Jump to content

Hangi Damardan Kan Alınır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Test için kan alınacak bölge, kişinin yaşına ve yapılacak testin özelliğine göre farklılık gösterebilir.

 

Kan damarları dolaşım sisteminin organlarındandır.

 

Görevi kanı vücudun farklı bölümlerine taşımak olan kan damarlarının farklı türleri vardır.

Atardamarlar kanı kalpten alıp vücudun farklı bölümlerine taşırken, toplardamarlar vücudun farklı bölümlerinden kanı kalbe taşırlar. Bununla birlikte iki istisna mevcuttur: pulmoner arter kirli kan, pulmoner ven ise temiz kan taşır. Vücuttaki en büyük damar kanın kendisi aracılığıyla tüm vücuda doğru pompalandığı aort atardamarıdır. Vücutta bulunan her organın en az bir tane temiz kanı kalpten getiren ve birden fazla kirli kanı kalbe götüren damarı vardır. İnsan vücudundaki damarların toplam uzunluğu 100.000 km kadardır.

 

Venöz kan alma

 

Genellikle sol veya sağ kolun dirsek içi bölgesindeki damarlardan alınır.

Bu işlem için oturur veya yatar pozisyonda olmanız gerekir, kolunuzu omuz bölgesine kadar açık olacak şekilde hazırlamalısınız.

 

Dirseğinizin üst kısmı, damarınızın kolayca bulunabilmesi için, turnike adı verilen bir lastikle sıkılır ve yumruğunuzu sıkmanız istenir. Kan alınacak bölge alkol (p) ile temizlenir, sizin için ilk defa kullanılacak olan steril vakumlu tüp veya enjektör iğnesi damarınıza girerken, çok kısa süreli bir yanma ve acı duyabilirsiniz, daha sonra tübün veya enjektörün içerisine kan dolarken acı duymazsınız.

 

Parmaktan kan alma

 

Bu işlem, kan şekerinin günlük kontrolü veya venöz damarların çok zor bulunabildiği durumlarda uygulanır, genel olarak tercih edilen bir kan alma şekli değildir. Kan almak için yüzük veya orta parmak ucunun iç yüzü tercih edilir. Parmak ucuna kan birikmesi için elinizi bir süre aşağı doğru sarkıtmanız istenir ve parmak ucunuz temizlenerek, steril lancet veya otomatik delici alet kullanılarak delinir. İlk damla pamuk ile temizlendikten sonra test için gereken kan alınır.

 

Topuktan kan alma

 

Genellikle bebekler ve yenidoğanlarda uygulanır. Bebek yatar durumda veya anne kucağında iken topuk alkol (p) ile temizlenerek steril lancet veya otomatik delici alet kullanılarak delinir. İlk damla pamuk ile temizlendikten sonra test için gereken kan alınır.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...