Jump to content

Atatürk Çiçeği


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Atatürk Çiçeği

260pxWeihnachtsstern__groC39F-1.jpg

Bilimsel sınıflandırma

Alem : Plantae (Bitkiler)

Bölüm : Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)

Sınıf : Magnoliopsida (İki çenekliler)

Takım : Malpighiales

Familya : Euphorbiaceae (Sütleğengiller)

Cins : Euphorbia

Tür : E. pulcherrima

Binominal adı: Euphorbia pulcherrima

250px-E_pulcherrima3_ies.jpg

yapraklar

Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima), anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait bir çiçek türü.

 

İngilizce adı olan Poinsettia'yı bu bitkiyi 19.yy'da Meksika'dan ABD'ye götüren ve yaygınlaştıran ABD'li devlet adamı, psikiyatrist ve bitkibilimci Joel Roberts Poinsett' den alır. "Atatürk" adı ise, bir süs bitkisi olarak Türkiye'de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk'ten gelir. Bitkinin diğer bir adı da "Noel yıldızı"dır.

 

Özellikleri

Tipik olarak 60 cm-5 m kadar boylanırlar. Koyu yeşil renkli yaprakları büyük, uzun ve sivri uçludur. Çanak yaprakları kırmızı, pembe veya beyazdır. Çanak yapraklar çoğunlukla çiçek zannedilmektedir; fakat gerçek çiçekleri çok küçük, sarı renkli ve gösterişlidir

 

Sıcaklık

Çiçeklenme döneminden önce 15 - 20 santigrat derece, çiçeklenme döneminde 13-15 santigrat derece, çiçeklenme döneminden sonra 10-12 santigrat dereceye gereksinim duyar. Çiçekli iken 13 santigrat derecenin altına düşmemelidir. Yüksek oranda nem (% 70-75) ister.

 

Işık

Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için eylülden itibaren yoğun ışık ister. Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

 

Saksı Harcı

Hacim olarak 3 kısım turba, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.

 

Üretim Tekniği

Üretimi çelik ile yapılır. Çelikleri genç sürgünlerden 7,5-10 cm uzunluğunda olmak üzere tepe çeliği tarzında ve Nisan - Mayıs aylarında alınır. Ancak bu çeliklerden yetişen bitkiler yıl sonunda 15-20 cm olur.Eğer daha bodur bitkiler isteniyorsa çelikler Ağustos ayında alınmalıdır. Alınan çelikler, özsuyun akmaması için odun kömürü tozuna batırılarak, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı 18-21 santigrat derece olmalıdır.

 

Bakım Önerileri

Saksı değiştirme her yıl nisan ayında yapılır. Gübreleme, Haziran - Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze olarak verilir.

 

Bitki, Haziran'dan Eylül'e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.

 

Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.

 

Hastalık ve Zararlılar

Önemli hastalıkları kloroz, yaprak dökülmesi, kök kanseri ve kurşuni küftür. Zararlıları ise kırmızı örümcek ve un bitleridir.

 

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

   Asıl adıPonsetyaolan bu çiçek Atatürk’ün çabalarıyla yetiştirilmeye başlanması sebebiyle ülkemizde Atatürk Çiçeği olarak bilinmektedir. Ana menşei Meksika olan bu çiçek sonradan Amerika ve Avrupa’ya yayılmıştır. Noel ve yılbaşı zamanlarında ise özellikle Amerika’da en çok aranan çiçektir. Atatürk çiçeğinin gerçek rengi aslında kırmızıdır ancak günümüzde bir takım genetik değiştirmelerle farklı renk tonları da elde edilmiştir. Ayrıca yaprak büyüklüklerinde yapılan uygulamalarla da oldukça büyük

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Atatürk Çiçeği Bitkisi Bakım ve Yetiştirilme Şartları...

   Atatürk Bitkisi Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak - Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması Hakkında Bilgiler   Atatürk Çiçeği (Ponsetya) :   Kırmızı ya da sarı renkleri ile doğanın en güzel çiçeklerinden kabul edilen ponsetyanın çiçekleri birer harikadır. Çiçek Atatürk Çiçeği olan adını Atatürk’ün çabalarıyla ülkemizde yetiştirilmeye başlanmasından dolayı almıştır. Atatürk Çiçeği (Ponsetya) bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması: *Doğrudan güneş ışığı i

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrima)

   Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima), anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait bir çiçek türü.   İngilizce adı olan Poinsettia'yı bu bitkiyi 19.yy'da Meksika'dan ABD'ye götüren ve yaygınlaştıran ABD'li devlet adamı, psikiyatrist ve bitkibilimci Joel Roberts Poinsett' den alır. "Atatürk" adı ise, bir süs bitkisi olarak Türkiye'de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk'ten gelir. Bitkinin diğer bir adı da 'Noel yıldızı'dır.   Özellikleri

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...