Jump to content

Duygu Sağırlığı Nedir, Kimde Görülür?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Prof. Dr. Emin Önder, duygu sağırı insanların başkalarının istek ile duygularını anlamak ve aktarmaktan aciz olduğunu belirterek, konunun sosyal boyutuna dikkat çekti.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Önder, kendisinin ve başkalarının isteklerini, duygularını, dürtülerini anlamak ve anlatmakta zorlananların 'duygu sağırı' (aleksitimiye) olduğunu söyledi.

 

Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumda bazı kişilerin karşısındakinin duygularını anlamakta zorlanabildiğini, bu kişilerin aynı zamanda da kendi istek ve duygularını da anlayamadıklarını bildirdi.

 

İnsan ilişkilerinde önemli sorunlarla karşılaşan bu kişilerin zamanla psikolojik sorunları oluştuğunu anlatan Önder, şunları söyledi: ''Duygu sağırı insanlar kendisinin ve başkalarının isteklerini, duygularını anlamak ve aktarmakta güçlük çeker. Bu durum duygusal alışverişin yoğun olmadığı ve eğitim düzeyi düşük aile yapısında sık görülür. Genellikle duygularını anlatacak sözcük bulmakta zorlanırlar, az rüya görür ve rüyaları da sıradan ve ilginç değildir. Neredeyse hiç düş kurmazlar.''

 

Önder, bu kişilerin yoğun kızgınlık hissetmeleri halinde bile hislerini söze dökmekte güçlük çektiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: ''Bunun yerine hislerini sözel olmayan kanallardan yansıtma eğilimindedirler. Durumlarının farkında olmadıkları için kendilerini teskin etmeye yönelik davranışlara da genellikle başvurmazlar. Tedavi edildiği sürece ciddi psikolojik rahatsızlık oluşmaz. Tedavi de terapi seanslarıyla yapılabilir. Tedavi edilmemesi halinde zamanla kişide anksiyete, panik, ve posttravmik stres bozukluğu oluşabilir.''

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...