Jump to content

500 Bin Yıl Önce Anadolu İnsanı


Önerilen Mesajlar

7465719-1.jpg

 

skull01dffvg.jpg

 

Denizli' nin Kaklık Beldesi'ndeki bir mermer ocağında, 2002 yılında işçiler tarafından bulunan modern insanın atası olarak bilinen ‘Homo Erectus’ (dik durabilen insan) fosili, Pamukkale Üniversitesi ve Ankara'daki Jeolojik Mirası Koruma Derneği'ndeki gerekli incelemelerin ardından Denizli Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi.

 

D02164006.jpg

 

D02163414.jpg

 

erecc.JPG

 

Hodfgsdfgsf.jpg

 

Kaklık Beldesi'nde mermer ocağında çalışan işçiler tarafından 2002 yılında bulunan ‘Homo Erectus’ fosili, Pamukkale Üniversitesi'ne teslim edildi. Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Cihat Alçiçek tarafından yapılan ön incelenin ardından ‘Homo Erectus’, Ankara'daki Jeolojik Mirası Koruma Derneği'ne gönderildi. Burada, Mehmet Özkul, Şevken Şen, Alman araştırmacı Michael Schultz tarafından 6 yıl boyunca incelenen fosilin 500 bin yaşında olduğu, 20- 40 yaşlarında, siyah tenli bir erkeğe ait olduğu saptandı. Ayrıca, fosilin ait olduğu kişinin tüberküloz hastası olduğu da inceleme sonucunda ortaya çıkmıştı. Türkiye'de ilk kez bulunan ve bilim dünyasında heyecana neden olan ‘Homo Erectus’, en eski tüberküloz vakasının tanımlanarak, tıp tarihine katkıda bulunulmasını sağladı. Fosille ilgili çalışmalar tamamlanarak, sergilenmek üzere Denizli Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi.

 

Pamukkale Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Cihat Alçiçek, “500 bin yaşındaki kafatası fosilinin, ilk insanların dünyaya dağılışları konusunda da bilim dünyasına ipucu sağlaması bekleniyor. Fosil, dünyadaki bütün insanların Afrika kökenli olduğu tezini doğruluyor. Fosile ait kafatasının Afrikalı'ya ait olduğunu söyleyebiliriz. Fosilin ait olduğu kişide D vitamini eksikliği olduğu tespiti var. Ekvator bölgesinden kuzey enlemlere doğru göç eden siyah derili insanların, deri yapısından dolayı vücutlarında daha az D vitamini oluştuğu, bunun da iskelet ve bağışıklık istemini zayıflattığı, böylece tüberküloz dahil hastalıklara kolay yakalandıkları tespit edilmiş oldu. ‘Homo Erectus’ üzerinde tüberküloz bulunması, bu hastalığın insanlık tarihi kadar eski olduğunu da kanıtlıyor” dedi.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Guest nerdesinsevgilimgel

ya Allah günah yazmasında benim bi arkadaşım var aynı resimdekini benziyo ve yıl 2009:) valla ayıp olmıcağını bilsem ekliycem resmi aradaki 7 farkı bulun diye:) ayrıca güzel paylaşım eline sağlık lucky:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Yıllar önce ölen kör kahin Baba Vanga’nın 2021 Kehanetleri Ortaya Çıktı! 2021 Kenahetleri Kaşırttı!

   Yıllar önce ölen kör kahin Baba Vanga’nın 2021 kehanetleri ortaya çıktı! 2021 kenahetleri şaşırttı! Gerçek adı Vangelia Gushtero olan Baba Vanga lakaplı kahinin 2021 yılına ilişkin kehanetleri ortaya çıktı. 5079 yılında dünyanın sonunun geleceğini ön gören kahin 2021 yılı içinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1996 yılında 85 yaşında ölmesine rağmen Baba Vanga’nın kehanetleri konuşulmaya devam ediyor. Gerçek adı Vangelia Gushterova olan Baba Vanga, tuhaf i

   , Yer: Haberler ve Gündem

  • 51 Yıl Önce Donduruldu! Hala Canlanmayı Bekliyor...

   51 yıl önce donduruldu! Hala canlanmayı bekliyor Yakalandığı amansız hastalığın pençesinden kurtulabilmesinin bir yolu yoktu. Aslına bakarsanız hala yok. Böbreklerindeki kanser nedeniyle 1967 yılında 73 yaşında iken kendi rızası ile yasal olarak tüm vücudunu dondurtan James Bedford, tedavinin mümkün olduğu bir gelecekte yeniden canlandırılacak. Resmi kayıtlara göre ölü olarak kabul edilen Bedford, tıbben tam olarak ölü sayılmıyor. Cyro tüpünde tüm organları dondurulmuş bir şe

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Unutan Kişilere Yedirin 10 Gün Önce Yediğini Bile Hatırlayacak...

   Unutan Kişilere Yedirin 10 Gün Önce Yediğini Bile Hatırlayacak Akciğer kanserinden korunmak için sigara içmememiz gerektiğini hepimiz biliriz. Alkolü fazla tüketirsek karaciğerimiz sıkıntıya girer. Az su içmek ise böbrek sağlığımızı tehlikeye atar. Peki ya tüm vücudumuzu ve organlarımızı yöneten, ayrıca zihnin temeli olan beynimizi korumak ve işlevlerini geliştirmek için ne yememiz gerektiğini biliyor muyuz? Güçlü bir hafıza için 8 beyin dostu besin Stres, hava kirliliği, köt

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • İnsanı Yalnızlığa İten Sebepler

   Yalnızlık duygusu, insanın en derin korkularından biridir. Bu duyguyu yaşayan kişi, kendisini zayıf, güçsüz, işe yaramaz, desteksiz, bitkin ve gayesiz hisseder.   İnsanı yakınlarından ve toplumdan koparan bu psikolojik hâl, tehlikeli hastalıklara sebep olabildiği gibi, zamanla kişinin bıkkınlığını ve ümitsizliğini artırır; hattâ kişiyi intihara kadar sürükleyebilir.   Samimi ve dostane münasebetler, insanın huzuru ve sağlığı için son derece önemli iken, insan aile, akraba, dost ve to

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Düğünden 3 Gün Önce Terk Edilirsen Ne Yaparsınız ??...

   Düğünden 3 Gün Önce Terk Edilsen Ne Yaparsın ?? Allah korusun tabii.Kimsenin başına vermesin.ama hayat bu bazen tatsız şeyler olabilir..

   , Yer: Estanbul Anketleri

×
×
 • Yeni Oluştur...