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...