Jump to content

Küçük Aletlerin Tarihi


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çengelli iğne

1849 yılında Amerikalı mucit Walter Hunt tarafından bulundu. Walter Hunt çengelli iğneyi girdiği bir iddiada 15 dolar kazanabilmek için icat etmişti.

Ataş

1900 yılında Alman mucit Johann Vaaler tarafından icat edildi. Vaaler, elindeki kağıtları birbirine tutturabilmek için iç içe geçmiş iki halkadan oluşan metal bir tel tasarladı ve bugüne kadar da bu dizaynı aynı kaldı.

Raptiye

Raptiyeyi ilk kez Amerikalı mucit Edwin Moore buldu. Yapımına kiralık bir odada başladığı ve bir gün önce yaptığı raptiyeleri bir gün sonra satan Moore'a Estman Kodak Company şirketinden büyük bir sipariş gelince 1904'te Moore Raptiye şirketini kurdu. Şirket hala üretime devam etmektedir.

Kaşık

Paleolitik zamanlardan günümüze kadar gelen kaşığın ilk biçimi deniz kabuklarıydı. Kaşığın Latince ve Yunanca'daki karşılığı 'spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu' anlamına gelen 'cochlea' kelimesinden türetilmiştir. Günümüzdeki şeklini ise milattan önce 1. yüzyılda Romalılar zamanında aldı.

Bıçak

Kesin bulunuş tarihi hala bilinememektedir. Tarihin ilk dönemlerinde silah olarak kullanılan bıçak daha sonra mutfaklarda kullanılmaya başlandı.

Ortaçağ Avrupası'nda ev sahibi masaya bıçak getirmezdi, çünkü herkesin bıçağı belindeydi. Ancak şiddet artmaya başlayınca 1669'da Fransa Kralı 14. Louis'in bütün sivri uçlu bıçakların yemek masalarında kullanımını ve sokaklarda taşınmasını yasaklamıştı.

Çatal

İlk kullananların Yunanlılar olduğu zannedilmektedir. Çatalın yemek masasında kullanılması ise milattan sonra 7. yüzyılda Ortadoğu'daki zengin ve itibarlı ailelerde görülmektedir. 13. yüzyılda Bizanslılar'a, onlardan da İtalyanlar'a geçmişti. Fransa'da ise 'gösterişe kaçıyor' diye kabulü yavaş olmuştu.

Çatal, 1600'lerin ortalarından itibaren tekrar itibar kazanmış, kraliyet ailesi ve zengin sofralarının vazgeçilmez lüksü olmuştu.

Fermuar

Birçok mucidin katkısı oldu. Ama asıl katkıyı 1893 yılında W.L. Hudson yaptı. Fermuarın hayatımıza girmesi oldukça zaman almıştır.

İlk fermuar tasarımının o kadar ürkütücü bir görüntüsü vardı ki, pek çok üretici seri üretimi yapmayı reddetmişti.

Kurşunkalem

Bugün bildiğimiz şeklini Fransız kimyacı Nicolas Conte vermiştir. Kil ve graphite karışımını yakıp tahtadan silindir çubuklar içine koyan Conte; 1795'te kurşun kalemin patentini almıştır. İlk kurşunkalem fabrikasını ise 1861'de Eberhard Faber, New York'ta kurmuştu.

Kibrit

Robert Boyle 1680 yılında, kükürtlü kibrit aracılığıyla ateşi elde etmeyi başardı. Keşfedilmesinin üzerinden binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen

ateş pratik halde elde edilemiyordu. Önceleri bir çelik, bir metal parçasına sürtülüyor ve ateş elde ediliyordu. Robert Boyle tarafından bulunan kibrit,

zımpara kağıdına sürtülmek suretiyle ateş alıyordu. Ardından fosforlu kibritler de üretilmeye başlandı.

Makas

Bugün kullandığımız makasın patenti, 1893'te Louis Austin tarafından Washington'da alındı. Tam olarak ne zaman ve kim tarafından icat edildiği bilinmese de İskender'in Mısır'ı fethiyle gelişen güzel sanatlarda üstünlük sembolü olarak kullanıldığı biliniyor.

Kilit

Tarihte ilk kilitleri eski Mısırlılar'ın kullandığı bilinmektedir. Kilitler tahtadan yapılıyor ve açılıyordu. Anahtarın üzerinde değişik uzunluklarda silindir pimler vardı. Mısırlılar'dan esinlenen Linus Yale, Yale kilit olarak bilinen ilk modern pimli kilidi üretti."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...