Jump to content

Blefarit Nedir? Göz Kapağı İltihaplanması ve Belirtileri


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

goz-kapagi-iltihabi.jpg

 

Blefarit ne demek; ve blefarit nedir sorusunun yanıtları ile yazımıza başlayacak olursak, blefarit, göz kapağının iltihaplanması anlamına gelen hastalık niteliğini taşımaktadır.

 

Blefarit, günümüzde sık olarak karşılaşılan problemler arasında yer alıp, herkeste görülmesi muhtemel bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte, blefaritin bir sefer tedavi edilmesi, bir daha görülmeyeceği anlamına da gelmemektedir.

 

Göz kapağı iltihabıdenince ilk akla gelen hastalık arpacıktır. Göz kapağı iltihapları arasında en çok görülen hastalıklar arpacık, şalazyon ve blefarit olarak sayılabilir.

Blefaritin farklı türleri bulunmakla birlikte, ön blefarit, ve arka blefarit olarak adlandırabilmek mümkündür. Ön blefarit, göz kapağının üzerinde görülür, kirpiklere yakın bölgelerde gerçekleşirken, arka blefarit ise göz kapağının göz ile temas ettiği bölgede görülmektedir.

Göz Kapağı İltihaplanması Nedenleri

 

Blefarit nedenlerine bakmak istersek, göz kapağında bulunan bakterilerin çoğalmasının, blefarit nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Blefarit nedenleri arasında, çok yağlı olan cilt tipinden söz etmemiz gerekirken, blefarit nedenleri arasında, göz yaşının anormal derecede oluşmasının da bakterileri çoğaltması sonucu gerçekleştiğinden söz edebiliriz. Blefarit nedenleri arasında dış etkenlerden de söz etmek gerekmektedir

 

Bu dış etkenlere örnek vermemiz gerekirse: kimyevi maddeler, sigara dumanı, ilaçlar… gibi etkenleri sayabiliriz.

Göz Kapağı İltihaplanması Belirtileri

Bleferit belirtilerinden söz etmemiz gerekirse, gözde sulanma, kirpiklerde dökülme, gözde kaşınma, kızarıklık, yanma, şişlik… gibi pek çok faktörden söz etmemiz gerekmektedir.

 

Bleferit nedenleri arasında, gözün görmesi ile ilgii olarak hiç bir problemden söz edilmez. Fakat, Kornea tabakasında iltihaba neden olabilmesi muhtemel olan bleferit, böyle bir durum karşısında, görme yetisinde problemlere neden olabilmektedir…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...