Jump to content

Oscar'ın Ayak Sesleri


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Oscar'ın ayak sesleri

 

Eylül’de Toronto Film Festivali’nde izlediklerimiz sayesinde, Ekim ayı itibarıyla, 2013 Oscar ödüllerinin muhtemel adayları uzun bir listeden cımbızla seçilecek kıvama geldi. İşte gelecek Oscar töreninde isimleri zikredilmesi en muhtemel yapımlar, yönetmenler ve oyuncular!

 

8E96C4F0A12712CB7469D3B3E.jpg

 

 

Toronto Film Festivali sonrası Oscar gündeminin yavaş yavaş ısınmaya başlaması tesadüf değil. Festivalde öne çıkan birçok film, gelecek Oscar töreninde isimlerini en çok duyduklarımız arasına girmekte hiç mi hiç zorlanmıyor. Festivalin İzleyici Ödülü ise dünya festivallerinin hiçbirinde rastlamadığımız bir “nokta vuruşu” başarısına sahip. Şimdiye kadar İzleyici Ödülü alan filmlerin hiç de azımsanmayacak bir kısmı, En İyi Film Oscarı’na ulaştı. Bütün bunlar festivali Oscar’ın en kayda değer habercisi yapıyor. Bu bilgilerin ışığında, öncelikle Toronto’da izlediğimiz filmler, daha sonra diğer festivallerin yıldızları ve son olarak henüz izleyici yüzü görmemiş kayda değer yapımlar üzerinden 2013 Oscar Ödülleri’nin kapısını aralamanın tam zamanı.

En İyi Film

 

En İyi Film kategorisinde karşımıza çıkması en muhtemel film, Toronto’da İzleyici Ödülü aldığı gibi eleştirmenlerin de olumlu anlamda fikir birliğine vardıkları Silver Linings Playbook. Paul Thomas Anderson’ın The Master’ının da aday olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinin en güçlü adaylarından biri gibi görünse de, Michael Haneke imzalı Amour, bu kategoride aday olarak geçen yılın The Artist’inin yerini alabilir. Dönem filmleri kontenjanından yarışa dahil olabilecek Joe Wright’ın yönettiği Anna Karenina, The Town ile geçen yıl adaylığı ucundan kaçıran Ben Affleck’in daha çok beğenilen Argo’su ve oyunculuk dallarındaki ödül beklentisine rağmen aday sayısının arttırılması sayesinde bu kategoride de rastlayabileceğimiz The Sessions Toronto’dan Oscar’a geçiş yapması beklenen diğer filmler.

Steven Spielberg’ün şimdiden dillerden düşmeyen Lincoln’ü, Sundance’ten çıkıp bağımsız sinema gündeminin tepesine yerleşen Beasts of the Southern Wild, The King’s Speech’in yönetmeni Tom Hooper’ın iddialı yeni filmi Les Misérables, 2013’ün Hugo’su olabilecek Ang Lee imzalı Life of Pi, görmezden gelinemeyecek The Hobbit: An Unexpected Journey ve diğerlerinden fırsat kalırsa en azından adaylıkla yetinebilecek Moonrise Kingdom, Oscar yarışına Toronto dışından katılmasını beklediğimiz yapımlar.

En İyi Yönetmen

 

Uzun bir liste oluşturan En İyi Film adaylarına karşılık, bu kategoride aday sayısı beşe düştüğü için, daha zorlu bir mücadele var ortada. Steven Spielberg (Lincoln), Paul Thomas Anderson (The Master) ve David O. Russell (Silver Linings Playbook) adaylıkları en güçlü isimler. Michael Haneke (Amour), Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild), Ang Lee (Life of Pi), Tom Hooper (Les Misérables) ve Ben Affleck (Argo) ise kalan son iki isim olmak için mücadele verecek. Bunlardan özellikle Ang Lee ve Tom Hooper’ın ilk beşe girme ihtimali yüksek. The Hobbit: An Unexpected Journey, Akademi üyelerine muhtemelen ısıtılıp yeniden sunulan bir yemek gibi görüneceği için, Peter Jackson’ın şansı zayıf görünüyor.

En İyi Kadın Oyuncu

 

En İyi Kadın Oyuncu kategorisi, Erkek Oyuncu’ya göre çok daha belirsiz durumda. En azından şimdilik. Silver Linings Playbook ile Jennifer Lawrence ve Anna Karenina ile Keira Knightley listede göreceğimiz en muhtemel adaylar. Bundan sonrası, Akademi üyelerinin bakış açılarına göre değişiyor. Beasts of the Southern Wild’ın küçük oyuncusu Quvenzhane Wallis adaylar arasında görebileceğimiz, güçlü bir isim. Sürpriz birer çıkış yapabilecek iki aday var, Smashed ile Mary Elizabeth Winstead ve Hannah Arendt ile Barbara Sukowa. Bu isimler dışında Rust and Bone ile Marion Cotillard’ı ve The Impossible ile Naomi Watts’ı hesaba katmak gerekecek. Zira sürpriz çıkışlar yaşanmazsa, boşlukları bu iki isim dolduracak.

En İyi Erkek Oyuncu

 

Bu kategorinin kralları The Sessions ile Akademi’nin sevdiği her şartı sağlayan John Hawkes, The Master ile Joaquin Phoenix ve elbette Lincoln ile Daniel Day-Lewis. Amour’un ana yarışa dahil olması halinde Jean-Louis Trintignant da deneyimli oyuncu kontenjanından bu yarışa girebilir. Büyük ihtimalle Alfred Hitchcock performansı ile Anthony Hopkins’i de ilk beşte göreceğiz. Ayrıca Silver Linings Playbook ve The Place Beyond The Pines sayesinde kariyerinin en iyi yılını yaşayan Bradley Cooper da adaylığa hiç olmadığı kadar yakın. Son olarak Flight ile Denzel Washington küçük bir ihtimalle adaylığa oynayabilir.

 

Kaynak: ntv haber

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...