Jump to content

İsrail Yargılanıyor


sems34
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İSRAİL İLK DEFA YARGILANIYOR..

Kurulduğundan bu yana hiçbir zaman, hiçbir yerde ve hiçbir şekilde yargılanmayan İsrail tarihinde ilk defa bir suçla yargılanacak. Bunu yapan da Türkiye olacak.

İsrail'in 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara saldırısı, İnsani Yargım Vakfı'nın (İHH) çabalarıyla mahkemeye taşınmıştı. Bugün Çağlayan Adliyesi'nde 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, operasyon emrini veren İsrailli komutanlar yargılanacak.

Bugüne kadar İsrail'in en üst seviyede yüzlerce kere kınanan İsrail tarihinde hiçbir zaman yaptıklarından dolayı mahkemede hesap vermemişti. Türkiye mahkemeleri şimdi İsrail'i 9 şehit ve 52 yaralıya karşı, insanların açık denizden kaçırılmasına, işkence edilmesine, hapsedilmesine karşılık mahkemenin önüne çıkartıyor.

DAVA HAKKINDA NOTLAR

37 ülkeden yolcu ve şehit yakınları dâhil 490 kişinin "müşteki-mağdur" olarak yer aldığı davanın sanıkları; dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin "firari sanık" olarak yargılanacak.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede, olay tarihinde İsrail Genelkurmay Başkanı olan Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin, Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi hakkında ''Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna azmettirmek''ten 9 kez ağırlaştırılmış müebbet ile ''mala zarar vermeye azmettirmek'', ''yağma suçuna azmettirmek'', ''eziyet suçuna azmettirmek'', ''haberleşmenin engellenmesine azmettirmek'', ''kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçuna azmettirmek'', ''yaralama suçuna azmettirmek'' ve ''silahla yaralama suçuna azmettirmek'' suçlarından toplam 18 bin 32'şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DAVA ÜÇ GÜN SÜRECEK

Mavi Marmara Davası aralıklı olarak 3 gün devam edecek. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelecek Filo yolcuları, şehit yakınları ve avukatları duruşmada hazır bulunacak. Duruşma; Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden insan hakları gözlemcileri, medya mensupları, hukukçular ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri tarafından takip edilecek.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Komik bir dava..Türkiye israille bütün ilişkileri kesmedikten sonra neye yarar ki bu iş.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu durumu tam..Dışişleri davaya müdahil değiliz diyerek işin içinden sıyrılmış bile.:) bizimkiler böyle işte.One minute diyip cengaverlik yaparken iyiydi icraate gelince foss

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende böyle düşünyordum fakat amerikadan bile tanınmış insanlar gelip davaya kendi özgür iradeleri ile destek verince fikrim değişti..

hele ki basına yaptıkları açıklamaları dinledikten sonra ..önemli, şeyler bunlar

O açıdan çok önemli namık ama türk hükümetinin ikiyüzlülüğüne kızıyorum ben.İsrail bize gülüyordur eminim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hükümet her zaman ikiyüzlüdür zaten :) ahir zamandayız ..başak türlü bir hükümet hayal etmek hayal olur :) fakat olayı yaşayanlar bile şehit verdik diyerek gurur duyuyorlar ..hükümete itiraz etmediler bilakis gurulandılar..

diğer yandan biliyorsun herşey reklam artık ..bizimkilerinde yaptığı bu ..mazlumu oynayacaksın ki birşeyler elde edebilesin ..yıllarıdr yahudilerin yaptığı gibi ..iyi fikir ve etkili :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[h=1]Tutuklanmaktan korkan İsrail eski Dışişleri Bakanı Livni, Güney Afrika gezisini iptal etti[/h]JOHANNESBURG - İsrail eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, tutuklanma riskini göz önüne alarak Güney Afrika ziyaretini erteledi. Livni’yi davet eden Güney Afrika Yahudi Kurulu’ndan yapılan açıklamada, eski bakanın İsrail’de patlak veren işçi grevlerini ve Güney Afrika’da tutuklanma riskini hesaba katarak geziyi daha sonraki bir tarihte gerçekleştirmeye karar verdiği bildirildi. Yahudi Kurulu İletişim Sorumlusu Charisse Zeifert konuşmasında, "Livni’nin gezisi bu yılın sonlarına doğru gerçekleşecek. Bu hafta planladığımız ziyaretinde eski Bakan, Johannesburg ve Cape Town’da halka hitap edecek ve bir dizi görüşme gerçekleştirecekti. Güney Afrika Yahudi liderleri Livni’yi davet etmiş ve gezi planını hazırlamıştı.” dedi. Media Review Network adlı kuruluş ile Filistin Dayanışma Birliği, son Gazze saldırısında dışişleri bakanı olan Livni’nin Güney Afrika’da tutuklanması için 3 bin sayfalık dosyayı ülkenin Ulusal Savcılık Otoritesi- National Prosecuting Authority’ne sundu. Her fırsatta Filistinlilere destek bildirisi yayınlayan Güney Afrika Sendikalar Birliği (Cosatu) de, Livni’nin tutuklanmasına destek verdi. Güney Afrika hükümeti Mavi Marmara saldırısı üzerine, İsrail elçisini geri çağırmıştı.

(CİHAN 20 ocak 2011) demek ilk kez yarğılanmıyorlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...